Domov INÉ ROZHOVORY Boris Mlsna: Fitnes sa môže o niekoľko rokov prebojovať na olympiádu

Boris Mlsna: Fitnes sa môže o niekoľko rokov prebojovať na olympiádu

Od 3. decembra minulého roka je na čele Slovenskej asociácie fitnes, kulturistiky a silového trojboja Boris Mlsna. Prišiel do známeho prostredia a spoločne so svojou manželkou a svojimi najbližšími spolupracovníkmi by chceli, aby športovci naďalej dosahovali skvelé úspechy.

S akým cieľom ste išli do funkcie prezidenta?

Pred šiestimi rokmi som kandidoval na prezidenta, odvtedy sa môj program nezmenil. Nepodarilo sa mi vyhrať, stiahol som sa do ústrania, lebo sme mali s manželkou veľa práce.

Začiatkom minulého roku sme prejavili záujem o rozhodovanie na domácich aj zahraničných súťažiach. Šesť týždňov pred voľbami ma oslovila určitá skupina ľudí. Najprv som tento nápad nebral vážne.

Nakoniec som kandidoval a voľby som vyhral. Mohol som realizovať svoju víziu. Síce máme veľa práce, no veľmi ma teší, že Výkonný výbor ťahá za jeden koniec povrazu a všetko ide jedným smerom.

Aká je teda vaša vízia?

Chceli sme zmeniť viac vecí. Na jednej strane som rád, že vznikli nové kategórie ako napr. bikiny fitnes, wellness fitness, ale na druhej strane kulturistika, fitnes a bodyfitnes boli na ústupe. Chceli sme to naštartovať, aby sa dostali na tú istú úroveň ako pred niekoľkými rokmi.

Vždy sme s manželkou Gabikou videli veľkú základňu v detskom fitnes, ktoré sme kedysi na Slovensku naštartovali a dostali až na majstrovstvá sveta (úplne prvé majstrovstvá sveta vo fitnes detí boli v Bratislave v roku 2010).

Na posledných zrazoch bolo až osem fitnesiek, ktoré ešte minulý rok súťažili vo fitness detí, tento rok sú v kategórii juniorskej a už môžu štartovať aj medzi ženami.

Majú skvelé postavy aj zostavy. Na tohtoročných ME v španielskom meste Santa Susanna štartovalo 5 z nich, každá doniesla medailu a dve šestnásťročné aj tituly majsteriek Európy medzi juniorkami a aj ženami.

Michaela Pavleková vyhrala aj titul absolútnej majsterky Európy v juniorskej aj seniorskej kategórii!

Aká je situácia medzi trojbojármi?

Mojím záujmom je dostať trojboj do povedomia verejnosti. Trojboj je veľmi ťažký šport. Trojbojár musí odtrénovať veľmi veľa rokov a potom možno rozmýšľa nad súťažou.

Verím, že aj trojbojárske súťaže dosiahnú takú úroveň, ako v kulturistike. Nielen na májových ME sa aj trojbojárom veľmi darilo, čo ma naozaj potešilo.

Tohtoročná bilancia z ME, vrátane marcovej kategórie classic, je 10 zlatých medailí, 4 strieborné a 4 bronzové. Mená ako Priščák, Horná, Matejík, Botková, Škríb, Valach, Fedoročková a mnohí ďalší sú ozdobou našej asociácie a celého Slovenska.

Ako hodnotíte vystúpenie fitnesiek a kulturistov na ME?

Do Španielska sme poslali veľmi mladý tím, ktorý nesklamal. Získali sme desať zlatých medailí, dve strieborné a štyri bronzové.

V kvalitnej konkurencii 1500 štartujúcich zo 44 krajín sme vyhrali Pohár národov v kategórii juniorov, kde Slovensko získalo 75 bodov a 3. miesto v kategórii fitnes (zahŕňa umiestnenie vo fitnes, bodyfitnes, bikiny fitness, wellness fitnes).

Je záujem o funkcie reprezentačných trénerov?

Momentálne prebieha výberové konanie v trojboji na asistenta štátneho trénera a na obsadenie všetkých trénerských pozícií pre fitnes a kulturistiku.

Z dôvodu časovej tiesne sme museli vymenovať dočasné realizačné tímy. Všetci sa svojich úloh zhostili veľmi dobre. Nových trénerov spoznáme na konci júna.

Zmenili ste názov asociácie. Prečo?

Už sa o tom diskutovalo dlhšie. Predebatoval som túto otázku na ministerstve, SOV aj na antidopingovej agentúre. Dokonca som informoval o tomto návrhu aj prezidenta IFBB Rafaela Santonju.

Dostal som pozitívne ohlasy. Výkonný výbor nakoniec túto zmenu odsúhlasil a zároveň sa to zakomponovalo do nových stanov.

Stali ste sa členom komisie neolympijských športov.

Mali sme prvé zasadnutie, ktorého sa zúčastnil aj prezident SOV Anton Siekel. Jeho vízie sú dobré, najmä zastrešiť olympijské a neolympijské športy pod jednú strechu je skvelý ťah.

Dnes to vidím, že olympijské myšlienky nie sú konzervatívne. Ktorýkoľvek šport sa môže stať olympijským. Teraz sa to podarilo karate, čo ma veľmi teší.

Na ďalších olympiádach môžu vypadnúť niektoré športy a iné ich môžu nahradiť. Podľa mňa sa môže stať, že o osem, alebo dvanásť rokov bude fitnes olympijským športom.

Pre našich športovcov by to bola skvelá možnosť prezentácie. Zatiaľ však musíme tvrdo pracovať a udržiavať tento šport na vysokej úrovni.

Juraj Valko, foto: Jozef Benč

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 20, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

http://sportzurnal.sk/2091/sport-zurnal-20-sportove-rodiny-prinasaju-uspechy-aj-slovensku/

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ján Volko: Bola to skvelá skúsenosť a dopadlo to nadmieru dobre

Slovenský šprintér Ján Volko má za sebou účinkovanie na majstrovstvách sveta. V behu na 10…