Futsalista Tomáš Drahovský úspešne legionárči v susednom Maďarsku

Futsalista Tomáš Drahovský patrí v posledných rokoch medzi našich najlepších hráčov. Potvrdil to aj v ankete o najlepšieho futsalistu za rok 2016, ktorú vyhral.

„Znamená to pre mňa veľa. Prvé, druhé aj tretie víťazstvo v tejto ankete znamená, že ľudia, ktorí mi dali hlas, si o mne myslia, že som najlepší futsalista.

Je to dupľom špeciálne aj v tom, že nepôsobím na Slovensku, ale v zahraničí a tu ma tak nemajú ľudia veľa príležitostí vidieť. Iba na reprezentačných zápasoch, ktoré hráme doma. Víťazstvo v ankete mi samozrejme dvíha kredit.“

Tomáš Drahovský patril medzi opory Slov­‑Maticu. S týmto tímom vybojoval štyri majstrovské tituly. „Najviac si cením ten prvý, ktorý som získal v roku 2012. Znamenal pre mňa veľmi veľa. Tie ďalšie boli tiež dôležité, lebo sa mi darilo strelecky.“

V susednom Maďarsku sa mu darí

Po prestupe do Györu sa aj tam hneď stal vodcovskou osobnosťou. „Prvý rok som mal naozaj veľmi dobrý. Splnili sme všetko, čo sa od nás očakávalo. Vyhrali sme ligu, pohár a ja som sa stal najlepším strelcom ligy.

V Lige majstrov sme mali ťažkých súperov a nepodarilo sa nám postúpiť do Final Four. Prehrali sme so Sportingom Lisabom 1:4, s Dinamom Moskva 1:5 a zdolali sme rumunský Targu Mureš 5:0.

„Začiatky sú všade ťažké. Prišiel som do novej krajiny, navyše v klube bolo veľa cudzincov. Musel som si zvykať na mentalitu Brazílčanov, Španielov. Prvý rok som mal aj slovenského spoluhráča.

Gabriel Rick sa však v priebehu sezónu zranil, navyše sa mu skončila zmluva. Teraz väčšinu voľného času trávim s českým spoluhráčom Michalom Seidlerom. Do Maďarska si ma vyhliadol Marcos Angulo, ktorý trénoval slovenskú reprezentáciu, takže on si ma vyhliadol. Bol to práve on, ktorý ma vytiahol do reprezentácie.“

„Celý čas bývam v Maďarsku, mentalita je podobná. Keď mám voľno, tak si odskočím do Bratislavy a stretnem sa so svojimi bývalými spoluhráčmi. Niekedy idem do Čiech, kde žije moja rodina. Turizmus je v Maďarsku na dobrej úrovni, takže chodievam na Balaton a spoznávam ich krajinu.“

Víťazstvo v pohári obhájili

Aj v druhej sezóne sa mu darí. Maďarský pohár už vyhrali a v lige skončili po základnej časti na prvom mieste. Po minuloročnom jasnom víťazstve nad Dunaújvárosom 9:2, bolo tohtoročné finále oveľa náročnejšie.

Zápas s Haladasom prehrávalo ETO 0:2 aj 1:3, ale ešte do polčasu stav otočili na 4:3, v druhom polčase poistili víťazstvo piatym gólom a súper dokázal už iba korigovať. „Tento rok bola naša cesta do Final Four pohára celkom jednoduchá.

V semifinále nás čakal druholigový tím Dunakeszi, očakával sa náš postup do finále. Ten sme začali napĺňať hneď od začiatku, v 10. minúte sme viedli už 5:0, a tak bolo o postupújucom takmer rozhodnuté.

V druhom polčase dostali priestor najmä naši mladí hráči, dokázali sme pridať ešte dva góly a po výsledku 7:0 sme sa stali prvým finalistom. Finále sa hralo vo veľmi dobrej atmosfére, keďže na zápas dorazili obidva fanúšikovské tábory a celý zápas podporovali svoje tímy.

Nemali sme dobrý začiatok zápasu a v päťdesiatej sekunde sme prehrávali 0:2. V následnom time­‑oute sme si povedali, že ešte je celý zápas pred nami a skóre otočíme. Päť minút pred koncom prvého polčasu sa nám podarilo vyrovnať po brejkovej situácii.

V poslednej minúte prvého polčasu sme sa ujali prvýkrát vedenia po vyšachovaní súperovej obrany gólom do prázdnej brány. V druhom polčase sme pokračovali v tlaku a vytvorili si niekoľko veľmi dobrých šancí, avšak bez gólového efektu.

Ten prišiel až v 28. minúte, keď sme využili brejkovú situáciu a prečíslenie troch na dvoch. Súper však ukázal bojovného ducha a podarilo sa mu znížiť na 5:4.

V záverečných 7 minútach hral Haladas presilovku 4 na 3 a následne aj 5 na 4, ale bez nejakého vážnejšieho ohrozenia našej brány. Po záverečnom hvizde mohli naplno prepuknúť oslavy z víťazstva a obhajoby v Maďarskom pohári.

Odohrali sme dobrý zápas, ukázali v ňom veľkú silu mužstva aj napriek veľmi zlému začiatku sme sa zomkli, zápas otočili a zaslúžene sa stali víťazmi.“

Úroveň maďarskej ligy je na vyššej úrovni ako na Slovensku. Je tam viac legionárov, čo automaticky zvyšuje jej úroveň. „Trénujeme každý deň, takže veľa voľného času nemám. Systém je trochu iný, po základnej časti hrá prvých šesť tímov o titul dvojkolovo.

Do tejto časti súťaže sa ide s bodovou bonifikáciou. Prvý tím má pridelených sedem bodov. Má však pred druhým iba dvojbodový náskok, takže aj v tejto časti sa musí hrať naplno. Aj divácky záujem je veľký.

Najväčšími súpermi v boji o titul sú Dunaújvaros, Berettyóújfali a Veszprém. Väčšina našich stretnutí, ktoré hráme vonku sú vypredané. S Györom by som bol rád, keby sme vyhrali ligu.

Samozrejme najväčším cieľom maďarského klubu je prebojovanie sa do Final Four. Mojím najväčším snom je prestúpiť do Španielska, alebo Talianska.“

Čaká na úspech s reprezentáciou

S reprezentáciou by bol rád, keby postúpili na ME a MS. Pred dôležitými zápasmi s Tureckom, Ruskom a Francúzskom mala naša reprezentácia sústredenie.

„Myslím si, že tento kemp bol ideálne načasovaný pred blížiacou sa kvalifikáciou. Mohli sme sa v jednotlivých tréningoch zamerať na nacvičenie rôznych, či už herných, alebo štandardných situácii, keďže tréningov bolo dosť.

Nemuseli sme všetko riešiť v krátkosti, ale mohli sme sa každej situácii venovať oveľa dôkladnejšie. Dúfajme, že v budúcnosti bude takýto kemp tak 3-4 krát za rok , určite to pomôže k zlepšovaniu a napredovaniu našej reprezentácie.

Výhodou bolo taktiež, že sme sa stretli vo väčšom počte a tréneri mali z čoho vyberať. Nemali to jednoduché, pri konečnej nominácii, ale treba dúfať, že sa rozhodli správne, a že tento tím vybojuje postup v kvalifikácii.

Hráčom boli vytvorené dobré podmienky na trénovanie, ubytovanie a regeneráciu za čo sme všetci vďační,“ povedal Tomáš Drahovský na adresu reprezentácie Slovenska.

Bohužiaľ, po dvoch prehrách (s Ruskom a Francúzskom) Slovensko na ME 2018 nepostúpilo. Vysoká výhra nad Tureckom 8:1 na to nestačila. Tomáš Drahovský zaznamenal v kvalifikačných zápasoch 2 góly a 4 asistencie.

Tomáš Drahovský

narodený: 7. 10. 1992 v Starej Ľubovni
šport: futsal
post: univerzál
klub: ETO Rába Györ (Maďarsko)
Najväčšie úspechy: Štvornásobný majster Slovenska, najlepší strelec slovenskej ligy v sezóne 2014/15,
v roku 2012 štartoval na neoficiálnych ME do 21 rokov, kde Slovensko skončilo na 2. mieste,
najlepší strelec maďarskej ligy 2015/16, majster Maďarska 2015/16, dvonásobný víťaz Maďarského pohára.
Trojnásobný víťaz ankety o najlepšieho futsalistu Slovenska 2014, 2015, 2016.

Juraj Valko, foto: SITA, eto.hu