Domov BASKETBAL Európskemu ženskému basketbalu kraľuje po prvý raz v histórii Šopron

Európskemu ženskému basketbalu kraľuje po prvý raz v histórii Šopron

Cez víkend sa v tureckom Istanbule uskutočnilo vyvrcholenie najprestížnejšej ženskej basketbalovej klubovej súťaže na starom kontinente. O titul v ženskej Eurolige si to rozdali na Final4 štyri tímy – český USK Praha, španielsky tím Avenida Salamanca, maďarský Šopron Basket a domáci Fenerbahce Istanbul.

Pri neúčasti ruských tímov, ktoré boli zo súťaže vylúčené po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu, sa po dlhých rokoch otvorila šanca na titul pre iné európske tímy. Veď od roku 2016 kraľovali ženskej Eurolige výlučne ruské tímy.

Hejková bez medaily

Piatkové semifinálové duely priniesli konfrontácie medzi španielskym majstrom zo Salamanky s maďarským Šopronom a pražskej USK, ktorú už roky vedie slovenská trénerka Natália Hejková, s domácim favoritom.

V prvom semifinále si prekvapivo poradil Šopron so Španielkami 74:69, pričom ani raz počas celého zápasu neprehrával. Po roku 2019 tak opäť postúpil do finále.

Priebeh ako na hojdačke mal zápas medzi USK a domácimi. Hejkovej zverenkyne sa dokonca v 3. štvrtine dostali do vedenia o 13 bodov, avšak tím, ktorému chýbalo pre zranenie viacero opôr, nedokázal vzdorovať istanbulským hviezdam poháňaným krásne zaplneným hľadiskom.

Po víťazstve 83:74 postúpilo do finále Fenerbahce. Aj duel o 3. miesto sa lepšie vyvíjal pre českého zástupcu. Podobne ako v semifinále, 3. štvrtinu český majster nezvládol a po víťazstve 71:59 si bronzové medaily na krk zavesili španielske hráčky zo Salamanky.

Z outsidera víťaz

Finálový duel medzi tímami, ktoré ešte nikdy túto súťaž nevyhrali, mal jednoznačného favorita. Nielen menoslov na súpiskách, ale aj šiesty hráč v podobe zaplneného hľadiska, hral jasne v prospech Fenerbahce. Azda aj to až príliš zväzovalo domácim hráčkam ruky.

Maďarky viedli už 12:0, keď sa domáce po prvýkrát v zápase presadili. V tom čase bolo odohratých už 7 a pol minúty. Šopron vyhral 1. štvrtinu o 10 bodov (16:6).

V druhej štvrtine síce Fenerbahce hru vyrovnal, ale nedokázal ukrojiť z náskoku Maďariek a do šatní sa išlo za stavu 29:19 pre Šopron.

V polovici tretej štvrtiny sa domáce nadýchli k náporu, ale jednobodové manko (32:31) bolo najviac k čomu ich maďarské hráčky pustili.

Po celú štvrtú štvrtinu hral Šopron veľmi skúsene a udržoval si náskok medzi štyrmi až siedmymi bodmi. Veľkého favorita, navyše v domácom prostredí, nepustil Šopron ani raz počas 40-tich finálových minút do vedenia a po víťazstve 60:55 zaslúžene získal svoju prvú euroligovú trofej.