Domov TENIS Djokovič titul na Australian Open neobháji, z krajiny ho deportovali

Djokovič titul na Australian Open neobháji, z krajiny ho deportovali

Novak Djokovič napokon titul na Australian Open neobháji. Srbského tenistu totiž po mnohých peripetiách napokon pre problémové víza definitívne deportovali z Austrálie a na prvom grandslamovom turnaji roka tak neštartuje. Nezaočkovaná svetová jednotka však môže mať problémy aj s účasťou na ďalších grandslamoch tohto roka.

Deväťnásobný šampión Australian Open prišiel prvýkrát o vízum ešte 6. januára krátko po prílete do Melbourne, keď pohraničné úrady usúdili, že nespĺňa podmienky vstupu do krajiny. Ako neočkovaný chcel využiť zdravotnú výnimku po decembrovom prekonaní ochorenia Covid-19.

Djokovič potom strávil niekoľko dní v zariadení pre imigrantov, no minulý pondelok uspel s odvolaním na prvostupňovom súde a začal s tréningom. Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke však minulý piatok využil svoju osobitnú právomoc a opätovne tenistovi zrušil vízum.

Djokovičovi právnici sa s odvolaním obrátili na federálny súd. Tam však neuspeli. Právnik srbského tenistu Nick Wood sa Snažil vyvrátiť hlavný argument vlády, že Djokovičove antivakcinačné názory sú verejnou hrozbou a môžu spôsobiť „občianske nepokoje“.

Wood vyhlásil, že napriek tomu, že jeho klient nie je zaočkovaný, nesnaží sa získať priazeň antivaxerov a ani nie je napojený na toto hnutie. Právny zástupca vlády Stephen Lloyd naopak tvrdil, že Djokovič nie je ani po dvoch rokoch pandémie koronavírusu zaočkovaný a opakovane ignoroval protipandemické opatrenia – vrátane neizolovania sa, keď bol pozitívny na covid – a to je dostatočný dôkaz jeho názoru na pandémiu.

Podľa neho predstavuje Srb riziko pre celú spoločnosť, v ktorej podnecuje protivakcinačné nálady. Trojčlenný senát po nedeľnom pojednávaní potvrdil ministerské rozhodnutie zrušiť Djokovičovi vízum z dôvodu verejného záujmu. Príkaz na deportáciu zvyčajne obsahuje aj trojročný zákaz vstupu do Austrálie.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Šport v roku 2022

Djokovičova reakcia

Djokovič v prvej reakcii vyjadril „mimoriadne sklamanie“ z rozhodnutia súdu, ale prijal ho a rozhodol sa odísť z Austrálie. „Rešpektujem rozhodnutie súdu a budem spolupracovať s príslušnými orgánmi v súvislosti s mojím odchodom z krajiny,“ citovala agentúra AFP slová srbského tenistu.

Ten sa podľa austrálskych médií ešte v nedeľu neskoro večer nachádzal na letisku v Melbourne a Austráliu opustil linkou do Dubaja o 22:51 h miestneho času. Jeho odchod z krajiny potom potvrdil aj minister Hawke.

„Teraz si doprajem istý čas na oddych a nabratie nových síl, kým sa k týmto udalostiam bližšie vyjadrím,“ uviedol Djokovič. „Nie je príjemné, že sa pozornosť v uplynulých týždňoch sústredila iba na mňa a dúfam, že teraz sa už všetci môžeme zamerať na turnaj, ktorý milujem.

Hráčom, funkcionárom, zamestnancom, dobrovoľníkom i fanúšikom by som chcel zaželať všetko dobré počas turnaja. Zároveň by som sa chcel poďakovať mojej rodine, priateľom, tímu, fanúšikom a krajanom zo Srbska za vašu neustálu podporu. Všetci ste boli pre mňa veľkým zdrojom sily,“ vyjadril sa 20-násobný grandslamový šampión krátko po verdikte.

Reakcie na Djokovičovu kauzu

Kauzu Djokoviča označilo za poľutovaniahodnú vedenie mužského tenisového okruhu ATP. „Dnešné rozhodnutie znamená koniec veľmi poľutovaniahodnej série udalostí. Bez ohľadu na to, ako k tomu prišlo, Novak je jeden z najväčších šampiónov nášho športu a jeho absencia na Australian Open je stratou pre túto hru,“ uvádza sa v stanovisku ATP.

Na nedeľný verdikt austrálskeho súdu zareagovali s nevôľou v Srbsku. „Myslia si, že ponížili Djokoviča týmto zlým zaobchádzaním počas desiatich dní, ale ponížili sa sami. Djokovič sa môže vrátiť do svojej vlasti so vztýčenou hlavou,“ povedal pre tamojšie médiá prezident krajiny Aleksandar Vučič.

Svetovej jednotke vyjadrila podporu aj jeho rodina: „Sú to ťažké chvíle, najmä pre Novaka. My ako jeho najbližšia rodina mu teraz musíme poskytnúť ešte väčšiu podporu ako kedykoľvek predtým. Veríme, že z tejto situácie vyjde silnejší a že čas ukáže, aký je veľký šampión a človek.“

Španielsky tenista Rafael Nadal uviedol, že Srb si musí byť vedomý následkov svojho konania: „Nie je jediný, kto v tomto prípade pravdepodobne urobil zlé veci. V celej tejto situácii, ktorej sme čelili za uplynulé dva týždne, malo byť viac zodpovednosti.“

Môže prísť aj o Roland Garros

Na svoje rozhodnutie nezaočkovať sa môže Djokovič doplatiť ešte viac. Svetová jednotka by tento rok chcela získať rekordný 21. grandslamový titul a odpútať sa od Rafaela Nadala a Rogera Federera na čele rebríčka počtu titulov na „turnajoch veľkej štvorky“.

Djokovičovi však môžu stáť v ceste prísne protipandemické opatrenia, ktoré zavádzajú mnohé vlády sveta. Napríklad aj tá francúzska. Je veľmi pravdepodobné, že neočkovaní športovci sa do krajiny galského kohúta, kde sa v jej hlavnom meste uskutoční druhý grandslam roka, nedostanú.

Pravidlá porušil viackrát

Djokovič mal údajne pozitívny test na koronavírus 16. decembra. Následne však vyšlo najavo, že sa o deň neskôr zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli v Novakovom tenisovom centre v Belehrade, kde bez rozostupov či prekrytia horných dýchacích ciest pózoval približne s dvadsiatkou detí.

Odôvodnil to tým, že výsledok testu dostal až po tom, ako na podujatie vyrazil. Neskôr však – už vedomý si karantény – poskytol rozhovor pre reportéra francúzskeho denníka L’Équipe, za čo sa neskôr ospravedlnil.

Rozruch spôsobil aj cestou z Belehradu do Španielska, ktorá sa uskutočnila v období 14 dní pred príletom do Austrálie. Pritom v cestovnom vyhlásení tvrdil, že v tom čase nikam necestoval. Vinu za nesprávnu informáciu zvalil na agenta, ktorý zaňho údajne cestovné doklady vypĺňal.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Djokovič si nezahrá ani na US Open

Srbský tenista Novak Djokovič s najväčšou pravdepodobnosťou nebude hrať na záverečnom štvr…