Domov AUTO - MOTO F1: Dramatický súboj o titul rozhodlo posledné kolo

F1: Dramatický súboj o titul rozhodlo posledné kolo

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull získal svoj prvý titul majstra sveta v F1. V rozhodujúcich pretekoch sezóny 2021 v Abú Zabí triumfoval po dráme pred svojím najväčším rivalom Britom Lewisom Hamiltonom z Mercedesu, ktorého predstihol v poslednom kole a nedoprial mu rekordný 8. titul. Tretí finišoval Španiel Carlos Sainz na Ferrari.

Verstappen a Hamilton mali pred pretekmi zhodne 369,5 bodov. Iba druhýkrát v histórii sa stalo, že by prvý a druhý pretekár priebežného poradia išli do záverečného podujatia sezóny s vyrovnaným počtom bodov.

Prvý takýto prípad nastal v roku 1974, keď napokon Brazílčan Emerson Fittipaldi triumfoval pred Švajčiarom Clayom Regazzonim.

Rozhodlo posledné kolo

Verstappen veľmi zle odštartoval zo svojej 10. pole position v sezóne. Hamilton sa pred neho dostal ešte pred prvou zákrutou, no Holanďan sa držal v tesnom závese.

Ešte v prvom kole Verstappen zaútočil na Hamiltona v ľavotočivej zákrute, v ktorej Brita po kontakte vytlačil z trate, no ten si udržal prvú priečku.

Hamilton postupne zvyšoval náskok, jeho súper, ktorý odštartoval na mäkkej zmesi, zaostával aj pre problémy so zadnými pneumatikami.

Prezul ich v 14. kole, vrátil sa za štvrtého Norrisa. V Mercedese okamžite zareagovali, rýchlu zastávku mal aj Hamilton, ktorý sa vďaka výraznému náskoku vrátil na trať za priebežne prvého Péreza.

Dostal sa cez neho až v 21. kole po tom, čo s Mexičanom absolvoval niekoľko tesných súbojov v zákrutách. Verstappen, ktorý dovtedy strácal 8 sekúnd, sa vďaka tomu dotiahol na Hamiltona.

V 27. kole vyšiel do štrku Räikkönen, prišiel do boxov, ale na trať sa už nevrátil. Pre majstra sveta z roku 2007 išlo o neželanú rozlúčku s kariérou. Virtuálny safety car priniesol druhú návštevu boxov v podaní Verstappena.

Po nej sa síce zvýšila strata na Hamiltona, no Holanďan z neho postupne ukrajoval. Jeho strata sa však ukázala ako príliš veľká. Záver pretekov zdramatizoval Latifi, ktorý v 53. kole narazil do bariéry.

Na trať prišlo bezpečnostné vozidlo, Verstappen aj Pérez okamžite prezuli pneumatiky. Pre Péreza sa krátko na to preteky skončili, keď zamieril do boxov a odstavil monopost.

Keď safety car opustil trať, Verstappenovi ostalo jedno kolo na to, aby Hamiltona predbehol, čo sa mu napokon aj podarilo. V závere si už premiérový titul nenechal vziať.

Konečne mal šťastie

„Milujem Red Bull a chcem v ňom ostať do konca života. V závere som vedel, že iba zázrak mi môže pomôcť. Konečne som mal šťastie. Veľké ďakujem patrí aj Sergiovi (Pérezovi),“ tešil sa vo svojej prvej reakcii nový majster sveta F1.

„Gratulujem Maxovi a jeho tímu. Bojovali sme až do konca. Bola to najťažšia sezóna v mojej kariére. Som hrdý na svoj tím, nikdy sme sa nevzdali. Máme za sebou rok tvrdej roboty,“ povedal krátko po pretekoch Lewis Hamilton.

Nový majster sveta vyhral v tejto sezóne celkovo 10 Veľkých cien, jeho najväčší súper v boji o titul osem. Hamiltonov Mercedes však získal ôsmy triumf po sebe v Pohári konštruktérov.

V historickom poradí sa vyrovnal McLarenu. Viac triumfov majú iba Williams (9) a Ferrari (16).

Mercedes protestoval

Predstavitelia Mercedesu proti výsledkom VC Abú Zabí podali dva oficiálne protesty. Podľa nich boli porušené dva články pravidiel F1, ktoré hovoria o predbiehaní pred a za safety carom a aj o podmienkach, za akých sa počas prítomnosti bezpečnostného vozidla môžu posunúť o kolo pomalšie monoposty.

K porušeniu predmetných bodov pravidiel došlo podľa Mercedesu v závere pretekov, keď Verstappen vyťažil z prítomnosti bezpečnostného vozidla, vďaka čomu sa dostal do tesnej blízkosti Hamiltona a krátko po reštarte ho dokázal predbehnúť.

Nemecká stajňa poukázala na porušenie podmienok, ktoré musia byť dodržané, keď sa riaditeľstvo pretekov rozhodne stiahnuť safety car. V takom prípade sa musí počkať, kým sa o kolo pomalší pretekári zaradia do „vláčiku“, no to sa na VC Abú Zabí nestalo.

Ešte v ten večer stewardi Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA) oba protesty Mercedesu zamietli ako neopodstatnené.

sam, TASR, foto: TASR/AP, facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Verstappen triumfoval vo Francúzsku a zvýšil náskok

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na nedeľňajšej Veľkej cene Francúzska, dv…