Domov FUTBAL Ján Kováčik: Úroveň najvyššej súťaže stúpa

Ján Kováčik: Úroveň najvyššej súťaže stúpa

Slovenský futbal, reprezentácia a kluby sú veľmi častou témou rôznych diskusií. O súčasnej situácii vo Fortuna lige a v reprezentáciách A­‑tímu a do 21 rokov sme sa porozprávali s prezidentom Slovenského futbalového zväzu Jánom Kováčikom.

Aký je váš pohľad na jarnú časť Fortuna ligy po odstúpení Spartaka Myjava?

Samozrejme, odstúpenie Myjavy po skončení jesennej časti ma stále mrzí, ale v SFZ sme s tým nevedeli nič urobiť, lebo sme sa to dozvedeli z médií.

Takže kroky, ktoré sme mohli podniknúť preto, aby Myjava dohrala dôstojne súťaž sme nemali ako uskutočniť. Prezídium ÚLK a VV SFZ však musia prijať také opatrenia a zmeny, aby sa viac takýto prípad nezopakoval.

Napriem tomu si myslím, že úroveň najvyššej súťaž stúpa. Takisto sa teším na nový atraktívnejší model od novej sezóny, ktorý bude určite zaujímavejší pre kluby i divákov.

DAC Dunajská Streda prežíva divácky boom, naproti tomu kluby bez vlastných štadiónov – Slovan, Prešov, Michalovce hrajú pred poloprázdnymi hľadiskami. Pokiaľ nebudú mať domáce stánky, tak sa väčšej diváckej podpory nedočkajú…

Isteže, v súčasnosti je veľmi dôležité mať vlastný štadión, ale takisto významné je vytvoriť kvalitné mužstvo. Sú to spojené nádoby. Jednotlivé kluby by sa mali pripraviť na to, že keď budú mať vlastné štadióny, tak k nim patrí hrať aj atraktívny futbal.

Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) mešká, myslíte si, že bude postavený v pôvodnom termíne do konca roka 2018?

Sklz vo výstavbe spôsobila veľká a dlhá zima. Som však presvedčený, že NFŠ bude postavený a otvorený v pôvodnom termíne.

Reprezentácia Slovenska sa v kvalifikácii MS 2018 po 2 prehrách v rade výsledkovo zdvihla. Je celkom reálne, aby skončila na barážovom 2. mieste?

Už som viackrát zdôraznil, že máme výnimočnú generáciu hráčov. Takže je celkom reálne, že po účasti na EURE 2016 by sme mali zabojovať aj o účasť na MS 2018.

Polovicu kvalifikácie máme za sebou, čaká nás druhá, zrejme ešte ťažšia, lebo na jeseň nastúpime v Anglicku a v Škótsku, kde sa body veľmi ťažko získavajú. Už v minulosti sme dokázali, že náš tím si to môže rozdať s hociktorým súperom na svete.

Pravda, v súčasnosti rozhoduje aktuálna športová forma a detaily.

V nedávnom kvalifikačnom zápase na Malte (3:1) zbytočne dostal druhú žltú kartu stredopoliar J. Kucka a útočník A. Nemec bol v nadstavenom čase vylúčený. Aký je na to váš názor?

Najbližšie v Litve 10. júna nás čaká zápas pravdy, na jej pôde sa ukáže, či 2. miesto budeme mať vo svojich rukách, alebo budeme odkázaní na pomoc iných tímov.

Ku Kuckovi a Nemcovi sa jasne vyjadril tréner Ján Kozák. Povedal veľmi presne, čo si o tom myslí, nemali dôvod takto reagovať.

Ako bude vyzerať záverečná príprava reprezentácie Slovenska do 21 rokov na júnové ME v Poľsku?

Pred ME ešte reprezentácia zohrá priateľské zápasy a takisto absolvuje spoločný kemp vo výbornom šamorínskom komplexe.

Mužstvu zabezpečíme podmienky na najvyššej úrovni, tak ako tomu bolo vlani v prípade A­‑tímu.

Na ME bude naša výprava bývať v Lubline, pretože tam hráme dva zápasy, úvodný s domácimi, ktorý je veľmi dôležitý, a tretí. Od UEFA sme dostali odporúčania na tri miestne hotely. Špičkou bol Grand.

Tréner reprezentácie Slovenska P. Hapal na svojej Opel Astra najazdil za hráčmi najviac kilometrov, 14 300. Zdá sa, že ich veľmi dobre pozná, ako by ste charakterizovali tento tím?

Samozrejme, že poznám toto mužstva aj z vlastnej skúsenosti, hoci nechodím na každý zraz. Pavel Hapal je úžasný tréner, v realizačnom tíme a v celom kolektíve vytvoril skvelú pracovnú atmosféru. Každého hráča veľmi dobre pozná, lebo s každým hovorí aj individuálne.

Myslíte si, že reprezentácia Slovenska by mohla byť na ME hráčov do 21 rokov takým čiernym koňom turnaja?

Som presvedčený o tom, že naše mužstvo môže prekvapiť nielen nás, ale hlavne Európu. Bude to veľmi náročné, ale tejto generácii viacerých veľkých nádejí slovenského futbalu veľmi veríme.

Tento tím má všetky parametre na to, aby bol úspešný. Isteže, futbal neraz nemá logiku, ale nepripúšťame si neúspech.

Vlani na jeseň ste museli riešiť požiadavku hráčov A­‑tímu na zvýšenie štartovného na 5000 € na hlavu. Vedeli by ste nám povedať na akej úrovni sa pohybujú odmeny v mužstve do 21 rokov?

Zatiaľ sme tieto odmeny neriešili. Máme iba vyriešenú odmenu za samotný postup. Bola celá, presné číslo si nepamätám, peniaze sme obdržali od UEFA. Táto suma sa prerozdelí medzi hráčov a celý realizačný tím.

Milan Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou najnovšieho vydania týždenníka ŠPORT žurnál č.14, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

ŠPORT žurnál 14

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné a vyhrajte hokejový dres:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sumár osemfinále LM: Juventus aj Real skončili

Minulý týždeň priniesol návrat futbalu najskôr v podobe súťaže číslo dva na európskom kont…