Domov INÉ ROZHOVORY Andrej Glatz: S vystúpením našich jazdcov môžeme byť spokojní

Andrej Glatz: S vystúpením našich jazdcov môžeme byť spokojní

Slovenskí diváci opäť potvrdili, že majú záujem o kvalitný šport. Jazdecký areál TJ Slávia STU v Petržalke‑Ovsišti na pravom brehu Dunaja bol počas uplynulého víkendu preplnený napriek tomu, že záverečnú súťaž Mercedes Grand Prix Bratislava sprevádzal silný dážď.

O najvýznamnejších pretekoch na Slovensku v skoku na koni sme sa porozprávali s predsedom organizačného výboru a riaditeľom pretekov Andrejom Glatzom.

Tieto krásne preteky sú už minulosťou, dali vám ako šéfovi organizačného výboru zabrať viac ako tie iné, alebo to beriete celkom normálne a nič vás už nezaskočí?

Stále musíme byť v strehu, videli sme to v piatok, keď sa nám pokazila voda. V nedeľu sme zasa mali veľa vody, preto si myslím, že na toto podujatie každá príprava je veľmi náročná, vyžaduje veľa času a trpezlivosti.

Spoliehať sa na to, že to za tie roky pôjde už automaticky, sa jednoducho nedá.

Podujatie začalo extrémnou horúčavou, ale skončilo už oveľa horším počasím, keď sa ochladilo aj o desať stupňov a k tomu ešte prišiel aj silný dážď. Takže jedno oko plače a druhé smúti, že to počasie nevydržalo…

Určite, že chvíľu moje oko plakalo, ale potom keď som videl od jazdcov tie dobré výkony, tak ani faktor dažďa do pretekov výraznejšie nezasiahol.

Až do vystúpenia posledného jazdca Grand Prix bola veľmi napínavá a kvalitná.

Predsa len neublížilo troška Grand Prix to, že kvôli zlému počasiu bola v nej relatívne slabšia konkurencia, čo sa týka počtu jazdcov a koní?

Vo finále Veľkej série štartovalo 24 súťažiacich. Podľa môjho názoru to neuškodilo, skôr neštartovali iba tí, ktorí nemali šancu na víťazstvo.

Najlepší jazdci bez problémov nastúpili, súťažili aj bez trestných bodov. Samozrejme, bolo by krajšie, keby nastúpilo viac jazdcov a koní, ale taká je realita.

Poviem otvorene, že som ešte nezažil, aby sa kvôli zlému počasiu z Grand Prix odhlásilo toľko jazdcov.

Uspokojili vás trojdňové preteky zo slovenského pohľadu? Ako to vnímate?

Myslím si, že sme dosiahli veľmi dobré výsledky, lebo až päťkrát sa hrala slovenská hymna. V sobotňajšej Big Tour – Veľkej série obstáli Marián Štangel a Radovan Šillo, ktorí skončili na treťom a štvrtom mieste, čo je pre nás veľký úspech.

A potom nás troška postihla aj smola, či už u Bronislava Chudybu, ktorý v Grand Prix v prvom kole skončil na 11. mieste, alebo u Mariána Štangela.

S vystúpením našich jazdcov môžeme byť spokojní. Teší aj to, že na Svetové jazdecké hry 2018 sa už kvalifikovali Marián Štangel, Radovan Šillo a Bronislav Chudyba.

Austrálčan Rowan Willis a Talian Emanuele Gaudiano boli skutočne najväčšími osobnosťami tohto výborného podujatia…

Willis predviedol aj v druhom kole Grand Prix najlepšiu jazdu a stal sa suverénnym víťazom. V Bratislave triumfoval ako prvý Austrálčan v histórii.

Gaudiano je šesťdesiatydruhý jazdec svetového rebríčka. Takže niet o čom rozprávať, svojimi výkonmi dokázal, že dokáže vyhrať hocijaké preteky.

V doterajšej histórii hlavnej súťaže Grand Prix Bratislava Slováci šesťkrát stáli na stupňoch víťazov. Zatiaľ posledným víťazom sa stal v roku 2005 Juraj Hanulay. Nie je to už dosť dávno?

Treba byť optimistom a hlavne tvrdo pracovať. Aj napriek veľkej konkurencii v tomto športe tajne verím, že na budúci rok by sme sa v Grand Prix mohli tešiť z ďalšieho víťazstva.

Určite vás potešil počas troch dní veľmi pekný divácky záujem…

Aj napriek tomu, že sme zažili najprv tropickú horúčavu a potom zasa citeľnejšie ochladenie a dve búrky, návštevníci a priaznivci parkúru zaplnili náš areál do posledného miesta.

Mám z toho veľkú radosť, lebo toto podujatie robíme hlavne pre divákov.

Ako vás dobre poznáme, tak už v pondelok ste začali myslieť a pripravovať už 53. ročník medzinárodných jazdeckých pretekov Grand Prix CSI3*-W Bratislava…

Samozrejme, tak to už máme roky zaužívané a zorganizované. Najprv musíme dať dokopy parkúr, ktorý za tri dni dostal poriadne zabrať.

Zdobí nás dôslednosť a zrejme aj preto nikdy sme nemali núdzu o záujemcov, aj počet prihlásených tento rok doslova lámal rekordy.

Milan Valko, foto: SITA, Milina Strihovská

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 29, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ján Volko: Bola to skvelá skúsenosť a dopadlo to nadmieru dobre

Slovenský šprintér Ján Volko má za sebou účinkovanie na majstrovstvách sveta. V behu na 10…