Domov BASKETBAL Basketbalistky skončili na ME už v skupine

Basketbalistky skončili na ME už v skupine

Slovenské basketbalistky sa minulý týždeň predstavili na kontinentálnom šampionáte konanom v Španielsku a Francúzsku. Napriek víťazstvu s Bieloruskom, sa s ním rozlúčili už po skupinových bojoch. V rozhodujúcom dueli, nedokázali zdolať silný domáci tím.

Slovenské basketbalistky, hrajúce v španielskej Valencii, nevstúpili do šampionátu dobre, keď so Švédskom prehrali 57:74. Nádej na víťazstvo sa pre Slovenky rozplynula v tretej štvrtine, ktorá im absolútne nevyšla. Počas viac ako šiestich minút dokázali skórovať len dva body, zatiaľ čo Švédsko ich zaznamenalo 14.

Do poslednej časti hry vstupovali s nedosiahnuteľným mankom 28 bodov. A to práve Švédsko bolo tímom, cez ktorý sa Slovenky chceli prebojovať do ďalšej fázy turnaja. „Švédsko hralo dobre a stopercentne si zaslúžilo za tento výkon víťazstvo. Sestry Eldebrinkové ukázali svoj level, tvorili hru a ťahali svoje spoluhráčky.

Odviedli dobrý výkon. Moje prvé dojmy sú také, že môj tím zaplatil nováčikovskú daň, respektíve za neskúsenosť. Máme mnoho neskúsených hráčok na tomto leveli. Toto je pre nás veľmi užitočné, keď môžeme hrať takéto zápasy na takomto turnaji,“ povedal slovenský kouč Juraj Suja.

Nádejná výhra a vysoká prehra

Už nasledujúci deň si mohli napraviť chuť. Avšak ich súperkami boli Bielorusky, v zostave s viacerými kvalitnými hráčkami hrajúcimi silné európske súťaže. Tie potvrdili kvalitu v prvom dueli, keď šokovali domáce Španielsko a zdolali ho 53:51. Slovenky odohrali podstatne lepší zápas ako deň predtým a odmenou im bolo prvé, a veľmi cenné víťazstvo na turnaji.

„Som veľmi hrdá na moje spoluhráčky. Myslím si, že každá z nás prispela k tomuto víťazstvu, či už to bolo energiou, bodmi, obranou. Ukázali sme, prečo tu sme a chceme v tejto hre pokračovať. Chceme sa takto prezentovať,“ pochválila svoje spoluhráčky Sabína Oroszová.

Práve Bielorusky však skomplikovali slovenské vyhliadky na postup zo skupiny, keď vo svojom nasledujúcom zápase zdolali rozdielom triedy Švédky (78:54). Na postup tak naše hráčky museli zdolať silný domáci tím. Takmer nemožný cieľ začal mať trhliny už od úvodu, keď si Španielky rýchlo vypracovali dvojciferný náskok.

Slovenky do polčasu síce znížili na priaznivých sedem bodov, avšak v druhom polčase sa ukázala veľká kvalita súperiek, a slovenské basketbalistky sa tak rozlúčili so šampionátom vysokou prehrou.