Domov INÉ Bojové športy Anthony Joshua: Z problémového chlapca je veľký šampión

Anthony Joshua: Z problémového chlapca je veľký šampión

Vyše 90 000 fanúšikov v slávnom futbalovom chráme vo Wembley a ďalšie milióny priaznivcov pri televíznych obrazovkách boli svedkami nezabudnuteľného boxerského gala predstavenia dvoch veľkých šampiónov.

Hrdinom sobotňajšej noci sa nakoniec stal 27-ročný domáci boxer Anthony Joshua, ktorý bol v pozícii mierneho favorita. Britovi sa podarilo obhájiť opasok v najťažšej hmotnostnej kategórii asociácie IBF, k čomu pridal opasky WBA i menej významnej IBO.

Od drogových incidentov k superhviezde

Anthony Joshua sa narodil pred 27 rokmi vo Watforde nigérijskej matke Yete a britskému otcovi nigérijského a írskeho pôvodu, Robertovi. Antonyho rané detstvo sa spája práve s africkou krajinou, no keď mal 7 rokov, presťahoval sa s rodičmi do Veľkej Británie.

Spolužiaci a kamaráti ho volali „Femi“. Táto prezývka je skratkou jeho stredného mena Oluwafemi. Vynikal najmä vo futbale i atletike, prekonal školský rekord v behu na 100 metrov, ktorý zabehol za 11,6 sekúnd.

Už od školských čias bol športovec telom i dušou. Jeho tréneri predpokladali, samozrejme pokiaľ by sa venoval atletike, že by bez problémov zabehol stometrový šprint za 10 sekúnd.

Nanešťastie, rovnako ako veľa mladistvých, ani „Femi“ neodolal pokušeniam doby. Od šestnástich rokov sa vyskytli prvé problémy. Počas futbalového zápasu chytil mladý Anthony protihráča pod krk a zápasníckym chmatom ho prehodil cez rameno.

Následne ho obvinili z ublíženia na zdraví. V  mladosti sa nevyhol ani viacerým pouličným bitkám, z  ktorých v drvivej väčšine odchádzal ako víťaz. Pred desiatimi rokmi sa doslova nevedel „vpratať do kože“. Mohutný tínedžer mal rád rýchle autá, ženy a užíval aj drogy.

V rozpore so zákonom konal viackrát v rokoch 2006 až 2010. V spomínanom roku 2010, keď smeroval k obrovským úspechom medzi amatérmi, ho polícia zadržala s marihuanou vo svojom aute.

Jeho identifikácia netrvala dlho, pretože bol odetý v reprezentačnej súprave Veľkej Británie. Nasledovala niekoľko mesačná suspendácia a 100 dní nútených prác.

Chvalabohu, zvrat v jeho osobnom i športovom živote nastal, keď začal boxovať za Finchley Amateur Boxing Club.

Spomínaný klub spravil z neho hviezdu svetového formátu. K boxu ho priviedol jeho bratranec Ben Ileyemi, ktorý bol tiež profesionálnym pästiarom.

Talentovaný Joshua zaznamenával veľký progres už po niekoľkých zápasoch, neskôr sa mu podarilo získať britský titul medzi amatérmi v super ťažkej váhe.

Richie Woodhall, bývalý svetový šampión strednej váhy, ktorý je technickým poradcom tímu Veľkej Británie, rýchlo zistil, že boxer s nigérijskými koreňmi bude obrovským prínosom pre reprezentáciu.

A veru, nemýlil sa. Anthonymu sa podarilo vyhrať zlatú medailu na domácich OH 2012 v Londýne.

Tajomstvo jeho úspechu

Nie je také senzančné, ako by ste možno očakávali. Žije v jednej domácnosti so svojou matkou, ktorá mu z času na čas pripravuje obedy, a jazdí na Jaguari, to sú podľa jeho slov šťastné fragmenty, kvôli ktorým dosahuje obrovské úspechy.

Napriek tomu, že zvládol najdôležitejší zápas života a zarobil astronomických 18 miliónov eur, nohami je stále pevne na zemi. Jeho závideniahodná postava je výsledkom hodín tvrdej driny v posilňovni, pričom uprednostňuje prípravu v Sheffielde s koučom Robom McCrackenom.

Ešte pred tým, ako začal prostredníctvom boxu zarábať peniaze, pracoval ako murár. Má rád rýchle autá. Aj preto sa jedno obdobie po škole venoval tuningu áut. Často hráva šach, ktorý mu pomáha rozvíjať taktické myslenie. To zohráva v boxe taktiež veľkú rolu.

Súboj titanov ovládol Joshua

Pred zápasom odborníci po celom svete mierne favorizovali Joshuu, v jeho prospech hovorila aj doterajšia bilancia v profi ringu, keď vyhral všetkých 18 duelov knokautom.

Jeho o 14 rokov starší sok z Ukrajiny, Vladimir Kličko, disponuje obrovský- mi skúsenosťami, no rovnako ako v poslednom súboji s Tysonom Furym, ťahal za kratší koniec.

Domáceho miláčika hnalo vo Wembley vpred 90 000 fanúšikov a bol to on, ktorý v 5. kole ako prvý poslal svojho súpera k zemi. Skúsený matador s nemeckým občianstvom kontroval o kolo neskôr a 27-ročnému Britovi pripravil prvé počítanie v kariére.

O všetkom rozhodlo až 11. kolo a tvrdý pravý zdvihák Joshuu, po ktorom musel byť Kličko počítaný. Ringový rozhodca ho ešte do súboja pustil, ale „Femi“ využil prevahu, súpera zasypal ďalšími tvrdými údermi a súboj rozhodol vo svoj prospech pred časovým limitom.

Juraj Fazekaš, foto: SITA

Tento článok je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 16

ŠPORT žurnál 16

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii Bojové športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil …