Domov FUTBAL Ansu Fati prepisuje históriu španielskeho futbalu

Ansu Fati prepisuje históriu španielskeho futbalu

Španielski futbalisti si podľa predpokladov hladko poradili s Ukrajincami (4:0) v elitnej divízii Ligy národov. Dva góly na Štadióne Alfreda di Stéfana v Madride strelil 34-ročný kapitán Sergio Ramos, ďalšie dva pridali mladí útočníci, ktorí si otvorili reprezentačné strelecké konto Ansu Fati a Ferran Torres.

Najmä v prípade 17-ročného Fatiho nejde len o pekný gól, ale aj zaujímavý historický zápis. Útočník FC Barcelona sa vo veku 17 rokov a 311 dní stal najmladším strelcom španielskej reprezentačnej histórie.

Strelecká paráda v 32. min, keď sa lopta po jeho pokuse spoza šestnástky odrazila od ľavej žrde ukrajinskej bránky do siete, znamenala priebežný stav 3:0. Fati prekonal bradatý zápis Juana Errazquina, ktorý sa v roku 1925 v reprezentácii strelecky presadil vo veku 18 rokov a 344 dní.

Pozrite si výkon mladíka aj s jeho premiérovým reprezentačným gólom (v čase 3:20):

Najmladší a sebavedomý

Španielsky mladík sa blysol peknou akciou už v 3. min zápasu, vtedy ho však nedovolene v šestnástke zastavil Sergij Krivcov a Sergio Ramos sa z bieleho bodu nezvykne mýliť. Fati odohral plnú porciu 94 minút.

Tréner Luis Enrique skonštatoval, že také sebavedomie u takého mladého hráča ešte na reprezentačnej úrovni nevidel. A pritom rodák z africkej krajiny Guinea-Bissau debutoval v drese „La Furia Roja“ iba tri dni predtým v Stuttgarte proti Nemecku (1:1).

Vtedy sa stal najmladším debutantom španielskej reprezentačnej histórie od roku 1936 a premiéry Ángela Zubietu.„Nie je to normálne. V jeho veku ovplyvňuje hráčov veľa vedľajších faktorov, ale Ansu je dostatočne zrelý na to, aby zostal nohami pevne na zemi. Vytýčil si cestu a zatiaľ pevne po nej kráča dopredu,“ povedal španielsky kouč Luis Enrique.

„Som hrdý na to, že môžem hrať v takom mladom veku v reprezentačnom tíme Španielska. Tréner Luis Enrique aj spoluhráči ma prijali s otvorenou náručou, za čo im veľmi pekne ďakujem.

Budem sa naďalej usilovať, aby sa veci vyvíjali pre mňa správnym smerom. Budem pokorný a pracovitý,“ odkázal po svojej gólovej premiére v národnom tíme hráč, ktorý len vlani získal španielske občianstvo.

Aj Ramosov gól s historickým nádychom

Okrem Fatiho sa o historický zápis postaral aj skúsený obranca Ramos, ktorého hlavička na 2:0 v 29. min znamenala jeho 23. reprezentačný gól a vyrovnanie sa legende Di Stéfanovi na ôsmej priečke poradia najlepších strelcov španielskej histórie.

Španielsko je po dvoch kolách na čele 4. skupiny I. divízie Ligy národov, na konte má 4 body. Ukrajina zostala na troch bodov, Nemecko je dvojbodové a Švajčiarsko má 1 bod.

sam, SITA, foto: SITA, video: youtube

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Rekordér: Ako 53-ročný si zahral najvyššiu súťaž

Kazujoši Miura sa stal najstarším hráčom, ktorý sa objavil na trávniku v zápase najvyššej …