Michaela Pavleová: Vo fitnes máme novú hviezdu

Začiatkom mája sa v španielskej Santa Susanne konali majstrovstvá Európy mužov, žien, juniorov, junioriek a masters v kulturistike a fitnes. Slovenská výprava bola mimoriadne úspešná, keď vybojovala spolu 14 medailových umiestnení (bilancia: 8 – 2 – 4).

Ako kométa zažiarila iba 16-ročná Michaela Pavleová, ktorá získala zlato vo fitnes do 163 cm medzi juniorkami aj ženami, navyše v oboch kategóriách sa tešila aj z absolútneho prventstva.

„Na svoje premiérové ME som išla s cieľom predovšetkým uspieť v juniorskej kategórii. Som rada, že sa mi to podarilo splniť. Pred európskym šampionátom som si na majstrovstvách Slovenska vybojovala tituly medzi juniorkami aj ženami.

Tieto víťazstvá mi dávali veľkú nádej na úspech. Medzi ženami boli moje ambície skromnejšie, cieľom bolo postúpiť do finále. Zlatá medaila je pre mňa fantastický úspech,“ povedala Michaela Pavleová.

Základy získala v detskom fitnes

V juniorskej súťaži sa v jednej kategórii stretla so svojou krajankou Annou Hepnerovou, ktorá skončila na druhom mieste, čo len podčiarklo slovenskú dominanciu. Veľmi dobré základy získala v detskom fitnese, ktorému sa venovala sedem rokov.

Potom mala prestávku, štyri roky sa venovala atletike, v ktorej tiež dosahovala veľmi dobré výsledky. V roku 2014 si v behu na 150 m vybojovala slovenský titul. Okrem šprintu sa venovala aj skoku do diaľky a do výšky.

Keďže ju atletika prestávala baviť rozhodla sa pre návrat k fitnesu. Momentálne to bola jej druhá súťažná sezóna.

V tej prvej obsadila v Žiline na Mozolani Cupe 4. miesto v ženskej kategórii a dvakrát bola tretia v detskom fitnese a na Veľkej cene Dubnice si vybojovala druhé miesto. Veľkú zásluhu na jej raste má trénerka Mariana Holubová.

Dôležitý bol očný kontakt

„Vytvorili sme veľmi dobrú partiu, všetci sme si pomáhali. Nikdy nezabudnem, keď mi hrali slovenskú hymnu. Myslím si, že o mojom prvenstve rozhodla lepšia komunikácia s porotou a s divákmi. Z detského fitnesu už máme nacvičené úsmevy.

Dôležitý je aj očný kontakt a prezentácia pri pózovaní. Moje súperky vsadili na gymnastiku, no nemali kontakt s porotou a s divákmi. Mne tiež trvalo dlhšiu dobu, kým som pochopila, že bez vypracovanej mimiky to jednoducho nepôjde.“

Chce uspieť aj na MS

Mladá Trenčanka získala dobrú motiváciu do ďalšieho tréningu. „Uvedomujem si, že teraz budú na mňa vyvíjané väčšie tlaky. Dobrú formu by som chcela potvrdiť už na jesenných majstrovstvách sveta. Chcem potvrdiť, že tento úspech nebol náhodný.

Verím, že o rok sa mi tento úspech podarí obhájiť.“ Teraz bude mladá Trenčanka oddychovať a oslavovať, keďže však ešte nemá osemnásť, namiesto alkoholu si dopraje viac sladkostí.

Tento rok sa okrem svetového šampionátu, ktorý bude až v novembri, by sa chcela v septembri predstaviť na prestížnej súťaži Arnold Classic v Barcelone.

Michaela Pavleová

narodená:  12. 2. 2001
výška/váha:  162 cm/57 kg
šport: fitnes do 163 cm
klub: Fitnes Gabrhel Trenčín
Najväčšie úspechy: majsterka Slovensk medzi juniorkami a ženami 2017, majsterka Európy medzi juniorkami 2017, majsterka Európy medzi ženami 2017. V oboch kategóriách sa stala absolútnou víťazkou.

text: Juraj Valko, foto: archív MP

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 17, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií.