Rozlúčka Usaina Bolta nebola zlatá, musel sa uspokojiť s bronzom

Víťazom behu na 100 m, ktorý mal byť jeden z vrcholov 16. majstrovstiev sveta v atletike, sa stal šokujúco 35-ročný americký veterán Justin Gatlin. Američan dosiahol vo finále sezónne maximum 9,92 sekundy, zlepšil sa o tri stotinky.

Na druhej priečke skončil ďalší Američan Christian Coleman za 9,94 a bronz si vybojoval Usain Bolt z Jamajky (9,95), ktorý sa v Londýne lúčil s kariérou a finálová stovka bola jeho posledná individuálna v kariére.

Najhorší čas

Čas 9,95 s je najhorší zo všetkých jeho finálových vystúpení na veľkých pretekoch, hoci aktuálne pre Bolta znamená sezónne maximum.

V porovnaní so svetovým rekordom z MS v Berlíne 2009 (9,58) je to rozdiel jednej a možno až dvoch šprintérskych
tried.

Počnúc Berlínom 2009 Bolt vo finále stovky na MS a OH stále o čosi spomaľoval, vždy to však, s výnimkou jednej diskvalifikácie v Dägu 2011, stačilo na zlato. Teraz už nie.

„Je mi ľúto, že som sa nemohol rozlúčiť tak, ako ste to všetci očakávali – so zlatou medailou na krku. Zdolali ma však skvelí súperi a Gatlin si víťazstvo zaslúžil,“ povedal v jednej z prvých reakcií Usain Bolt.

Neskôr už pred nastúpenými médiami povedal, čo musel: „Touto prehrou sa pre mňa nič nemení. Končím napriek tomu, že to nie je zlatá rozlúčka.“

Nevydarený štart

Hlavný favorit doplatil na slabší úvod finále, horšiu štartovú reakciu (0,183 sekundy) mal len posledný v cieli Číňan Ping‑ tchien Su.

Pre čoskoro 31-ročnú šprintérsku legendu znamenali MS ukončenie víťaznej šnúry 43 behov, ktorú ťahal od 6. júna 2013.

Už v semifinále prehral s Colemanom o stotinku (9,97 – 9,98) a potom aj vo finále s oboma Američanmi. Bolt roky šprintoval za svojimi víťazstvami s ľahkosťou až bezstarostnosťou v štýle vyznávača hudobného štýlu reggae.

Namiesto vypätia v záverečných metroch zvyčajne zvoľnil vedomý si svojho veľkého náskoku a s úsmevom na tvári sa obzeral po súperoch.

Teraz bolo všetko inak. Do poslednej chvíle sa bil aspoň o medailu, naťahoval krok, jeho sústredená grimasa na tvári mala ďaleko od úsmevu.

A keď sa prvýkrát pozrel smerom k výsledkovej tabuli, v tom pohľade nebola uvoľnenosť a radosť, ale obavy.

„Už po prehre s Colemanom v semifinále som si vravel, že ak nevylepším štart, môžem mať problémy. A keď som vo finále opustil bloky, bolo to ako „auuu“, tušil som, že to nie je dobré.

Napokon som prehral so skvelým Gatlinom a nastupujúcou generáciou Colemanom. Vydal som zo seba všetko, ale nestačilo to.

On je veľký talent a budúcnosť. Ja som urobil pre tento šport všetko, čo som mohol, a teraz je čas odísť,“ cituje Bolta portál denníka New York Times.

Zatiaľ čo Bolt si užíval pozornosť médií a fanúšikov akoby bol víťaz, zlatý medailista Gatlin si musel vypočuť bučanie veľkej časti z 55 900 divákov na svoju adresu.

Takto mu dali pocítiť dvojnásobnú dopingovú minulosť v kombinácii s medailovou „svätokrádežou“ na úkor Bolta.

Tridsaťpäťapolročný Gatlin (nar. 10. 2. 1982) pridal po 12 rokoch druhé zlato z majstrovstiev sveta na 100 m a stal sa najstarším víťazom bežeckej disciplíny na MS s výnimkou maratónu v histórii.

„V minulosti som zažil veľa víťazstiev aj prehier, ale toto víťazstvo bolo výnimočné, lebo sa zrodilo v Boltových posledných pretekoch.

Na dráhe sme rivali, ale na rozcvičovacom štadióne pred finále sme veľa žartovali. Prvá vec, čo Usain po finále urobil, bola, že mi zagratuloval a povedal, že si nezaslúžim piskot divákov.

je naozaj veľká inšpirácia pre mnohých,“ uviedol Justin Gatlin.

Volkovi chýbala na postup stotinka

Slovenský reprezentant Ján Volko (BK HNTN Bratislava) začal svoje premiérové účinkovanie na XVI. majstrovstvách sveta v atletike v Londýne fantasticky.

Vyhral III. kvalifikačný beh na 100 m v novom slovenskom rekorde 10,15 sekundy (vietor +0,9 m/s) a jasne postúpil do rozbehov medzi 48 najlepších.

Dvadsaťročný Bratislavčan svoje vlastné predošlé maximum z 5. 6. 2017 z Odložilovho memoriálu v Prahe zlepšil o jednu stotinku.

V rozbehoch, hodinu a štvrť po úspešnej kvalifikácii, sa mu už tak nedarilo, v druhom zo šiestich finišoval šiesty za 10,25, keď len o 5 tisícin prehral duel o piatu priečku s Callenderom z Trinidadu a Tobaga.

Celkovo skončil na veľmi solídnom 28. mieste, pričom na postup do semifinále mu chýbala jediná stotinka. Posledný s časom totiž išiel ďalej Švajčiar Alex Wilson za 10,24.

Z každého zo šiestich rozbehov postúpili do sobotného semifinále priamo prví traja a dvadsaťštvorku najlepších doplnili ešte šiesti s najlepšími časmi.

Prevládala spokojnosť

Po pretekoch sme boli trošku smutní, aj nahnevaní, no zároveň i spokojní. Zaleží na tom, z akého uhla pohľadu sa na Jankovo vystúpenie dívame,“ hodnotila Volkovo účinkovanie na 100 m na MS v Londýne trénerka Naďa Bendová.

„Zabehol si osobák, zlepšil slovenský rekord na majstrovstvách sveta, čo je pre športovca skvelá vizitka. Teší ma, že sa nám aj na svetovom šampionáte podarilo udržať formu: 28. miesto na svete na 100 m je neuveriteľný výsledok.“

Kvalifikačný výkon svojho zverenca, ktorý bol zo všetkých 28 šprintérov najlepší vďaka rekordu SR 10,15, trénerka predpokladala.

„Janko vyzeral na tréningoch tesne pred MS výborne, a preto ma neprekvapil. Kvalifikáciu bežal výborne, niet mu čo vyčítať.

Azda len to, že sa v závere predklonil. Bola som presvedčená, že v rozbehu to bude na rovnakej úrovni. Bežal dobre, ale v závere ho súperi prešprintovali.

Štartovú reakciu mal rovnakú, rozdiel v podpore vetra však bol až 1,5 metra, v kvalifikácii +0,9 a v rozbehu -0,6 m/s, čo zodpovedá rozdielu jednej desatiny medzi jeho behmi. Nemôžem mu preto nič vyčítať.“

Zaplatil nováčikovskú daň

Trénerku Bendovú hnevala príliš krátka pauza medzi oboma behmi – iba 72 minút. Za ten čas nestačil jej zverenec absolvovať obvyklú predsúťažnú procedúru.

„Do zvolávateľne šiel takmer bez prípravy, po jednej rovinke a krátkom úseku, ktoré spravil na rozcvičovacom štadióne v priebehu 10 minút aj s prezúvaním,“ poznamenala Bendová.

„Hnevá ma, že v Jankovom behu bol najsilnejší protivietor, ale s tým nič nespravíme. Jedna stotinka, ktorá mu napokon chýbala na postup, nás mrzí. Asi sme zaplatili nováčikovskú daň.“