Golf: Už nielen Gretzkého zať…

Americký golfista Dustin Johnson (DJ) sa stal od roku 1986 jubilejným dvadsiatym hráčom, ktorý sa dostal na pozíciu lídra vo svetovom rebríčku. Jeho cesta na vrchol bola tŕnistá, navyše sa musel vymaniť  z tieňa svojho budúceho svokra a legendárneho hokejistu Wayna Gretzkého.

Dustin Johnson so svojím svokrom Waynom Gretzkym. (SITA)

Dustin Johnson so svojím svokrom Waynom Gretzkym.

DJ po triumfe na februárovom turnaji US PGA Tour v Pacific Palisades zasadol na svetový trón medzi profesionálnymi golfistami. Víťaz vlaňajšieho major turnaja US Open vystriedal na prvom mieste dlhodobého poradia Austrálčana Jasona Daya, ktorý viedol 47 týždňov, ale na spomínanom turnaji Genesis Open obsadil až 64. priečku.

Oficiálny svetový golfový rebríček sa pravidelne zverejňuje od úvodného major turnaja sezóny US Masters spred 31 rokmi. Odvtedy sa na čele vystriedali dve desiatky hráčov, pričom najdlhšie dominoval Tiger Woods.

Hviezdny Američan bol na čele rankignu celkovo 683 týždňov a súčasne najdlhšie bez prerušenia – 281 týždňov. Okrem Woodsa (2000, 2001, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008, 2009) si však dokázali udržať po celý kalendárny rok pozíciu svetovej jednotky už len Angličan Sir Nick Faldo (1993) a Austrálčan Greg Norman (1996).

Bohatá minulosť

Nadaný DJ prestúpil medzi profesionálnych golfistov v roku 2008. Odvtedy si len samotným golfom zarobil na turnajoch US PGA Tour čiastku 42,718.344 USD. Ku svojmu životnému športovému úspechu sa však nedostal ľahko a priamo.

Jeho kariéru totiž lemovali aj zločin a drogy, no dnes už všetko nasvedčuje tomu, že to je minulosť. „Verím vo svoje schopnosti a myslím si, že som dobrý golfista, ale predtým by som si netrúfal tvrdiť, že by som mal byť najlepší na svete. Teraz už to povedať môžem,“ uviedol v Pacific Palisades rodák z Južnej Karolíny.

Športového talentu má tento 32-ročný borec toľko ako málokto, ale vždy to s ním bolo tak trochu komplikované. Do najväčších problémov sa dostal ešte ako tínedžer, keď brat jeho kamaráta ho donútil, aby nakúpil náboje do kradnutej zbrane, z ktorej sa neskôr vraždilo. Johnson nakoniec väzeniu unikol, ale to ešte neznamenalo premenu na svätca.

PROFIL DUSTINA JOHNSONA

Celé meno: Dustin Hunter Johnson
Prezývka: DJ
Narodený: 22. 06. 1984 v Columbii (Južná Karolína)
Výška/váha: 193 cm/86 kg
Národnosť: USA
Vzdelanie: Coastal Carolina University
Profesionál: od roku 2007
Profesionálne tituly: 16 vrátane triumfu na major turnaji US Open 2016
Úspechy a ocenenia: PGA Hráč roka 2016, Hráč roka na US PGA Tour 2016, držiteľ Vardonovej trofeje 2016 a Ocenenia Byrona Nelsona 2016, víťaz Walker Cupu 2007, Palmer Cupu 2007, Ryder Cupu 2016, dvojnásobný šampión Prezidentského pohára 2011 a 2015
Rezidencia: Palm Beach Gardens (Florida)
Rodina: snúbenica Paulina, syn Tatum Gretzky Johnson (nar. 2015)
Zaujímavosť: jeho svokrom je legendárny kanadský hokejista Wayne Gretzky

Drogová recidíva

DJ­‑ovi komplikoval profesionálnu kariéru aj fakt, že mal tri pozitívne testy na drogy – hoci „len“ na rekreačné užívanie kokaínu a marihuany. V roku 2009 mu v tele našli stopy po psychotropnej látke THC, o tri roky neskôr mu našli kokaín. V júli 2014 si „na vyriešenie osobného života“ naordinoval polročnú pauzu, neoficiálnou verziou však je, že od vedenia PGA dostal dištanc za doping.

„Využijem tento čas na to, aby som vyhľadal profesionálnu pomoc pri osobných výzvach, ktorým mám čeliť. Som presvedčený, že ak sa vylepší môj fyzický aj psychický stav, tak budem lepšie vybavený na to, aby som naplno využil svoj potenciál a stal sa šampiónom s vysokým výkonnostným štandardom,“ uviedol DJ pred tromi rokmi pre portál Golf.com.

Podpora rodiny

Johnson je okrem športu známy práve aj vďaka osobnému životu, pretože je už dlhší čas snúbencom slečny Pauliny, ktorej otcom nie je nikto iný ako najlepší hokejista v histórii Wayne Gretzky.

A práve rodina ho podporila aj v období drogových problémov. „Samozrejme, že niektoré veci nejdú tak, akoby mali a nemožno hovoriť o perfektnom živote. Dustin si však už prešiel ťažkými časmi a povedal mi, že prestávka z neho urobí lepšieho a zodpovednejšieho človeka, lepšieho športovca a lepšieho golfistu. Žiaľ, v živote niekedy zabúdame, že aj športovci sú len ľudia, ktorí sa tiež musia pasovať s nástrahami na svojej ceste.

Najdôležitejšie je však to, že on je skvelý človek s dobrým srdcom a rozhodne nám na ňom záleží. Čakajú ho ťažké časy, ale rodina drží spolu a je pripravená pomôcť mu v najťažších časoch,“ uviedol vtedy pre kanadské médiá Gretzky.

ŠPORT žurnál 8

pv, foto: SITA

You may also like...