Rastislav Antala: Najväčším cieľom je vychovať golfistu, ktorý nás bude reprezentovať na OH

Svoje názory pridal aj viceprezident Rastislav Antala. Slovenský golf má smelé plány, veľkým úspechom by bolo prebojovanie sa na olympijské hry.

Ktoré významné podujatia v tejto sezóne sú pred vami?

V tomto roku sa reprezentácie zúčastnia majstrovstiev Európy žien, majstrovstiev Európy dievčat do 18 rokov, majstrovstiev Európy chlapcov do 18 rokov, 2. divízie majstrovstiev Európy mužov a turnaja European Young Masters hráčov do 16 rokov.

Toto všetko sú súťaže družstiev a naši najlepší jednotlivci sa zúčastnia aj individuálnych majstrovstiev Európy.

Nedávno ste vyhlasovali najlepších golfistov. Ktorí majú pred sebou dobrú budúcnosť?

Toto je veľmi ťažké povedať, pretože to záleží od veľmi veľa faktorov. Veríme, že niektorým z našich hráčok a hráčov sa podarí dotiahnuť ich kariéru medzi profesionálov a na olympijské hry.

Pre nás je dôležité, že deti športujú, že sú na čerstvom vzduchu a že sme im vytvorili podmienky na to, že ich šport baví. Ak sa niekomu z nich podarí presadiť sa medzi najlepšími, bude to len čerešnička na torte.

Je Michal Brezovský najväčším talentom a kam by to mohol dotiahnuť?

Michal Brezovský jen jedným z najväčších talentov, ktorých máme. Talentovaných hráčov však máme viac a každý má šancu presadiť sa.

Verím, že niektorí z nich to dotiahnu do najvyššej divízie americkej univerzitnej súťaže NCAA, kde si popri kvalitných golfových tréningoch dokážu získať kvalitné vzdelanie.

Samozrejme snívame, aby sa niekto z chlapcov alebo dievčat dokázal presadiť aj v profesionálnom golfe a reprezentovať Slovensko na olympijských hrách.

Aká je úroveň dievčat?

Dievčatá majú porovnateľnú kvalitatívnu úroveň ako chlapci, pričom v porovnaní so svetom sú na tom možno aj trochu lepšie ako ich mužskí kolegovia.

Je to dané aj konkurenciou v športe ako takom, pričom medzi mužmi je konkurencia oveľa väčšia a svetová špička je oveľa širšia ako u žien.

Ako berú slovenský golf v zahraničí?

V zahraničí vnímajú našu prácu a vidia kvalitatívny posun. Na European Young Masters v roku 2016 naše družstvo dokonca spomenuli ako najväčšieho skokana v poli, a dali našu prácu za príklad iným krajinám.

Čiže naše meno sa postupne malými krokmi posúva smerom hore.

Golf sa predstavil na OH 2016. Čo to pre nás znamená?

Znamená to veľa pre celý šport, pretože každý šport, ktorý je olympijský je vnímaný úplne inakšie ako neolympijský.

Otvárajú sa nám možnosti spolupráce so Slovenským olympijským výborom a takisto lepšie možnosti čerpania financií na podporu golfu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Má šancu Slovensko vychovať golfistu, ktorý by sa prebojoval na OH?

Tak samozrejme toto je naším najväčším cieľom a prianím, aj keď vieme, že to bude nesmierne náročné vzhľadom na kvalifikačné kritériá.

Musím však povedať, že pripraviť hráča na olympijskú úroveň v čisto slovenských podmienkach bude skoro nemožné.

Preto verím, že niektorí hráči alebo hráčky sa dostanú na univerzity v USA a tam sa budú zdokonaľovať pod vedením kvalitnejších trénerov a budú mať aj dostatok talentu, aby sa v tej obrovskej konkurencii presadili.

Toto je podľa mňa jedna z mála ciest ako by sme v budúcnosti mohli slovenského hráča alebo hráčku na olympijských hrách vidieť.

Na ktoré významné podujatia v tejto sezóne sa môžeme tešiť?

Na Slovensku ako každý rok pripravujeme v spolupráci s naším partnerom KPMG Slovak Amateur Tour. Vrcholom domácej sezóny budú otvorené majstrovstvá Slovenska amatérov, ktoré sa uskutočnia koncom júna na ihrisku Grey Bear Tále. Začiatkom augusta sa vo Veľkej Lomnici na ihrisku PGA Course Black Stork uskutočnia majstrovstvá Slovenska v hre na jamky. V auguste takisto organizujeme otvorené majstrovstvá Slovenska juniorov na ihrisku Green Resort v Hrubej Borši. Majstrovské súťaže uzavrieme začiatkom septembra majstrovstvami Slovenska klubových
družstiev na ihrisku Welten Golf Club v Báči.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál č. 16, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

You may also like...