Domov TENIS Djokoviča chceli vyhostiť, súd mu dal za pravdu

Djokoviča chceli vyhostiť, súd mu dal za pravdu

Na začiatok roka nebude v dobrom spomínať svetová tenisová jednotka. Novak Djokovič dostal najskôr výnimku na účasť na prvom grandslamovom turnaji roka Australian Open, neskôr mu zrušili víza a chceli vyhostiť z krajiny, aby mu následne dal súd za pravdu.

Od momentu, kedy sa začalo očkovať proti koronavírusu sa srbský tenista Novak Djokovič stavia proti očkovaniu. Keďže austrálska vláda prijala tvrdé a striktné protipandemické opatrenia, účasť svetovej jednotky na prvom grandslame roka bola dlho otázna.

Keďže Austrália zakázala vstup do krajiny neočkovaným ľuďom, Djokovič musel požiadať o výnimku. Ešte 4. januára informoval tenista svojich fanúšikov prostredníctvom sociálnej siete, že na základe výnimky cestuje ku protinožcom, kde mal v úmysle obhajovať minuloročný triumf.

Hneď po tomto oznámení sa dvihla vlna kritiky laickej aj odbornej verejnosti. Treba dodať, že nebola celkom oprávnená, keďže Djokovič nebol zďaleka jediným tenistom, ktorý dostal podobnú výnimku.

Azda aj verejný tlak napokon spôsobil, že po prílete do Melbourne miestne úrady Srbovi víza udelené na základe výnimky zrušili a Novak ostal niekoľko hodín uväznený na letisku.

Djokovič sa následne obrátil na súd v snahe zvrátiť rozhodnutie o deportácii z krajiny. Argumentoval tým, že na vstup nepotreboval potvrdenie o vakcinácii proti koronavírusu, pretože predložil potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 z decembra.

Podľa austrálskej vlády však nesplnil podmienky na udelenie výnimky. Súd predbežným opatrením zabránil jeho okamžitému vyhosteniu a svetová jednotka tak putovala do detenčného hotela na predmestí Melbourne, určeného pre imigrantov.

Súd konaniu úradov nerozumie

V pondelok ráno však súd rozhodol v jeho prospech. Sudca Anthony Kelly zvrátil rozhodnutie o zrušení víz a nariadil austrálskej vláde zaplatiť súdne trovy a prepustiť Djokoviča z detenčného hotela.

Základom úspechu na súde malo byť Djokovičove prekonané ochorenie COVID-19 z decembra minulého roka. Austrálske zdravotné úrady umožnili dočasnú výnimku z pravidla o očkovaní pre ľudí, ktorí mali COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch.

Kelly poukázal na to, že Djokovič poskytol úradom na letisku v Melbourne lekársku výnimku od organizácie Tennis Australia, ktorá od 17. januára organizuje úvodný grandslamový turnaj sezóny, aj od dvoch lekárskych komisií.

„Znepokojuje ma, že nerozumiem, čo viac mohol tento človek spraviť pre zisk víza?“ pýtal sa sudca Djokovičovho právneho zástupcu Nicka Wooda, ktorý s ním súhlasil.

„Prepisy výsluchu Austrálskou pohraničnou strážou ukázali, že Djokovič podľa svojho vedomia urobil všetko pre udelenie víza a že nemal šancu zareagovať na prípadné nezrovnalosti,“ uviedol Wood.

Odvolanie sa celkovo zakladalo na jedenástich bodoch, právnici označili zrušenie víza za nelogické, iracionálne a právne nepodložené.

Bude bojovať o desiaty titul i historický rekord

Po prepustení z imigračného hotela absolvoval Novak ešte v pondelok tréning na kurte v Melbourne Parku. „Som šťastný a vďačný, že sudca zvrátil rozhodnutie o zrušení môjho víza.

Napriek všetkému, čo sa stalo, chcem zostať a súťažiť na Australian Open. Priletel som na to, aby som hral na jednom z najdôležitejších podujatí pred úžasnými fanúšikmi,“ napísal líder svetového rebríčka na sociálnej sieti.

Djokovič sa bude na prvom grandslame roka pokúšať o osamostatnenie sa na čele rebríčka v počte titulov na grandslamoch. Aktuálne ich má na konte 20, podobne ako Roger Federer a Rafael Nadal. Australian Open vyhral dovedna 9-krát.

Príliš veľa emócií

Celá kauza vyvolala mnoho reakcií. Pred hotelom, kde bol Djokovič umiestnený protestovali jeho fanúšikovia. Mnohí tenisti kritizovali srbského kolegu za neochotu dať sa zaočkovať.

„Svet trpel už dosť, treba sa dať zaočkovať. Ak by chcel, mohol hrať v Austrálii bez problémov. Každý má právo na svoje rozhodnutie, ale potom musí aj znášať dôsledky, nie?“ vyjadril sa španielsky tenista Rafael Nadal.

„Urobil veľkú chybu, keď sa nezaočkoval. Ohrozuje tým aj svoju kariéru a šancu upevniť si pozíciu najlepšieho tenistu histórie. Žijeme v zložitom svete a žiť život profesionálneho tenistu cestujúceho bez očkovania bude veľmi ťažké,“ vyjadril sa Djokovičov bývalý tréner Boris Becker.

Mnohým sa však nepáčilo zaobchádzanie s deväťnásobným víťazom austrálskeho grandslamu. „Ja som sa nechal zaočkovať kvôli ostatným a maminmu zdraviu. Spôsob, akým však zaobchádzame s Novakom, sa dal zvládnuť lepšie. Celé je to zlé. Je jeden z našich najväčších šampiónov, na konci dňa je to však len človek,“ vyjadril sa austrálsky tenista Nick Kyrgios.

Konanie austrálskych úradov nahnevalo aj srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, ktorý to označil za „týranie“ lídra svetového rebríčka, s ktorým sa spojil cez telefón a odkázal mu, že celé Srbsko je s ním a „naše úrady spravia všetky opatrenia, aby sa čo najskôr skončilo zlé zaobchádzanie s najlepším tenistom sveta. Srbsko bude bojovať za Novaka Djokoviča, spravodlivosť a pravdu“.

Výnimky dostali aj iní

Novak Djokovič nebol jediným tenistom, ktorý dostal výnimku, aby sa mohol zúčastniť niektorého z austrálskych turnajov, ktorých je začiatkom roka požehnane. Zaujímavým je prípad českej deblovej tenistky Renaty Voráčkovej.

Tá, podobne ako Djokovič, dostala výnimku na vstup do krajiny na základe prekonaného ochorenia v decembri minulého roka. Na rozdiel od srbského tenistu ju do krajiny pustili bez problémov a dokonca sa predstavila aj na turnaji WTA v Melbourne.

Po medializácii Djokovičovho prípadu jej však vízum zrušili a rovnako ako Novaka ju umiestnili do karanténneho hotela. Na rozdiel od svojho srbského kolegu sa Voráčková rozhodla nebojovať o účasť na Australian Open na súde a Austráliu ešte cez víkend opustila.

EDIT 16.1.2022

Titul obhajovať nebude

Djokovič napokon titul z Australian Open obhajovať nebude. Ešte v piatok minulý týždeň mu víza zrušil minister pre imigráciu Alex Hawke, ktorý tak využil svoju osobitnú právomoc.

Srbský tenista sa obrátil na federálny súd, ktorý však jednomyseľne odvolanie zamietol. Djokovič v prvej reakcii vyjadril „mimoriadne sklamanie“ z rozhodnutia súdu, ale prijal ho a rozhodol sa odísť z Austrálie.

„Rešpektujem rozhodnutie súdu a budem spolupracovať s príslušnými orgánmi v súvislosti s mojím odchodom z krajiny,“ citovala agentúra AFP slová srbského tenistu.

Ten sa podľa austrálskych médií v nedeľu neskoro večer nachádzal na letisku v Melbourne a Austráliu opustil linkou do Dubaja o 22:51 h miestneho času. Jeho odchod z krajiny potom potvrdil aj minister Hawke.

Trojčlenný senát po nedeľnom pojednávaní potvrdil ministerské rozhodnutie zrušiť Djokovičovi vízum z dôvodu verejného záujmu. Príkaz na deportáciu zvyčajne obsahuje aj trojročný zákaz vstupu do Austrálie.

„Teraz si doprajem istý čas na oddych a nabratie nových síl, kým sa k týmto udalostiam bližšie vyjadrím,“ uviedol Djokovič. „Nie je príjemné, že sa pozornosť v uplynulých týždňoch sústredila iba na mňa a dúfam, že teraz sa už všetci môžeme zamerať na turnaj, ktorý milujem.

Hráčom, funkcionárom, zamestnancom, dobrovoľníkom i fanúšikom by som chcel zaželať všetko dobré počas turnaja. Zároveň by som sa chcel poďakovať mojej rodine, priateľom, tímu, fanúšikom a krajanom zo Srbska za vašu neustálu podporu. Všetci ste boli pre mňa veľkým zdrojom sily,“ vyjadril sa Djokovič pri svojom odchode.

ano, TASR, foto: TASR/AP



Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

ITF v Trnave: Šramková s titulom v debli, Schmiedlovej neostali sily na finále

Trnava hostila minulý týždeň ženský tenisový turnaj na tvrdom povrchu ITF WTT W60, na ktor…