Domov História športu Zvíťaziť za každú cenu…alebo…najväčšie športové podvody všetkých čias

Zvíťaziť za každú cenu…alebo…najväčšie športové podvody všetkých čias

shutterstock_484498210

Víťaziť, víťaziť, víťaziť. Kto z nás by to nechcel? Jedna z najzákladnejších ľudských čŕt – chuť byť úspešný. Poznáme ju všetci. Či už v práci, vo vzťahoch, či v športe.

Niekoho túžba po uznaní je dokonca taká silná, že neváha porušiť pravidlá len aby sa tešil z úspechu. Bohužiaľ aj vo vrcholovom športe, ktorý by mal byť vzorom férovosti a morálky sa nájdu takí, čo pre víťazstvo dokázali podvádzať.

VYNIKAL V SVOJEJ KATEGÓRII. ALEBO NIE?

Zarážajúci prípad mladého perspektívneho basebalistu pochádza z americkej detskej súťaže Little league world series. Mladý Danny Almonte vynikal vo svojej kategórii 12-ročných chlapcov a zdalo sa, že o svoju kariéru sa báť nemusí.

A to až do chvíle, keď sa zistilo, že Dannyho rodičia sfalšovali dokumenty dokazujúce vek chlapca a ten má v skutočnosti o 2 roky viac. Dokazovanie jeho skutočného veku nebolo jednoduché, pretože rodina pochádza z Dominikánskej republiky, kde sa až také starostlivé záznamy o narodeniach neviedli.

Všetky jeho rekordy boli anulované a sľubne sa rozbiehajúca kariéra mladého basebalistu utrpela nepríjemnú ranu.

KONIEC BASKETBALU NA PARALYMPIÁDE

Pri pohľade na zápoliacich paralympiských športovcov vyjadrujeme obvykle obrovský obdiv a rešpekt, že hendikep týchto ľudí nepoložil a statočne s ním bojujú.

Na paralympiáde v Sydney v roku 2000 si takýto obdiv (aj keď len dočasný) vyslúžili aj basketbalisti Španielska, ktorí paralympijským turnajom mentálne postihnutých športovcov prešli neuveriteľne hladko a odniesli si zlaté medaily. Keď sa v španielskych médiách objavili fotky tešiacich sa zlatých basketbalistov, kauza bola na svete. Čitatelia spoznávali hráčov na fotkách a neodpustili si komentáre, že títo chlapci nie sú mentálne zaostalí.

Tím sa nakoniec priznal, že z 12 reprezentantov až 10 nemalo žiadnu mentálnu poruchu. Obdiv vystriedala veľká hanba, zlaté medaily museli
vrátiť a paralympijský basketbal mentálne zaostalých bol z programu paralympijských hier navždy vyškrtnutý.

ZMASAKROVAL ŠAMPIÓNA

V roku 1983 sa veľmi nečakane ale najmä veľmi neférovo skončila sľubne sa vyvíjajúca kariéra mladej boxerskej hviezdy Billyho Collinsa.

V zápase, v ktorom mal podľa „papierových predpokladov“ jasne dominovať prehral po tuhom 10-kolovom boji s Luisom Restom. Zmasakrovaná tvár írskeho boxeristu však naznačovala, že niečo nebolo v poriadku. Upozornil na to jeho otec a tréner v jednej osobe.

Po prekontrolovaní Luisových rukavíc bolo všetko jasné. Tréner Luisa Resta, uznávaný Panama Lewis, odstránil svojmu zverencovi z rukavíc vypchávky a boxerove údery do tváre súpera sa tak rovnali úderom tehál, ako to sám Billy popisoval.

Pre 21-ročného Billyho znamenal tento zápas koniec kariéry a čiastočnú stratu zraku. Pár mesiacov po zápase zahynul…..

SZ1_dočítate

ano, foto: shutterstock

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Kocúrkovo v Španielsku. Kontroverzný záver druhej ligy

Záver druhej najvyššej španielskej futbalovej súťaže je stále mimoriadne zamotaný a reakci…