Domov HOKEJ Extraligové kluby pripravujú vlastnú ligu. Slovan a Michalovce sú proti

Extraligové kluby pripravujú vlastnú ligu. Slovan a Michalovce sú proti

Niektoré kluby hokejovej extraligy plánujú vystúpenie zo SZĽH a založenie vlastnej súkromnej ligy. SZĽH považuje toto konanie za nekorektné a nezodpovedné. HC Slovan Bratislava a HK Dukla Ingema Michalovce memorandum o založení Profesionálnej hokejovej ligy (PHL) nepodpísali.

Extraligové kluby sa koncom marca dohodli na memorande o založení súkromnej hokejovej ligy a v apríli založili Profesionálnu hokejovú ligu o.z.

Hazardujú s dôverou fanúšikov

„SZĽH môže potvrdiť pravdivosť informácií o ambíciách niektorých extraligových klubov na vystúpenie z hokejového hnutia. Tieto kluby Zväz pred niekoľkými týždňami oboznámili so skutočnosťou, že podpísali memorandum o odchode z národného športového zväzu.

Bez akejkoľvek diskusie oznámili plány na založenie vlastnej ligy, ktorá sa bude riadiť vlastnými pravidlami novozaloženého občianskeho združenia PHL. Tento krok vnímame ako nekorektný a nezodpovedný. Navyše prichádza v čase pred majstrovstvami sveta, ktoré sú každoročným hokejovým sviatkom na Slovensku a kedy sa celá krajina zjednotí a bude podporovať náš mladý a perspektívny tím.

Nápadne to pripomína situáciu spred roka, kedy akcionári spoločnosti PRO­-HOKEJ, a. s., ju poslali do likvidácie, založili novú spoločnosť APHK, a. s., a dnes už existuje ďalšie občianske združenie – PHL. Takéto konanie považujeme za nezodpovedné a hazardujúce s dôverou našich dlhoročných partnerov a najmä fanúšikov hokeja.

Navrhnutý postup a odlúčenie klubov od SZĽH nevnímame ako riešenie, ktoré by v dnešnej situácii bolo akokoľvek prospešné pre slovenský hokej. Práve naopak, vrátilo by ho o niekoľko rokov späť,“ píše sa v stanovisku SZĽH.

HC Slovan je proti

Majitelia Slovana Bratislava vnímali zákulisné chýry o vytvorení nezávislej súkromnej hokejovej ligy, ale zo začiatku neboli priamo zúčastnení žiadnych rokovaní o vytvorení takéhoto subjektu.

Podľa klubu boli základom nespokojnosti iniciátorov projektu so súčasným stavom aj osobné animozity s predstaviteľmi SZĽH a tiež to, že svoje požiadavky na významnejšie postavenie klubov extraligy v rámci hokejového hnutia nie sú schopní presadiť cez kongres SZĽH.

„HC Slovan k týmto pohľadom jednoznačne zaujal stanovisko, že v žiadnom prípade sa k takýmto názorom nikdy nepridá. Máme názor, že najlepšie riešenie pre slovenský hokej je, aby SZĽH zastrešoval na malom slovenskom trhu všetky aktivity v marketingovom a mediálnom priestore, nakoľko je jediný, kto môže potenciálnym partnerom ponúknuť najširšiu ponuku partnerstva od reprezentácie, extraligy, 1. ligy, 2. ligy a tiež hokejovú mládež.

A teda iba SZĽH je schopný pritiahnuť od partnerov najviac zdrojov pre slovenský hokej. Akékoľvek iné riešenie uberá slovenskému hokeju z jeho potenciálu. Tiež je treba jednoznačne konštatovať, že v osobe Miroslava Šatana je na čele SZĽH v súčasnosti najrešpektovanejšia hokejová osobnosť uznávaná u nás a v zahraničí.

Sme presvedčení, že jednota hokejového hnutia sa dá dosiahnuť iba rešpektovaním demokratických princípov a vzájomnou úctou k práci všetkých, ktorí sa na rozvoji slovenského hokeja podieľajú priamo, alebo nepriamo, vrátane fanúšikov,“ uvádza sa v stanovisku Slovana.

red, TASRNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sekera ukončil kariéru

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera ukončil vo veku 36 rokov aktívnu kariéru. Hoci ma…