Domov FUTBAL Formovanie najprestížnejšej európskej futbalovej ligy

Formovanie najprestížnejšej európskej futbalovej ligy

Uplynulo už 24 rokov od prvého finále prestížnej futbalovej súťaže UEFA Ligy majstrov. Hoci jej vznik sa datuje už do roku 1955 prešla si rôznymi štádiami, pomenovaniami a zmenami, ktoré ju ovplyvnili a vyformovali z nej európsku súťaž najúspešnejších klubov európskych líg.

Pohár majstrov európskych krajín

Predchodca Ligy majstrov Pohár majstrov európskych krajín sa prvýkrát hral v sezóne 1955/56. Táto súťaž mala úplné inú podobu ako ju poznáme dnes. Kvalifikovať sa do nej vôbec nebolo jednoduché.

Podarilo sa to len víťazom jednotlivých európskych národných líg. Hralo sa vyraďovacím spôsobom, pričom v každom kole sa hrali dva zápasy. Tím s lepším celkovým skóre potom postúpil do ďalšieho kola.

Prvým víťazom sa stal Real Madrid, ktorý vo finále porazil tím Reims 4:3. Real Madrid sa triumfoval aj v ďalších štyroch sezónach.

Vznik Ligy majstrov

Hlavný zlom pri vzniku Ligy majstrov prišiel v sezóne 1992/93, kedy UEFA reorganizovala súťaž a premenovala ju. V súťaži bolo 32 tímov, ktoré boli rozdelené do 8 skupín po štyroch.

Každý tím odohral v základnej časti 6 zápasov a dva najlepšie tímy skupiny postúpili do osemfinále. Aj do štvrťfinále postúpili dva najlepšie tímy zo štyroch skupín. V štvrťfinále a v semifinále sa rozhodovalo vyraďovacím spôsobom.

Finále sa hralo na jeden víťazný zápas, ktorý sa konal na neutrálnom ihrisku.

Liga majstrov dnes

Po mnohých úpravách sa podarilo vyformovať súťaž do dnešnej podoby. Lige majstrov predchádzajú štyri predkolá. Do hlavnej súťaže potom postupuje najlepších 32 európskych tímov, ktoré sú rozdelené do 8 skupín po štyroch tímoch.

Zmena nastala vo výbere neutrálneho futbalového ihriska, ktoré nemusí vždy byť neutrálne. Miesto finálového zápasu sa vyberie vždy pred začiatkom sezóny a môže sa teda stať, že jeden tím bude mať šťastie a odohrá finále na domácej pôde.

Víťaz získa prestížnu trofej. Zaujímavosťou je, že ide o putovný pohár. Klub, ktorý tento pohár vyhrá trikrát po sebe alebo vyhrá pohár piatykrát má právo ponechať si originál.

Modernizácia na trávniku

Moderná doba sa samozrejme prejavuje aj vo futbale. Veci, o ktorých mohli usporiadatelia prvých ročníkov len snívať sa stali realitou a výrazne uľahčili rozhodovanie.

V dnešných zápasoch Ligy majstrov trávnik pozoruje až 12 kamier, ktoré dokážu detailne vykresliť priebeh celého zápasu.

Okrem kamier rozhodcovia používajú aj špeciálne komunikačné zariadenie, ktoré ich jednoducho dokáže spojiť s hlavným rozhodcom.

Sú lákadlom aj peniaze?

Pohár pre víťaza nie je pre tímy jediným lákadlom. Pri pohľade na tabuľky jednotlivých sezón a odmien, ktoré boli pripísané na účty klubov je ťažko uveriť, že vo svete sa hovorí o ekonomickej kríze. Len za štart v Lige majstrov dostane tím približne 13 miliónov eur.

Historicky prví vítazi Ligy majstrov

Ocenená je aj každá výhra. pričom čiastka je v každej fáze súťaže vyššia. Tím, ktorý vo finále prehrá si na účet pripíše približne 11 miliónov eur a víťaz získava viac ako 15 miliónov eur.

Kto bude ďalší?

Už v júni sa rozhodne o víťazovi ďalšieho ročníka. Tentokrát sa o prestížny titul pobije Juventus Turín a Real Madrid. Juventus môže titul získať tretíkrát. Real Madrid sa bude snažiť obhájiť prvenstvo z predošlého roka a získať neuveriteľný 12. titul v súťaži.

puma, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 18, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…