Domov TENIS Ako sa zo svetovej jednotky stala štvaná zver…

Ako sa zo svetovej jednotky stala štvaná zver…

To, že pandémia koronavírusu bude mať veľmi bolestivé dôsledky na takmer všetky sféry života, už vieme. Od zmeny pohľadu na spoločenský kontakt až po ekonomickú devastáciu firiem i jednotlivcov. Bez šrámov z nej nevyviazne ani povesť niektorých športovcov. Svet najnovšie na dva tábory rozdelil názor na aktuálne najlepšieho tenistu na okruhu ATP.

Ako prvý doplatil svojou povesťou na koronavírus jeden z top basketbalistov najlepšej ligy na svete. Opora Utahu Jazz Rudy Gobert si z tohto vírusu robil na tlačovej konferencii posmešky a úmyselne pochytal mikrofóny všetkých zúčastnených novinárov.

O tom, že „karma je zdarma“, sa presvedčil už o pár dní neskôr, keď sa stal prvým pozitívne testovaným hráčom v NBA na chorobu COVID-19, po čom okamžite prerušili sezónu.

Charaktery odhalil aj „spor“ tenistov o finančnú pomoc rebríčkovo nižšie postaveným hráčom v rankingu, pre ktorých môže niekoľkomesačný turnajový výpadok znamenať existenčné problémy.

Rakúsky tenista Dominic Thiem, aktuálna trojka rebríčka ATP, však pomôcť odmietol s tým, že mnohí hráči z okruhu Futures sa nesprávajú ako profesionáli a on im svoje peniaze nedá. No a najnovšie je opäť na pretrase „škandál“ v tenisovom svete.

Adria Cup

Jednotka rebríčka ATP sa rozhodla, že tenis by sa po niekoľkomesačnej pauze mal vrátiť na kurty. Novak Djokovič zorganizoval na juhu Európy sériu exhibičných turnajov s charitatívnym podtextom.

V srbskom Belehrade, chorvátskom Zadare, Čiernej Hore a bosnianskej Banjej Luke sa mala od polovice júna do začiatku júla uskutočniť séria miniturnajov zakončená exhibičným zápasom 5. júla.

Na akcii štartovali okrem srbského hostiteľa aj Bulhar Grigor Dimitrov, Chorváti Marin Čilič, Borna Čorič, Nino Serdarusič a Donna Vekičová, Srbi Dušan Lajovič, Filip Krajinovič, Viktor Troicki, Nenad Zimonjič, Danilo Petrovič, Pedja Kirstin, Olga Dinilovičová a Jelena Jankovičová, Nemec Alexander Zverev, Rakúšan Dominic Thiem, Bosniak Damir Dzumhur a aj Rus Andrey Rublev.

Spoločenské akcie, žúrky a plné tribúny

Okrem tenisového zápolenia sa uskutočnilo aj množstvo sprievodných akcií.

Okrem futbalového zápasu si tenisti zahrali aj basketbal so zadarskými profesionálmi, či venovali svoj čas mladým talentom v belehradskej akadémii Novaka Djokoviča a na námestí v Zadare, súčasťou programu bolo aj množstvo spoločenských stretnutí s politikmi či umelcami.

Toto všetko sa dialo bez zjavných bezpečnostných opatrení, ako sociálna vzdialenosť či používanie hygienických ochranných pomôcok, ako masky či rukavice a samozrejme s plnými tribúnami.

Svet však všetkým zúčastneným najviac vyčíta večerné párty, na ktorých sa tenisové hviezdy odviazali a internetom kolujú videá ich spontánneho nočného hýrenia.

Asi v polovici programu, 21. júna, sa však dobrá nálada skončila. Jeden z účastníkov, Grigor Dimitrov, bol pozitívne testovaný na COVID-19. Organizátori zvyšok turnaja zrušili, závažným dôsledkom však už zabrániť nedokázali.

Novak Djokovič a Grigor Dimitrov

Pozitívne testovaní boli viacerí hráči, či členovia ich realizačných tímov, medzi nimi Borna Čorič, Viktor Troicki a aj samotný Novak Djokovič s manželkou Jelenou, či jeho tréner Goran Ivaniševič.

Kritika Noleho

Na hlavu Novaka Djokoviča sa okamžite zniesla ostrá kritika za nezodpovedný prístup, ktorý by mohol znamenať obrovské problémy pri snahe o reštart pozastavenej tenisovej sezóny.

Kritika prichádzala od fanúšikov, kolegov z okruhu i športových funkcionárov. Na druhej strane, našli sa aj takí, ktorí sa Noleho zastali, je ich však podstatne menej ako kritikov.

Napokon sa svetová jednotka kajala. Novak sa verejnosti ospravedlnil a tiež upozornil, že žijeme v novej dobe, ktorej musíme prispôsobiť aj svoje správanie. „Je mi to veľmi ľúto. Všetko, čo sme robili v uplynulých mesiacoch, sme robili z úprimného srdca a úmyslov.

Náš turnaj mal spájať a zdieľať odkaz solidarity a spolupatričnosti v regióne. Všetko to vzniklo z filantropickej myšlienky, priamo nasmerovať pomoc ľuďom, ktorí to v núdzi potrebujú.

Potešilo ma, ako vrelo to fanúšikovia privítali. Zorganizovali sme turnaj v momente, keď vírus začal slabnúť a verili sme, že sme naplnili všetky podmienky bezpečnosti. Nanešťastie je vírus stále tu a to je nová realita, z ktorej sa učíme a musíme s ňou žiť.“

Ohlasy na turnaj Adria Cup

Herwig Straka, manažér Dominica Thiema:

„Celá akcia sa od začiatku vyvíjala nesprávnym smerom. Všade bolo plno ľudí, ktorí mali blízky kontakt s hráčmi aj medzi sebou. Po zápasoch sa oslavovalo v baroch a reštauráciách, celé to bol nezmysel. Z pohľadu ATP úplne zbytočná akcia. Jediný, kto by sa mal ospravedlniť, je Novak. Ostatní hráči len prikývli na jeho ponuku v domnení, že bude všetko v poriadku. Musí sa z toho poučiť, čo sa stalo.“

Dominic Thiem, zúčastnený tenista:

„Naše správanie bola chyba. Boli sme v prílišnej eufórii z toho, že sme mali po dlhom čase divákov na zápasoch. Boli sme šťastní, keď sme videli také početné publikum. Je mi to teraz extrémne ľúto. Príliš sme dôverovali uvoľneným opatreniam srbskej vlády. Boli sme veľmi optimistickí. Všetkým infikovaným želám všetko dobré a najmä skoré uzdravenie.“

Andy Murray, britský tenista:

„Vždy som mal s Novakom dobré vzťahy. Ale to, čo sa teraz stalo, nevytvára dobrý dojem. Je dôležité, aby špičkoví hráči išli príkladom a aby ukázali, že to treba brať vážne. Treba si uvedomiť, že sú tu pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Dúfam, že si z tohto vezmeme ponaučenie, pretože by sa ATP Tour nemohla vrátiť späť, ak by každý týždeň boli problémy s infikovanými hráčmi.“

Bruno Soares, brazílsky tenista:

„Turnaje Adria Tour by som definoval ako hororovú šou. Aj keby som bol na Severnom póle, tak by som sa chránil pred vírusom vzhľadom na to všetko, čo sa teraz deje vo svete. Určite by som sa nešiel zabávať a ešte to aj dával na Instagram. Novak tým ovplyvnil aj konanie ďalších ľudí, takže to je najmä jeho chyba. Navyše on je aj prezident Hráčskej rady ATP a musí niesť zodpovednosť za to, čo robí. Teraz, žiaľ, negatívnu zodpovednosť.“

Srdjan Djokovič, otec Novaka Djokoviča:

„Prečo sa to vlastne stalo? Pretože Dimitrov prišiel na náš turnaj už chorý a ktovie, či vôbec bol testovaný. Spôsobil veľké škody našej rodine, ale aj Chorvátsku a Srbsku. Novak sa vôbec necíti dobre, ale to platí aj o iných, ktorí sa nakazili.“

Barbara Rittnerová, šéftrénerka ženskej sekcie Nemeckého tenisového zväzu (DTB):

„Toto je úplná katastrofa pre celú tenisovú rodinu. Celý svet udržuje odstup a nosí masky. A na Adria Cupe sedeli vedľa seba rameno pri ramene a nemali masky. Robili si párty a objímali sa oblečení do pol pása. Nechápem, v akom svete to žijú. Zjavne v nejakej svojej bubline.“

Darija Kisičová Tepavčevičová, bosnianska lekárka:

„Novak Djokovič nemôže byť zodpovedný za každého jednotlivca či diváka, ktorý súhlasil s účasťou na exhibícii. A najmä nemohol ovplyvniť správanie takého človeka predtým, než prišiel na turnaj. Záver je taký, že s vírusom sa musíme naučiť žiť.“

Anna Brnabičová, srbská premiérka:

„Chcel pre náš región urobiť dobrú vec, vyzbierať peniaze na charitatívne účely. Nechajte Djokoviča na pokoji, je to moja vina. To my sme uvoľnili opatrenia. Keby sme to neurobili, žiadny turnaj by nebol. Len nasledoval naše odporúčania.“

Daniel Evans, britský tenista:

„Nemyslím si, že bolo správne zorganizovať hráčsku párty a potom si spolu ešte zatancovať. Mal by preukázať väčšiu zodpovednosť, keď už organizuje takú akciu.“

Richard Gasquet, francúzsky tenista:

„Djokovič to myslel dobre, on nie je hlavný vinník. Predsa srbská vláda, a nie on, rozhodla, že sa športové zápolenia môžu konať za účasti divákov. A Nole nešiel na úrad so zbraňou v ruke a nenútil ich, aby to povolili.“

ano, fofo: SITA, video: facebook

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

ITF v Trnave: Šramková s titulom v debli, Schmiedlovej neostali sily na finále

Trnava hostila minulý týždeň ženský tenisový turnaj na tvrdom povrchu ITF WTT W60, na ktor…