Mladý talent Krivošík sa titulu dočkal vo Fínsku

V uplynulej sezóne odišiel slovenský talentovaný hokejista Filip Krivošík po roku strávenom v západočeskom Chomutove do fínskeho klubu HPK Hämeenlinna, kde dosiahol veľký úspech.

Osemnásťročný odchovanec ružinovského hokeja získal totiž s klubom HPK Hämeenlinna v najvyššej fínskej juniorskej súťaži do 20 rokov Nuorten SM­‑liiga cenný majstrovský titul.

Krivošíkov prestup do Fínska bol prekvapujúci. Tím napokon menil aj pred minulou sezónou, keď sa z vicemajstrovského dorastu Ružinova presunul do Chomutova. Na severozápade napokon zažil repete, keď so starším dorastom opäť získal „iba“ strieborné medaily po finálovej prehre s Kometou Brno.

V juniorke Chomutova nastúpil v základnej časti DHL Extraligy juniorov do 37 zápasov, v ktorých bol s dvadsaťjeden gólmi druhým najlepším strelcom tímu. „Ďakujem veľmi pekne Chomutovu, som rád, že som tam mohol pôsobiť.

Za rok som tam spoznal množstvo skvelých ľudí, ktorým ďakujem.“Filip Krivošík, ktorý je mimochodom aj „absolventom“ Hokejovej školy Svišť.

Trénerom juniorského majstrovského tímu HPK Hämeenlinna je Matti Tiilikainen, ktorý najčastejšie adresoval Filipovi tieto slová: „keep going – pokračuj“.

Začiatky boli ťažké

„Príchod do Fínska nebol veľmi ružový, pretože som prešiel všetkými prekážkami, ktoré musí prekonať cudzinec. Napokon som to postupne všetko zdolal a našiel si aj cestu k spoluhráčom. Bol som v tíme jediný cudzinec, neskôr pribudol nórsky brankár.

Musel som veľa pracovať a ukázať im, že do kádra hokejovo patrím. Hokej je tu populárny, avšak veľmi sa líši od toho, čo sa hra u nás na Slovensku… Fíni sú v prvom rade skvelými korčuliarmi a sú ďaleko priamočiarejší a v osobných súbojoch tvrdší.

Toto sú základne tri atribúty, ktoré musíte zvládnuť, ak chcete v ich krajine hokejovo uspieť. A čo ma najviac prekvapilo? Že u nich sa neprihráva do prázdnej bránky ako som bol zvyknutý na Slovensku.

Keď vidia šancu, tak okamžite strieľajú a tlačia sa nekompromisne do bránky,“ priblížil dianie v krajine tisícich jazier, kde žijú ľudia vraj veľmi zdravo.

Keď sa mladý slovenský hokejista zamyslel v čom sa za ten rok výrazne zlepšil, tak pohotovo odvetil: „Mám pocit, že korčuľovanie je oveľa lepšie, stabilita a asi byť takým zlým súperom,“ pousmial sa líder slovenskej hokejovej osmenástky, ktorý sa na začiatku sezóny bodovo trápil.

Keď si však postupne zvykol na úskalia nováčika, rozohral sa a nazbieral v základnej časti 19 bodov a v 46 stretnutiach mal pol boda na zápas. V play­‑off si pripísal štyri body.

Dramatické finále

„Play­‑off bolo veľmi náročné. Začali sme s Pelicans Lahti, je to vlastne derby a vyhrali sme 3:1 na zápasy. Nasledovalo Lukko Rauma, náročný súper, veľa hráčov mali zo seniorskeho kádra a boli známy najlepšou obranou v lige.

Nepochodili a my sme vyhrali na zápasy 3:1. A prišlo dramatické finále s Ässät Pori… To boli skutočne veľmi vyrovnané zápasy a oba sme rozhodli až v predĺžení!

Prvý duel 4:3 dokonca až po druhom 20-minútovom predĺžení a druhý zápas sme vyhrali už v prvom predĺženi 2:1, takže séria bola pre nás v pomere 2:0,“ žiaril šťastím 18-ročný čerstvý majster z Fínska Filip Krivošík, ktorý momentálne bojuje na svetovom šampionáte osemnásťročných v Poprade a sníva o NHL.

Filip Krivošík

narodený: 27. 3. 1999
Výška, váha: 193 cm, 90 kg
post: útočník
Najväčšie úspechy: Vicemajster Slovenska v doraste s Ružinovom (2014/15), vicemajster Česka s Chomutovom (2015/16), juniorský majster Fínska s HPK Hämeenlinna (2016/17), reprezentant Slovenska do 18 rokov.