Ivan Kružliak: Červenú kartu som Portugalcovi udelil správne

Okrem slovenských sokolíkov na ME do 21 rokov dobré meno slovenskému futbalu urobili aj naši rozhodcovia. Ivan Kružliak v pozícii hlavného rozhodcu bol v dvoch stretnutiach (Dánsko – Taliansko 0:2 a Macedónsko – Portugalsko 2:4). Pomáhali mu Tomáš Somoláni, Branislav Hancko, Peter Kráľovič a Filip Glova.

Rozhodoval si dva zápasy. Aký bol z tvojho pohľadu zápas Dánsko – Taliansko?

Bol to bezproblémový zápas. Síce po prvom polčase to bolo 0:0, no v druhom Taliani dali dva góly a zápas doviedli do víťazného konca.

Druhý zápas medzi Macedónskom a Portugalskom bol ťažší…

Ťažší bol určite. Do 75. minúty sa nevyskytli žiadne problémové situácie. S narastajúcim časom sa však zvyšovala nervozita. Vzniknutú situáciu som musel riešiť žltými kartami a nakoniec som musel dať aj jednu červenú hráčovi Portugalska.

Z môjho bočného pohľadu to bola nebezpečná hra, hráč zasiahol achilovku. Ani chvíľu som neváhal, ihneď som udelil červenú kartu.V súčasnosti je trend rozhodovania jasný, musíme chrániť zdravie hráčov.

Ak idú štuple kopačky na členok alebo achilovku, musíme prísne trestať.

Aké bolo hodnotenie delegáta?

Pozitívne. Bavili sme sa o červenej karte, ktorú mi odsúhlasil a kvitoval mi najmä fakt, že som nadstavil 6 minút.

Čo hovoríš na zápas Talianska s Nemeckom, ktorý najmä v našom tábore poriadne rozvíril hladinu nespokojnosti?

Sedel som priamo na tribúne. V prvom polčase boli lepší Taliani a zaslúžene išli do vedenia. V druhom polčase mali veľkú šancu na zvýšenie svojho náskoku, šancu však nepremenili.

V závere sa iba dohrávalo, keďže vedeli výsledok zápasu Česko – Dánsko.

Za stavu 0:0 dali Nemci gól, ktorý však nebol uznaný pre ofsajd. Ako si videl túto situáciu?

Bolo to správne rozhodnutie. Jeden hráč z Nemecka stál za líniou a po centrovanej lopte bol vo výskoku, čím ovplyvňoval hru. Gól nemohol platiť.

Mohol na takomto fóre rozhodca ukončiť zápas pre nezáujem mužstiev o hru?

Myslím si, že ukončiť zápas určite nie. Až v posledných desiatich minútach sa mužstvám nechcelo útočiť. Ak by ich nezáujem bol od začiatku zápasu, alebo v drvivej väčšine, potom by mohol rozhodca riešiť vzniknutú situáciu.

Mohol si zavolať kapitánov a upozorniť ich. Ak by to aj potom pokračovalo, tak potom by mohol urobiť rázne rozhodnutie. Na takomto fóre sa to však nestáva.

Tréner slovenskej reprezentácie Pavel Hapal nazval tento zápas hanbou futbalu…

V jeho prvých vyjadreniach bolo cítiť veľa emócií. Nečudujem sa, lebo slovenskí futbalisti hrali skvele a mohli postúpiť až do finále.

Čo hovoríš na výkony Slovákov?

Fantázia. Spôsob našej hry bol očarujúci. Mali by sme ešte dlho písať o tom, ako sa náš futbal zlepšil a urobil veľký krok dopredu.

Do finále sa prebojovalo Španielsko a Nemecko. Zápas si si vychutnal v pozícii náhradného rozhodcu.

Finále nikdy nemá vysloveného favorita. O víťazovi vždy rozhoduje maličkosť, jedna chybička. Môžu prísť na rad aj penalty, ktoré sú vždy lotériou. O majstrovi rozhodol jeden gól. Z titulu sa tešili Nemci.