Domov História športu Od dlhých sukní po olympijské hry

Od dlhých sukní po olympijské hry

f60ef4e0-5009-0133-9dfa-0af7184f89fb

8. februára 1998 bol na olympijských hrách odohraný prvý ženský hokejový zápas. História ženského hokeja však siaha omnoho ďalej. 

Začiatky ženského hokeja sa spájajú s dcérou Lorda Stanleyho z Prestonu, po ktorom je mimochodom pomenovaná aj najznámejšia hokejová trofej Stanley Cup. Na pravdepodobne najstaršej fotografii zachytávajúcej ženy hrajúce hokej, je práve Lady Isobel Stanley so svojimi kamarátkami. Fotografia pochádza z konca 19. storočia.

Za skutočný začiatok histórie ženského hokeja sa považuje zápisok o ženskom hokejovom zápase, ktorý bol uverejnený v ontarijských novín vo februári 1891. Prvé ženské hokejové tímy sa začali formovať na začiatku 20. storočia. Dámy v dlhých sukniach hrali v tomto čase hokej len pre radosť.

Po roku 1910 začali vznikať ženské hokejové tímy na amerických a kanadských univerzitách.Prvý medzinárodný turnaj, za účasti kanadských a amerických tímov sa uskutočnil v roku 1916. 

Rozvoj výstroja

Elizabeth Graham sa v roku 1927 stala prvou ženskou hokejovou brankárkou chytajúcou v maske. Na ochranu svojej tváre použila masku, ktorú používali šermiari. Ženy postupne vymieňali sukňu za hokejovú výstroj, ktorá čoraz viac pripomínala tú, v ktorej hrali ich mužskí kolegovia.

Untitled-6

ano, foto: bustle.com

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…