Domov TENIS Budú neočkovaní tenisti hrať na Australian Open? Politici sú proti

Budú neočkovaní tenisti hrať na Australian Open? Politici sú proti

Spor o účasť nezaočkovaných tenistov na prvom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open sa stupňuje. Austrálsky premiér Scott Morrison minulú stredu naznačil, že sa na turnaj dostanú v prípade, že absolvujú dvojtýždňovú karanténu v hoteloch. Premiér štátu Viktória, kde sa podujatie koná, Daniel Andrews mu však následne odkázal, že nebude žiadať o žiadne výnimky pre neočkovaných hráčov.

Morrison v stredu zmenil vyjadrenie ministra pre imigráciu Alexa Hawkeho, ktorý uviedol, že tenisti musia podstúpiť úplnú vakcináciu a výnimky sa udeľovať nebudú.

Predseda austrálskej vlády vyhlásil, že existujú výnimky pre tých, ktorí spĺňajú kritériá kvalifikovaného pracovníka alebo ekonomických výhod. Premiér však zdôraznil povinnosť karantény, čo je podľa neho dobrý kompromis.

Nebudú žiadne výnimky

Konečné rozhodnutie by malo byť v kompetencii štátu Viktória, ten hostí prestížne podujatie v Melbourne. Jeho predstavitelia zaviedli povinné očkovanie pre športovcov, ktorí pôsobia v domácich súťažiach, a podľa posledných vyjadrení trvajú na tom, aby na turnaji štartovali iba zaočkovaní tenisti.

To potvrdil aj Andrews, keď reportérom povedal, že sa nebude pokúšať presadiť výnimky pre neočkovaných športovcov. Andrewsova vláda v posledných mesiacoch uplatňovala tvrdé lockdowny a štát sa len teraz začína pomaly otvárať, keďže dosiahol veľmi vysokú mieru vakcinácie proti koronavírusu.

„Chcem veľmi jasne povedať, že štát Viktória nebude žiadať o žiadne výnimky pre neočkovaných hráčov. Preto je táto otázka v podstate vyriešená. Nebudem žiadať a vyžadovať od ľudí, ktorí sedia v hľadisku, ktorí pracujú na podujatí, aby sa očkovali, keď hráči očkovaní nie sú,“ citovala Andrewsa agentúra Australian Associated Press.

Premiér štátu tiež kritizoval stredajší obrat federálnej vlády vo vyjadreniach: „Plne som podporoval pohľad ministra Alexa Hawkeho, ktorý som považoval za názor vlády. Zdá sa, že to tak nie je. Federálna vláda predviedla obrat o 180 stupňov.“

red, TASRNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Djokovič si nezahrá ani na US Open

Srbský tenista Novak Djokovič s najväčšou pravdepodobnosťou nebude hrať na záverečnom štvr…