Domov ATLETIKA Atentát zakrvavil najstaršie maratónske podujatie

Atentát zakrvavil najstaršie maratónske podujatie

Bostonský maratón je športové podujatie, ktoré sa každoročne už od roku 1897 usporadúva v americkom meste Boston. Je najstarším maratónom na svete, keď si tento rok práve v týchto dňoch pripisuje už svoje 121. pokračovanie.

117. ročník tohto najznámejšieho bostonského podujatia poznačil krvavý teroristický útok, ktorý si vyžiadal 3 obete a viac ako 250 zranených.

Tretí pondelok v apríli, na Deň patriotov, už tradične v Bostone patrí maratónskemu behu. Tohto behu sa každoročne zúčastňuje niekoľko desiatok tisíc bežcov. Najvyššia účasť bola na jeho stom ročníku, keď sa na trať vydalo vyše 38 tisíc bežcov.

Počet divákov popri trati presahuje hranicu pol milióna. Bostonský maratón je jednoducho jedným z najvýznamnejších športových podujatí.

Krvavý Boston

15. apríla 2013 si opäť množstvo profesionálnych a amatérskych športovcov prišlo do Bostonu otestovať svoje vytrvalecké schopnosti. Množstvo divákov sa prišlo pozrieť na svojich najbližších súperiacich s časom i so sebou.

Nikto netušil, že tentokrát bude mať tento športový sviatok tragický koniec. V čase, keď už o víťazoch bolo dávno rozhodnuté – po takmer 3 hodinách od štartu, vybuchli v blízkosti cieľa dve bomby, ktoré zabili troch ľudí a ľahšie či ťažšie zranili ďalších 264.

Medzi obeťami bol aj 8-ročný chlapec, ktorý prišiel so svojou mamou a sestrou povzbudiť otca. Sestra prišla o nohu, matka utrpela poranenia mozgu. Ďalšími dvomi obeťami boli Američanka – vedúca reštaurácie a čínska študentka.

Útočníci odhalení

Odpálené nálože boli vyrobené z tlakových hrncov, ktoré obsahovali veľa kovových čiastočiek a guľôčkových ložísk. Práve tie spôsobili mnohým ľuďom vážne zranenia, mnohí prišli o končatiny, či utrpeli iné zranenia, ktoré ovplyvnili ich ďalší športový i bežný život.

Na základe záznamov z bezpečnostných kamier dokázala bostonská polícia identifikovať páchateľov, ktorými boli bratia čečenského pôvodu. V USA žili od roku 2001. Starší z dvojice bol dokonca ženatý a mal deti.

Mladší z bratov v USA študoval. 26-ročného páchateľa usmrtila polícia v prestrelke, jeho 19-ročného brata ťažko zranili, avšak prežil a americké súdy ho odsúdili na trest smrti.

Zvýšené bezpečnostné opatrenia

Bostonský maratón nebol a nebude už nikdy ako predtým. Krvavá škvrna na tomto podujatí bude navždy vyvolávať slzy v očiach a strach vo všetkých zúčastnených – pretekárov i divákov. Zvýšené bezpečnostné opatrenia ešte viac pripomínajú tragické udalosti a blízkosť krutej smrti, ktorá neobchádza ani takéto športové podujatia.

ano, foto: SITA

Tento článok je súčasťou aktuálneho vydania týždenníka ŠPORT žurnál 12

ŠPORT žurnál 12

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Na MMM zvíťazil tretíkrát Kerio

Keňan Reuben Kiprop Kerio tretíkrát v kariére zvíťazil na Medzinárodnom maratóne mieru (MM…