Domov FUTBAL Futbalová reprezentácia má nového trénera

Futbalová reprezentácia má nového trénera

Novým trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie sa stal Francesco Calzona. Slovenský futbalový zväz (SFZ) podpísal kontrakt s 53-ročným Talianom do 31. decembra 2023 s tým, že v prípade postupu na ME 2024 sa automaticky predĺži aj na EURO.

Na návrh prezidenta SFZ Jána Kováčika a viceprezidenta pre štátne reprezentácie Karola Belaníka schválil Calzonu per rollam výkonný výbor.

Calzona nahradil vo funkcii Štefana Tarkoviča, ktorého výkonný výbor SFZ odvolal počas júnového asociačného termínu. V dvoch stretnutiach Ligy národov viedli národný tím dovtedajší asistenti Samuel Slovák a Marek Mintál.

Calzona sa stal štrnástym hlavným trénerom A­‑tímu SR v ére samostatnosti, z toho druhým zahraničným. V rokoch 2018 až 2020 pôsobil na lavičke Čech Pavel Hapal.

Vyžadovať bude disciplínu

„Je to pre mňa veľké rozhodnutie. Myslím si, že táto krajina má skúsenosti a históriu na svetovej úrovni a bude mi potešením pôsobiť pri reprezentácii,“ uviedol Calzona na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave.

Kormidlo národného tímu prevezme v neľahkom období po nevýrazných výsledkoch v júnových zápasoch Ligy národov. „Nie sme na najlepšom mieste, práve preto som tu.

Môj cieľ je, aby si hráči uvedomili, že reprezentujú svoju krajinu. Budem veľmi prísny ohľadom disciplíny a budem od nich chcieť, aby počas zrazov zabudli na svoje kluby,“ uviedol k svojmu prístupu nový kormidelník.

„Najlepším riešením je vždy spolupráca a to znemená aj zodpovednosť voči svojim úlohám,“ dodal Calzona. S pozíciou hlavného trénera nemal doposiaľ skúsenosti a v Neapole, kde pôsobil naposledy, sa sústredil skôr na defenzívu.

Sám hovorí, že nie je limitovaný na prácu s obranou: „Nie je úplne pravda, že som odborník na obranu. Túto nálepku som dostal v Taliansku, ale ja mám veľmi rád prácu s ofenzívou. Tím musí fungovať ako celok.

Defenzíva je podstatná, keď nemáte loptu, musia brániť všetci, ale rovnako je to aj s útokom. Mám rád aktívnu hru a s každým súperom chceme hrať na výhru. Nebude to jednoduché, ale toto je moja filozofia.“

Chce aj hráčov z domácej ligy

Premiéra na lavičke ho čaká o necelé tri týždne, keď Slovensko privíta v rámci Ligy národov Azerbajdžan (22. septembra). „Primárne je vytvoriť nomináciu a následne chcem vyhrať a vyvarovať sa chýb.

Cieľom je taktiež vytvorenie identity reprezentácie,“ uviedol Calzona k najbližšiemu asociačnému termínu. Slovenských hráčov, ktorí pôsobia v európskych kluboch, pozná, no chce sa lepšie zoznámiť aj s tými z Fortuna ligy.

S hráčmi z domácej súťaže určite v budúcnosti počíta. „Slovensko má dobrých hráčov a niektorí nenapĺňajú svoj potenciál. Je tu aj mnoho mladíkov z tunajšej ligy a je potrebné využiť všetkých,“ povedal kormidelník k zloženiu kádra.

Taliana reprezentácii odporučil bývalý kapitán reprezentácie Marek Hamšík. S ním i so Stanislavom Lobotkom sa stretol v SSC Neapol.

Tam pôsobil naposledy ako technický tréner a v rokoch 2015 až 2018 aj ako asistent hlavného trénera Maurizia Sarriho. Rovnaký post zastával aj v Cagliari, Empoli, Sorrente či Perugii.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav NovákNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…