Domov FUTBAL DK SFZ rozhodla: Pokuty pre kluby a zákazy vstupu pre fanúšikov

DK SFZ rozhodla: Pokuty pre kluby a zákazy vstupu pre fanúšikov

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) minulý týždeň rozhodla o trestoch pre FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava za udalosti z nedohratého a neskôr skontumovaného derby Fortuna ligy, ktoré sa hralo 17. októbra a hlavný rozhodca ho po bitkách chuligánov oboch táborov priamo na ihrisku predčasne ukončil.

Podľa rozhodnutia DK SFZ musí trnavský Spartak ako organizátor zápasu zaplatiť pokutu 35 000 €, bratislavský Slovan zas zaplatí 20 000 €. Ďalšie tresty sa týkajú zákazu vstupu divákov.

Spartak odohrá tri najbližšie domáce zápasy bez nich, vstup bude umožnený iba deťom do 15 rokov. Fanúšikovia Slovana nemôžu vycestovať na štyri najbližšie stretnutia na ihriskách súperov.

DK SFZ navyše udeľuje fanúšikom oboch klubov zákaz do konca súťažného ročníka vycestovať na vzájomné zápasy.

Čo sa v 11. kole stalo?

Športová rivalita tradičných súperov sa v 161. derby zvrhla na potýčky medzi chuligánmi, ktorí vybehli na trávnik trnavského Štadióna Antona Malatinského a bili sa medzi sebou.

Výtržníci opustili ihrisko po asi piatich minútach boja, po ktorom zostal ležať na zemi jeden z nich. Po čase zo sektora bratislavského Slovana začala znova lietať pyrotechnika na západnú tribúnu.

Následne vstúpili do sektoru priaznivcov hostí policajní ťažkoodenci a vytlačili ich mimo štadióna. Hra bola ďalej prerušená, hráči sa nachádzali v kabínach a diskutovalo sa o budúcnosti zápasu.

Hlavný rozhodca Filip Glova napokon prišiel na ihrisko a gestom ukázal, že v dueli sa nebude pokračovať.

Utrpel najmä futbal

DK SFZ na štvrtkovom zasadnutí riešila zápas v nadväznosti na organizačné zlyhania a správanie fanúšikov. Jeho športový osud určilo týždeň predtým Prezídium Únie ligových klubov (ÚLK), ktoré podľa súťažného poriadku odsúhlasilo kontumáciu duelu výsledkom 3:0 v prospech Slovana.

Úradujúci majster sa po tomto verdikte odpútal na čele tabuľky od Spartaka na rozdiel troch bodov. Členovia DK SFZ vypočúvali zástupcov Spartaka Trnava zhruba 90 minút, vedenie ŠK Slovan strávilo na „koberčeku“ o polovicu kratší čas a na rozdiel od konkurenta bolo ochotné médiám poskytnúť stanovisko prostredníctvom svojho viceprezidenta a generálneho riaditeľa.

„Odpovedali sme na otázky členov komisie a na všetko, čo bolo od nás požadované. My sme nikdy nemali problém s tým, aby sa zápas dohral pred prázdnym štadiónom, prípadne na neutrálnej pôde alebo iba pred detskými fanúšikmi, ako to robí UEFA.

Toto je však už minulosť, keďže zápas bol skontumovaný a my rozhodnutie ÚLK rešpektujeme. Verím, že trest od disciplinárky nebude pre nás radikálny a vážny, keďže sme neboli organizátor zápasu.

Viniť nás môžu za hádzanie svetlíc, no za vniknutie divákov na hraciu plochu nenesieme vinu,“ uviedol Ivan Kmotrík ml. Podľa funkcionára „belasých“ incidentmi v Trnave utrpel v prvom rade futbal.

„Neviem, čo viac sme my ako klub mohli urobiť pre to, aby sa niečo takéto nestalo. Mňa veľmi mrzí, čo sa udialo, lebo utrpel najmä futbal. A to je najväčšia škoda, pretože takýchto veľkých derby zápasov na Slovensku nemáme veľa a keď si to jedno pokazíme, tak je to obrovská škoda pre futbal,“ poznamenal Kmotrík ml.

Slovan s trestom nesúhlasí

Slovan rešpektuje a akceptuje trest v podobe zákazu vycestovania jeho fanúšikov na najbližšie štyri vonkajšie zápasy. Zvyšné dva tresty od Disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) však považuje za neprimerané a neadekvátne.

„Výška finančných pokút neodzrkadľuje, kto bol organizátorom zápasu. ŠK Slovan bol v derby hosťujúcim mužstvom, a teda nemohol ovplyvniť jeho organizáciu a zabezpečiť dostatočné bezpečnostné opatrenia, potrebné k organizácii takého zápasu.

Rozdiel vo finančnej pokute medzi organizátorom (FC Spartak Trnava) a hosťujúcim mužstvom je z nášho pohľadu až zanedbateľný. DK SFZ neprihliadala na skutočnosť, že FC Spartak Trnava v minulosti dokázal zorganizovať nielen mnoho derby, ale aj oveľa rizikovejšie zápasy s klubmi ako Legia Varšava či Crvena zvezda Belehrad.

Tento fakt jasne dokazuje, že organizátor zlyhal na plnej čiare, podcenil samotnú organizáciu zápasu a úroveň bezpečnostných opatrení,“ uvádza sa v stanovisku „belasých“.

Ako ďalej Slovan uviedol, počká si na písomné odôvodnenie rozhodnutia DK SFZ, ktoré postúpi na posúdenie právnej kancelárii. S veľkou pravdepodobnosťou podá odvolanie proti rozhodnutiu DK SFZ.

red, TASR, foto: TASR/Lukáš GrinajNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…