Tomáš Stoklasa: Chceme ľuďom ukázať pravú tvár golfu

Slovenská golfová asociácia o.z. (SKGA) nedávno zvolila na nasledujúce štvorročné obdobie nového prezidenta, ktorým sa stal Tomáš Stoklasa. Viceprezidentmi sa stali Rastislav Antala a Miroslav Rusnák.

Vo funkcii prezidenta ste krátko, čo by ste chceli dosiahnuť?

Hoci som prezidentom Slovenskej golfovej asociácie necelého pol roka, členom prezídia som bol aj v predchádzajúcom období. Prostredie slovenského golfu preto poznám a mám jasnú predstavu o tom, čo chceme dosiahnuť.

Základnou ambíciou je pritiahnuť do golfu nových hráčov. Veríme, že golf na Slovensku nevyčerpal svoje možnosti pokiaľ ide o počet hráčov, aj pokiaľ ide o budovanie nových ihrísk a cvičných plôch. Sú to spojené nádoby.

Kľúčové v tomto smere sú informovanosť verejnosti a dostupnosť hry. Okrem aktivít ako je Deň otvorených dverí na golfových ihriskách, sa snažíme zlepšiť aj našu komunikáciu na sociálnych sieťach a komunikáciu s médiami.

Pripravili sme aj nový web www.hrajgolf.sk, ktorý by mal verejnosti poskytnúť v jednoduchej a prehľadnej forme základné informácie o golfe.

Aké ciele si dávate?

Základným cieľom je dosiahnuť, aby sa informácie o golfe dostali k verejnosti. Chceme ukázať ľuďom pravú tvár golfu. Len tak sa nám podarí búrať mýty, ktoré o ňom panujú.

Názor, že nejde o skutočný šport, ale o akúsi zábavu pre bohatých, názor, že golf je cenovo nedostupnou hrou.

Chceme, aby sa k ľuďom dostali informácie o tom, koľko ich golf bude stáť, kde a ako môžu s golfom začať a predovšetkým, aby si golf vyskúšali „na vlastnej koži“.

Aby sa sami presvedčili, že ide o šport určený pre všetky vekové kategórie, ktorý nie je nákladnejší než napríklad lyžovanie. Aby našiel každý ten svoj dôvod, prečo hrať golf.

Pre niekoho je to súťaženie, výzva, pre iného zdravie, príroda, relax, rodina alebo súčasní či noví priatelia.

Posúva sa podľa vás úroveň slovenského golfu dopredu?

Nepochybne áno. Hoci Slovensko so 7 600 registrovanými golfistami (v porovnaní s napríklad 55 000 v Českej republike a 100 000 v Rakúskej republike) nie je golfovou veľmocou – viacero
našich golfistov úspešne reprezentuje Slovensko aj na významných medzinárodných podujatiach.

Boli by sme radi, keby sa verejnosť mala možnosť dozvedieť viac o našich úspešných športovcoch a vytvorili by sme tak motiváciu a pozitívne vzory aj pre nových hráčov, predovšetkým pre juniorov.

Nedávno ste sa stretli s prezidentom českého golfu. Ako to dopadlo?

Slovensko a Česká republika mali k sebe vždy bližšie než ktorékoľvek iné národy. Vzťahy v mnohých oblastiach sú nadštandardné a nie je tomu inak ani v golfe.

Česká republika s viac ako 7 násobne väčším počtom registrovaných golfistov a takmer 4 násobne väčším počtom ihrísk môže byť pre nás vo viacerých oblastiach inšpiráciou.

Nešlo len o zdvorilostné stretnutie, hovorili sme o konkrétnych problémoch, projektoch, plánoch, vymenili sme si skúsenosti.

Na čom ste sa dohodli?

Dohodli sme sa predovšetkým na pravidelnej komunikácii a potrebe spolupracovať v rámci regiónu, aby náš hlas v rámci Európskej golfovej asociácie združujúcej 47 krajín a 4,1 milióna golfistov bol silnejší.

Konkrétnym projektom, ktorý v Českej republike beží, je projekt Se školou na golf, vďaka ktorému sa s golfom zoznámilo na školách za uplynulé 3 roky viac ako 30 000 detí.

Koordinátor tohto projektu nás už navštívil a podrobne nás oboznámil s fungovaním projektu a jeho výsledkami. Obdobu tohto projektu by sme radi zrealizovali aj na Slovensku, aktuálne hľadáme možnosti jeho financovania.

Čo si sľubujete od nových projektov?

Všetky naše projekty sledujú už zmienený cieľ. Lepšiu informovanosť verejnosti o dôvodoch, prečo hrať golf, kde a ako začať, búranie mýtov o golfe a získanie nových hráčov.

Ako ste spokojný s úvodom sezóny?

Sezóna je ešte len na začiatku. Avšak už 23. 4. ma potešilo bronzové umiestnenie nášho tímu chlapcov U16 na medzinárodnom mládežníckom turnaji European Olympic Hopes Trophy v Českej republike.

Verím však, že nás čakajú počas roka ešte ďalšie úspechy na európskych podujatiach.

Pokiaľ ide o domácu pôdu, výnimočnou udalosťou pre všetkých golfistov je otvorenie dvoch nových 18 jamkových golfových ihrísk, Sedin Golf Resort v Sedíne a Red Oak Golf Resort pri Nitre a dvoch nových 9 jamkových ihrísk, Golf Trnava v Trnave a Golf areál Royal Valley Tatry v Malom Slavkove.

Juraj Valko, foto: SITA, www.hrajgolf.sk

Tento článok je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál č. 16, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

You may also like...