Domov INÉ Bojové športy Do ringu vstupuje najobávanejší boxer

Do ringu vstupuje najobávanejší boxer

Mladý, len 18-ročný boxer 6. marca 1985 knokautoval svojho súpera v prvom kole svojho vôbec prvého zápasu v profesionálnom ringu. Odvtedy vyhral ďalších 49 zápasov, z toho udelil 43 ďalších knokautov v 57 zápasoch. Jeden z najlepších borcov v boxerskej histórii, dnes 50-ročný Mike Tyson odštartoval práve pred 32 rokmi svoju úspešnú kariéru.

Ťažké detstvo

Detstvo boxerskej legendy nebolo jednoduché. Mike vyrastal len so svojou mamou, ktorá zomrela, keď mal 16 rokov.

Ujal sa ho boxerský manažér Cus D’Amato. Matka, aj vďaka holdovaniu k alkoholu, mala problém postarať sa o príliš aktívneho chlapca.

Do jeho 13-tich rokov bol až 38 krát zatknutý. Vďaka svojim výtržnostiam sa dostal do polepšovne, ktorá paradoxne odštartovala jeho kariéru.

Práve tu si jeho talent všimol výchovný poradca a bývalý boxer Bobby Stewart. Ten ho zoznámil s D’Amatom. Veľký podiel na boxerskej výchove mal aj tréner Kevin Rooney.

Prehra po 5 rokoch

Prvá prehra v profesionálnej kariére prišla až v roku 1990, v jeho 38. zápase. Prekvapivo ho v 10. kole knokautoval Buster Douglas. Táto prvá prehra v kariére „najhoršieho muža planéty“ bola v tom čase hodnotená ako najväčší šok modernej športovej histórie.

Minulý rok ju spravodajcovia pripomenuli opäť, a to keď prekvapenie zo senzačného zisku titulu majstra Premier League Leicesterom prirovnali práve k šoku z tejto prehry.

SITA
Senzačná prehra dovtedy nezdolaného boxera.

Niet sa čo čudovať, veď Tyson z predchádzajúcich 37 víťazných zápasov vyhral až 33 knokautom, alebo technickým knokautom. Až v 17 z týchto zápasov sa neboxovalo viac ako jedno kolo.

Najrýchlejšie, už po 30 sekundách si to odniesol Marvis Frazier v júli 1986, zároveň to bol Tysonov najrýchlejší zápas v profi ringu.

Pohnuté časy

V roku úspešného debutu vychádzajúcej boxerskej hviezdy prišiel pre Tysona aj jeden z najsilnejších životných úderov, ktorý podľa mnohých spôsobil jeho nasledovné problémy, pre ktoré sa stal jedným z najkontroverznejších športovcov.

Mike Tyson (SITA)

Jeho poručník, ku ktorému Mike vzhliadal Cus D’Amato v novembri 1985 zomrel. Problémy v súkromí a zmätok v boxerovom vnútri spôsobili aj vážne zadrhnutie jeho kariéry.

V roku 1988 Mike vyhodil trénera Rooneyoho. V roku 1989 odboxoval len dva zápasy. Po tomto roku stratil punc neporaziteľnosti a do konca svojej kariéry v roku 2005 vyhral „len“ 13 súťažných zápasov, z celkového počtu 21.

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Bojové športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil …