Domov ATLETIKA Atlétka Iveta Putalová nepúta pozornosť iba sexi vzhľadom

Atlétka Iveta Putalová nepúta pozornosť iba sexi vzhľadom

Iveta Putalová (TASR)

Patrí k sorte slovenských športovcov, ktorí urobili za posledné mesiace najväčší progres, a tak sa netreba čudovať, že sa jej meno pomaly ale isto začína čoraz hlbšie vrývať do povedomia športovej verejnosti pod Tatrami. Sympatická 28-ročná atlétka, bežkyňa na 400 metrov, Iveta Putalová, prežila v uplynulých dňoch krušné chvíle, no už opäť zaberá v príprave naplno.

Bezprostredne po halových majstrovstvách sveta ste sa presunuli na sústredenie do Juhoafrickej republiky, odkiaľ ste si však pred pár dňami „odskočili“ na Slovensko. Kvôli čomu?

Na Slovensku som musela neplánovane stráviť týždeň. Dôvodom bol zub, v ktorom som mala zápal. Nechcela som riskovať a trénovať s tým. Okrem toho ma aj bolel, takže nebolo nad čím dlho uvažovať. Ale tá krátka pauza mala aj iné výhody. Oddýchla som si a načerpala nové sily, čo som už dosť potrebovala. V Juhoafrickej republike pobudnem do 5. mája.

74415-5-putalova-2-tasr

Ako vyzerajú vaše dni v súčasnosti, na čo sa na africkom sústredení zameriavate?

Povedala by som, že sú v podstate rovnaké. Absolvujem dvojfázové tréningy, pričom po každom z nich nasleduje regenerácia v ľadovom bazéne. Zameriavame sa najmä na všeobecnú kondíciu, odrazy a posunutie sa v sile, ktorá stále nie je podľa mojich predstáv.

Vráťme sa pár slovami k marcovému halovému šampionátu v Portlande, kde ste v behu na 400 metrov obsadili skvelú šiestu priečku. Aký je to pocit byť šiesta na svete?

Priznám sa, že tam som to veľmi nevnímala, keďže som riešila najmä bolesť zuba. Pravda je však taká, že na šampionát som išla so štvrtým najhorším časom, a aj keď ma každý beh stál veľa síl, nakoniec som to dotiahla vyššie, ako sme mali s trénerom v pláne. Som rada, že som opäť nesklamala, prekvapila som a zároveň ukázala, že aj Slovensko môže mať dobrých atlétov. Tento úspech si vážim najviac zo všetkých a dúfam, že nebol posledný.

Výrazným spôsobom ste dali o sebe vedieť už na vlaňajších halových ME v Prahe, kde ste obsadili 4. miesto. Bol to moment, ktorý vás ešte viac nakopol?

Myslím si, že takéto momenty musia nakopnúť každého. Utvrdila som sa, že moje úsilie nebolo márne. Náročnejšie potom už je udržať sa na nejakej úrovni, prípadne sa ešte posúvať.

Váš osobný rekord na 400-metrovej trati má hodnotu 52,18 s. Aké sú vaše ambície v tomto smere?

V prvom rade by som chcela zabehnúť slovenský rekord, ktorý je o dve desatiny lepší ako ten môj. Nie je to však žiadna sranda, sťahovať stotinky z ,osobáku´ je čoraz náročnejšie. Ďalším mojim cieľom je obstáť čo najlepšie na júlových majstrovstvách Európy v Amsterdame, kde by som sa rada dostala do finále a, samozrejme, dosiahnuť čo najlepší výsledok aj na tohtoročnej olympiáde v Riu, kde zažijem premiéru.

74415-4-putalova-2-archiv-i-p

Za vaším výkonnostným vzostupom je určite aj tréner Marcel Lopuchovský. Ako by ste ho v krátkosti charakterizovali, v čom vám najviac pomohol a na čom najviac bazíruje?

Samozrejme, že vždy to nie je len o atlétovi, veľké zásluhy má aj tréner. Ten môj je ambiciózny a cieľavedomý. Chce, aby som napredovala, rád skúša nové tréningové metódy, ktoré odpozeráva na sústredeniach alebo si ich naštuduje v literatúre. Myslím si, že je dôležité, aby sa aj on trénersky posúval a k tomu mu aj my, jeho zverenci, pomáhame. Nemám pocit, že by na niečom bazíroval, ja mám isté ciele, ktoré chcem splniť, takže ma netreba do ničoho tlačiť.

te nejaký talizman alebo rituál?

Nie, nemám nič také. Asi by ma to len zaťažovalo a ja mám niekedy problém sama so sebou, koncentrovať sa, naladiť sa na preteky.

PREKONALA MONONUKLEÓZU

Po chodeckom majstrovi sveta Matejovi Tóthovi a kladivárovi Marcelovi Lomnickom tretia najlepšia atlétka Slovenska za uplynulý rok prekonala v minulosti nepríjemnú chorobu – mononukleózu. „Čas ide rýchlo a ja si to už ani poriadne nepamätám. Bolo to asi pred piatimi rokmi, ak nie dávnejšie. Ale musím povedať, že to nebola žiadna zákerná choroba, dva týždne som bola chorá, po čom som postupne začala trénovať. To je všetko. Smola bola v tom, že to prišlo v nevhodnom čase a ovplyvnilo to jednu sezónu, ktorú som musela celú vynechať,“ vysvetlila Iveta Putalová.

ŠPORT žurnál 2/2016 (Andrej Smatana, foto: tasr, archív IP)

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zango predviedol prvý trojskok v hale nad 18 m

Už aj v hale sa fanúšikovia trojskoku dočkali súťažného pokusu nad 18 m. Fabrice Hugues Za…