Domov INÉ Do Tokia s najmenšou výpravou v histórii SR

Do Tokia s najmenšou výpravou v histórii SR

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) na svojom 59. valnom zhromaždení schválil zloženie výpravy na Hry XXXII. olympiády Tokio 2020 (23. júla – 8. augusta). Plénum jednomyseľne schválilo nomináciu 39 športovcov. Ďalší športovci môžu pribudnúť na základe dodatočných miesteniek.

VZ SOŠV poverilo výkonný výbor rozhodnúť o akceptácii prípadných dodatočne pridelených miesteniek a taktiež o zmenách v nominácii členov výpravy, ktoré môžu nastať po jej schválení z dôvodu nepredvídateľných okolností, informoval olympic.sk. Pribudnúť by mohol ešte niekto z atlétov, plavcov, prípadne triatlonista či horský cyklista.

Športová realita na Slovensku

Slovensko však do Tokia s veľkou pravdepodobnosťou aj tak vyšle najmenšiu výpravu v histórii. Tú povedie športový riaditeľ SOŠV Roman Buček.

„S počtom nominovaných nie som spokojný, ale je to výsledok reality, v ktorej sa v súčasnosti šport na Slovensku nachádza. Hovoríme o čísle 39 športovcov, ale to sa ešte môže zlepšiť v prípade, že by medzinárodné federácie uvoľnili nejaké kvóty pre našich športovcov.

Našou úlohou do budúcnosti však je, aby sa nám zlepšovali nie len počty, ale aj kvalita športovcov. Čaká nás veľa práce a zo strany SOŠV je našou povinnosťou prijať a nastaviť také opatrenia v rámci práce národných športových zväzov a TOP tímu, aby sa to prejavilo aj na športových výkonoch,“ uviedol po VZ prezident SOŠV Anton Siekel.

Zároveň si zaželal, aby aj menšia výprava dosiahla v krajine vychádzajúceho slnka úspechy a priniesla na Slovensko medaily: „Prajem si, aby doniesli športové úspechy, pretože tie potešia každého fanúšika.

Som si istý, že podajú také športové výkony, na ktoré budú ľudia v našej krajine hrdí, a keď sa vrátia, bude to mať čerešničku na torte v podobe medaily.“

Klesajúca tendencia

Počet Slovákov pod piatimi „letnými“ kruhmi má už dlhodobo klesajúcu tendenciu.

Na prvých hrách v ére samostatnosti v roku 1996 v Atlante sa zúčastnilo dokopy 71 športovcov, o štyri roky neskôr v austrálskom Sydney ich síce bolo vďaka futbalistom, basketbalistkám a vodným pólistkám až rekordných 108, no na ďalších olympiádach išiel počet výrazne dole.

V Aténach reprezentovalo Slovensko 64 olympionikov, v Pekingu 57 a na hrách v Londýne 2012 už iba 47 športovcov, čo bola doteraz historicky najmenšia výprava. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro súťažilo 51 slovenských športovcov.

Najviac atlétov

V Tokiu budú mať najväčšie zastúpenie atléti, ktorých je v schválenej nominácii deväť a ešte by mohli pribudnúť ďalší. Najväčšie želiezko v ohni je chodec Matej Tóth, ktorý bude na 50 km trati obhajovať zlatú medailu z Ria.

Debutu po piatimi kruhmi sa dočká najrýchlejší Slovák Ján Volko. Prísny limit nezabehol, no postavenie v rebríčku mu napokon zaručilo štart na stometrovej i dvestometrovej trati. Atletické súťaže odštartujú v piatok 30. júla a potrvajú do 8. augusta.

Pod horou Fudži sa predstavia aj siedmi športoví strelci, piati rýchlostní kanoisti a medailové ambície majú aj štyria vodní slalomári. Tri miestenky si vybojovali stolní tenisti, mix Ľubomír Pištej a Barbora Balážová, ktorí získali striebro na nedávnych ME, sa chcú pobiť o cenné kovy.

Tri miestenky majú aj tenisti, v cestnej cyklistike budú reprezentovať Slovensko bratia Peter a Juraj Saganovci. Po jednej miestenke získali bedminton, box, golf, lukostreľba, športová gymnastika a zápasenie. Vo voľnom štýle do 86 kg sa predstaví Boris Makojev.

Zastúpenie bude mať napokon aj bazénové plávanie. Ani jeden z reprezentantov síce nesplnil kvalifikačný A­‑limit, no Richard Nagy s Andreou Podmaníkovou budú v Tokiu štartovať vďaka pozvánke od Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA).

Meno vlajkonosiča ešte nepoznáme

Vedúcim pravdepodobne najmenšej slovenskej výpravy bude Roman Buček: „Je to bohužiaľ dlhodobejší trend. Čím ďalej, tým je náročnejšie splniť kvalifikačné kritéria.

V niektorých športových odvetviach nastáva generačná výmena, máme aj mnoho mladých talentov, ktoré môžu prísť na rad na najbližších OH v Paríži. Na druhej strane treba povedať, že máme viacero kvalitných športovcov, od ktorých môžeme čakať medailové umiestnenia.“

Slovenskí športovci zložia slávnostný sľub do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej 14. júla v Prezidentskej záhrade. Zatiaľ však nie je jasné, kto sa oň postará. Rovnako nie je známe ani meno vlajkonosiča výpravy na slávnostnom otváracom ceremoniáli 23. júla na Olympijskom štadióne v Tokiu.

„Športovci majú v týchto fázach ešte svoje sústredenia a kontrolné súťaže, takže musíme najprv zistiť, kto sa na sľube zúčastní a po tom rozhodneme. Na post vlajkonosiča máme niekoľko možností, ale ešte to nie je definitívne,“ povedal pre TASR Buček. ν

Nominácia slovenskej výpravy na OH 2020 v Tokiu:

atletika (9): Matej Tóth, Michal Morvay (obaja chôdza na 50 km), Marcel Lomnický (hod kladivom), Emma Zapletalová (400 m prek.), Ján Volko (100 m a 200 m), Martina Hrašnová (hod kladivom), Miroslav Úradník (chôdza na 20 km), Mária Katerinka Czaková (chôdza na 20 km), Gabriela Gajanová (800 m)

športová streľba (7): Erik Varga, Marián Kovačócy (obaja trap M aj mix trap), Juraj Tužinský (vzduchová pištoľ 10 m), Patrik Jány (vzduchová puška M, ľubovoľná malokalibrovka 3×40 M), Zuzana Rehák Štefečeková, Jana Špotáková (obaja trap Ž aj mix trap), Danka Barteková (skeet Ž)

rýchlostná kanoistika (5): Peter Gelle (K1 M 1000 m), Samuel Baláž, Adam Botek (obaja K2 M na 1000 m a K4 M na 500 m), Denis Myšák, Erik Vlček (obaja K4 M na 500 m)

vodný slalom (4): Jakub Grigar (K1 M), Matej Beňuš (C1 M), Eliška Mintálová (K1 Ž), Monika Škáchová (C1 Ž)

stolný tenis (3): Wang Jang (dvojhra M), Ľubomír Pištej (miešaná štvorhra), Barbora Balážová (dvojhra Ž, miešaná štvorhra)

tenis (3): Norbert Gombos (dvojhra M), Filip Polášek, Lukáš Klein (štvorhra M)

cestná cyklistika (2): Peter Sagan (preteky s hromadným štartom M), Juraj Sagan (preteky s hromadným štartom M, časovka M)

bedminton (1): Martina Repiská (dvojhra Ž)

box (1): Andrej Csemez (do 75 kg M)

golf (1): Rory Sabbatini (jednotlivci M)

lukostreľba (1): Denisa Baránková (olympijský luk Ž)

športová gymnastika (1): Barbora Mokošová (viacboj Ž)

zápasenie – voľný štýl (1): Boris Makojev (do 86 kg M)

plávanie (2): Richard Nagy, Andrea Podmaníková

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Čaputová prijala paralympijských medailistov

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová minulý piatok prijala v prezidentskom pal…