Domov FUTBAL FIFA chce MS každé 2 roky, UEFA hrozí bojkotom

FIFA chce MS každé 2 roky, UEFA hrozí bojkotom

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino sľúbil, že FIFA vydá do konca roka rozhodnutie ohľadom návrhu usporiadať majstrovstvá sveta každé dva roky. Prezident UEFA pohrozil v takom prípade bojkotom šampionátov.

Cieľom návrhu na dvojročný cyklus MS má byť podľa Infantina snaha „skresať počet bezvýznamných zápasov“. „Potrebujeme systém, ktorý je jednoduchý a jasný, ktorému každý rozumie, ktorý jednoznačne definuje, kedy sa konajú medzištátne zápasy a kedy stretnutia na klubovej úrovni,“ uviedol šéf FIFA.

Keďže súčasný kalendár medzištátnych stretnutí je vypracovaný do roku 2024, podľa Infantina potrebuje FIFA urobiť v tomto smere rozhodnutia do konca tohto roka. Technická komisia FIFA oficiálne potvrdila, že príde s návrhom, ktorý umožní usporiadať MS každé 2 roky.

„Súčasťou celého projektu sú zmeny v termínoch konania kontinentálnych šampionátov a úprava kalendára po MS 2026,“ zdôraznil riaditeľ oddelenia rozvoja vo FIFA Arsene Wenger. Podľa tohto návrhu by sa ME, Copa America i ďalšie regionálne turnaje mali uskutočniť v roku 2027. O rok neskôr by sa konali MS.

Proti návrhu sa už postavil prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin, ktorý nesúhlasí s plánmi na organizáciu MS každé dva roky. Podľa neho by reforma mohla mať vážny dopad na celú organizáciu futbalu. Čeferin nespochybňuje potrebu zmien, ale zároveň odmieta zásah do periodicity šampionátu.

Slovinský funkcionár pohrozil bojkotom v prípade, ak prejde návrh FIFA. „Európske aj juhoamerické futbalové federácie sú proti usporiadaniu MS každé dva roky. Ak si FIFA chce tento návrh presadiť za každú cenu, želám jej veľa šťastia,“ citoval Čeferina denník The Times.

red, TASR, foto: internetNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovan doma padol v slovensko­‑maďarskom derby

Po úvodnom cennom triumfe na ihrisku súpera 2:1 nezvládli futbalisti ŠK Slovan Bratislava …