Froome po štvrtý raz víťazom Tour de France

Britský cyklista tímu Sky Christopher Froome je po štvrtý raz víťazom Tour de France. Froome došiel do cieľa záverečnej 21. etapy v Paríži bezpečne v hlavnom „balíku“ a podľa očakávania si udržal náskok 54 sekúnd pred Kolumbijčanom Rigobertom Uránom (Cannondale Drapac) a 2:20 min. pred Francúzom Romainom Bardetom (AG2R La Mondiale).

Christopher Froome vyhral najslávnejšie etapové preteky aj v rokoch 2013, 2015 a 2016. Historicky úspešnejší ako
on sú len štyria cyklisti s 5 titulmi – Francúzi Jacques Anquetil a Bernard Hinault, Belgičan Eddy Merckx a Španiel Miguel Indurain.

Američan Lance Armstrong vyhral Tour de France dokonca sedemkrát, ale o všetky tieto triumfy prišiel po verejnom priznaní o svojej dopingovej minulosti.

V šprinte 21. etapy z Montgeronu do Paríža (103 km) bol najlepší Holanďan Dylan Groenewegen. Cyklista tímu LottoNL‑Jumbo predviedol nezvyčajne dlhý šprint a napokon sa mu vyplatil

Prvé víťazstvo

Paríž je úžasné miesto pre šprintérov a zvíťaziť na Elyzejských poliach je pre mňa skvelé. Zažívam perfektný deň. Na konci Tour sme mali už len piatich ľudí v tíme, ale stačilo to.

Predviedli skvelú prácu, dostali ma do výhodnej pozície na zadné koleso Alexandra Kristoffa a potom som to potiahol
až na cieľovú čiaru. Je to moje prvé víťazstvo na Tour de France.

Užívam si to rovnako ako keď som ako malý chlapec sledoval v televízii zábery z Elyzejských polí,“ uviedol v prvej reakcii Dylan Groenewegen aj na webe letour.fr.

Najcennejší triumf

„Ten pocit stáť ako víťaz na Elyzejských poliach je zakaždým výborný. Je v tom čosi magické, keď tri týždne myslíte na to, aby ste to zažili.

Je skvelé opäť vidieť moju manželku a syna po niekoľkých mesiacoch, ktoré som strávil na cestách. Každé z mojich štyroch víťazstiev na Tour je unikátne a výnimočné.

Toto zatiaľ posledné si zapamätám ako najtesnejšie a najťažšie vybojované. Bude pre mňa cťou prísť znova o rok a zaútočiť na rekord,“ povedal Christopher Froome.

Po piatich rokoch skvelého predstavenia Petra Sagana, keď sa v parížskom cieli zakaždým obliekal do zeleného dresu víťaza bodovacej súťaže, tentoraz slovenský cyklista na Elyzejských poliach chýbal.

Petra Sagana diskvalifikovali za nečistý šprint už v 4. etape vo Vitteli a jeho brat Juraj (obaja Bora‑Hansgrohe) nedošiel do cieľa náročnej 9. etapy v pohorí Jura v stanovenom časovom limite.

Peter Sagan ešte pred svojím vylúčením z TdF 2017 stihol vyhrať etapu s cieľom v Longwy a zvýšil počet víťazných koncoviek na osem.

Šampiónom bodovacej súťaže sa na 104. ročníku TdF stal prvý raz v kariére Austrálčan Michael Matthews (Sunweb), vrchársku súťaž opanoval jeho tímový kolega Francúz Warren Barguil.

Obaja pridali aj po 2 etapové víťazstvá. Barguil sa stal aj najbojovnejším jazdcom TdF, klasifikáciu mladých pretekárov do 25 rokov ovládol Brit Simon Yates a nadviazal na rovnaký triumf svojho brata Adama z vlaňajška.

jur, SITA, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 27, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 


Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

You may also like...