Domov FUTBAL Futbalový zápas, ktorý rozpútal stohodinovú vojnu

Futbalový zápas, ktorý rozpútal stohodinovú vojnu

O tom, že šport sa občas dostane aj mimo štadiónov nás už presvedčili viaceré skutočnosti z minulosti. Avšak konflikt, akým bola Futbalová vojna medzi Salvádorom a Hondurasom, bol zatiaľ najväčším, ktorý sa preniesol zo štadióna medzi obyčajných ľudí. 

Všetko sa začalo 14. júla 1969 počas futbalového zápasu medzi Hondurasom a Salvádorom. Oba tímy bojovali v kvalifikácii o vstupenku na majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa mali konať v roku 1970 v Mexiku.

Dôvodom však nebol zápas

Zápas je často označovaný ako dôvod vojny. Nejde však o úplnú pravdu. Mnohí tvrdia, že zápas bol len vyvrcholením konfliktu medzi týmito krajinami. Dôvod je však niekde úplne inde.

Ekonomické a hospodárske napätie medzi oboma krajinami trval už od začiatku minulého storočia, kedy do Hondurasu zo Salvádoru začali emigrovať prisťahovalci.

Sťahovali sa najmä chudobní obyvatelia Salvádora, ktorí vo svojej krajine nevlastnili žiadnu pôdu. V roku 1969 žilo v Hondurase okolo 350 tisíc ľudí zo Salvádoru.

Vláda musela reagovať

V roku 1969 prijala honduraská vláda opatrenia, podľa ktorých mali byť prisťahovalcom zo Salvádoru odobraté ich pozemky. Tie mali byť následne prerozdelené obyvateľom Hondurasu.

Následkom toho bolo vyhostenie tisícov Salvádorčanov a ich návrat domov. V Salvádore sa začala šíriť vlna nenávisti voči Hondurasu.

Čakanie na vhodnú príležitosť

V oboch krajinách sa šírila propaganda, ktorá len viac k napätiu pridávala a obe strany čakali na vhodnú príležitosť, aby presadili svoje politické ciele. Takou mala byť kvalifikácia na majstrovstvá sveta vo futbale 1970, ktoré sa mali konať v Mexiku.

Vo vyraďovacom dvojzápase mali proti sebe nastúpiť práve tieto dve znepriatelené krajiny. Prvý zápas sa hral v Hondurase a zvíťazil v ňom domáci tím 1:0.

Odvetný zápas, ktorý sa hral v salvádorskom hlavnom meste San Salvador sa skončil víťazne pre tím Salvádoru, ktorý zvíťazil 3:0. Na rad prišiel rozhodujúci zápas, ktorý sa konal 27. júna v Mexiku.

V ňom sa po predĺžení podarilo vyhrať mužstvu Salvádoru 3:2. Všetky zápasy boli poznačené násilím a nepokojmi. Napätie vygradovalo do obrovských rozmerov.

Vojna, ktorá nemala víťaza

14. júla 1969 zaútočila salvádorská armáda na Honduras. Boje prebiehali na zemi, ale aj vo vzduchu. Straty na oboch stranách boli obrovské, a preto sa situáciu rozhodla riešiť Organizácia amerických štátov – OAS, ktorá reagovala výzvou k ukončeniu vojny.

Boje boli definitívne ukončené 18. júla. Mierová zmluva medzi oboma štátmi bola nakoniec podpísaná až 30. októbra 1980. Jej výsledkom boli tisícky mŕtvych na oboch stranách, návrat Salvádorčanov do svojich domovov a uzavretie hraníc medzi krajinami.

Na MS bojoval napokon Salvádor

Salvádorská reprezentácia sa nakoniec dostala na majstrovstvá sveta po tom, čo zvládla aj ďalšiu fázu kvalifikačných zápasov. V základnej skupine sa jej však nepodarilo vyhrať ani jeden z troch zápasov, ba dokonca sa ani raz netešili z gólu.

Domov sa tak vrátili hneď po základnej časti. Dá sa povedať, že po futbalovej stránke Salvádor nad Hondurasom vyhral, no o 10 rokov neskôr musel čeliť občianskej vojne, ktorá bola ukončená až v roku 1992 a až tá definitívne vyriešili vnútroštátne problémy, ale aj konflikty medzi odvekými rivalmi.

puma, foto: forocoches.com

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 25, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 


Chcete viac? Predplaťte si ŠPORT žurnál Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…