Domov FUTBAL EURO2020: Dramatický boj o život Eriksena

EURO2020: Dramatický boj o život Eriksena

Už druhý hrací deň na futbalových majstrovstvách Európy 2020 priniesol obrovskú drámu. Na štadióne v dánskej Kodani však nešlo o víťazstvo či body do tabuľky, ale o holý život.

V 42. minúte sobotného zápasu medzi domácimi a outsiderom z Fínska sa bez cudzieho zavinenia zrútil na zem dánsky stredopoliar Christian Eriksen. V nasledujúcich minútach sa priamo na trávniku rozbehol boj o jeho život.

Takmer okamžite po tom, ako Eriksen dopadol na zem, pribehli k nemu spoluhráči a snažili sa uistiť, aby nemal zapadnutý jazyk v krku. O pár desiatok sekúnd už boli pri ňom reprezentační lekári i zdravotníci zo štadióna. Spoluhráči dánskeho futbalistu utvorili okolo celej scény stenu zo svojich tiel, aby nebol Eriksen vystavený pohľadom prítomných fanúšikov a kamier.

Ich tváre však naznačovali, že situácia je mimoriadne vážna až kritická. Za ich chrbtami zatiaľ bojovali lekári o život 29-ročného futbalistu. Lekári museli pristúpiť k masáži srdca i použitiu defibrilátora. Až o približne 15 minút už prebratého Eriksena vynášali na nosidlách zo štadióna, pričom predvoj mu robili jeho spoluhráči.

Fínski futbalisti boli v tom čase už v útrobách štadióna a zápas bol prerušený. Až keď prišla z nemocnice informácia, že Eriksen je stabilizovaný a mimo ohrozenia života, hráči sa na základe svojho rozhodnutia vrátili na trávnik. Vo zvyšku zápasu mali jasne navrch dánski hráči, no gólovo sa im presadiť nepodarilo.

Naopak z ojedinelej akcie udreli Fíni, ktorí si pripísali prvé víťazstvo pri svojej premiérovej účasti na veľkom turnaji. Tréner Kasper Hjulmand bol napriek prehre na svojich očividne otrasených hráčov hrdý.

„To, čo hráči predviedli je neuveriteľné. Chalani boli vyčerpaní a emočne vyšťavení, ale išli späť na ihrisko a chceli vyhrať. Mali sme dve možnosti – dohrať to ešte večer, alebo na druhý deň na poludnie. Každý chcel hrať dnes.

Všetci si uvedomujeme, že najdôležitejšia vec je život. Všetky naše myšlienky sú s Christianom a jeho rodinou,“ povedal Hjulmand. Priznal, že tím už stihol komunikovať aj so samotným Eriksenom, ktorý svojim spoluhráčom odkázal, že sa už cíti dobre.

Zástava srdca

Ako uviedol lekár dánskeho výberu na druhý deň, hráč Interu Miláno mal zástavu srdca. „Bol preč, no podarilo sa nám ho oživiť. Stačilo raz použiť defibrilátor. To je pomerne rýchlo. Nemáme ešte vysvetlenie toho, čo sa stalo. To je aj dôvod prečo zostáva v nemocnici,“ upokojoval verejnosť doktor Boesen, pričom priznal, že kľúčová bola rýchla reakcia všetkých naokolo.

Tréner Kasper Hjulmand prezradil, že so svojím zverencom komunikoval cez videohovor a že Eriksen sa viac zaujímal, ako sa darí jeho spoluhráčom. „To je typický Christian. Bolo však dobré vidieť ho usmievať sa,“ povedal dánsky kouč.

ano, TASR, foto: facebook Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…