Domov CYKLISTIKA Tragédia, ktorá cyklistom nasadila prilby

Tragédia, ktorá cyklistom nasadila prilby


Druhá etapa známych pretekov Paríž -Nice v roku 2003 sa stala osudnou pre kazašského cyklistu Andreia Kivileva. 29-ročný jazdec tímu Cofidis spadol zhruba 40 kilometrov pred cieľom po kolízii s tímovým kolegom a ďalším jazdcom a nešťastne si buchol hlavu. Utrpel zranenia, ktorým deň na to v nemocnici podľahol. 

Odkedy sa skvelý vrchár v roku 2001 upísal Cofidisu, dosahoval na bicykli veľmi dobré výsledky. Hneď v prvom roku skončil štvrtý v celkovom poradí na legendárnej Tour de France a vyhral preteky Route de Sud. Na najvyššie priečky útočil aj na osudnej Paríž – Nice, veď rok predtým skončil len jedno miesto pod pódiom. Druhá etapa v roku 2003 jeho ambície pochovala.

Pocta od kolegov

Tretia etapa, ktorá sa konala v deň smrti mladého cyklistu bola nesúťažná. Po minúte ticha vzdal celý pelotón úctu svojmu mŕtvemu kolegovi tým, že celú 190-kilometrovú trasu absolvovali cyklisti spoločne vo voľnom tempe a cieľovú pásku preťali ako prví Kivilevovi tímoví kolegovia a až potom zvyšok štartového poľa. Akoby symbolicky celé preteky vyhral Kivilevov dobrý priateľ, krajan Alexander Vinokurov.

Andrei Kivilev
Andrei Kivilev. Pred jeho tragickou smrťou bola jazda bez prilby bežná.

Prilba ako povinnosť

Ako to už býva, tým najhorším na tejto tragédii bolo to, že sa jej dalo zabrániť. Hoci to už dnes znie neuveriteľne, Kivilev nemal prilbu a náraz mu spôsobil fraktúru lebky.

Pravidlo povinného nosenia prilby na všetkých pretekoch sa Medzinárodnej cyklistickej únii podarilo prijať až po tejto tragédii, a to napriek tomu, že prvá iniciatíva tu bola už 12 rokov predtým. Proti povinnému noseniu prilby sa paradoxne postavili práve tí, ktorých majú prilby chrániť – cyklisti.

Cyklistom prekážala nepohodlnosť a hmotnosť prilieb, pravda odvtedy prešiel tento doplnok obrovským pokrokom a dnešné prilby sú ľahučké a majú aerodynamický tvar, teda cyklistom už neprekážajú.

Ďalšie tragické prípady

Kivilev nebol prvým a žiaľ ani posledným smutným prípadom cyklistickej histórie. Nebyť pravidla povinného nosenia prilieb mohlo byť úmrtí omnoho viac. Smrť Andreia Kivileva z 12. marca 2003 predstavuje aspoň aký taký zlom v bezpečnosti cyklistov na cestách.

WOUTER WEYLANDT † 2011

Prinášame Vám len zlomok tragédií, ktoré priniesla cyklistická história:

ano, foto: SITA, facebook, velonews.com

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Kocúrkovo v Španielsku. Kontroverzný záver druhej ligy

Záver druhej najvyššej španielskej futbalovej súťaže je stále mimoriadne zamotaný a reakci…