Domov CYKLISTIKA Giro d‘Italia bez viacerých veľkých mien, no so Saganom

Giro d‘Italia bez viacerých veľkých mien, no so Saganom

Len týždeň po skončení Tour de France sa elitní cyklisti stretli na majstrovstvách sveta a už o týždeň neskôr bola na pláne druhá Grand Tour tejto koronavírusom poznačenej sezóny. Náročný program prinútil množstvo cyklistov zvážiť svoju účasť na Giro d’Italia. Po prvýkrát vo svojej kariére však na nej štartuje Peter Sagan.

Slovenský cyklista Peter Sagan oznámil svoju premiérovú účasť na Giro d’Italia ešte vlani v októbri, keď o koronavíruse nik nechyroval.

„Taliansko má špeciálne miesto v mojom srdci. V posledných desiatich rokoch som mal tú česť súťažiť na množstve prestížnych pretekov v Taliansku, ale niečo mi stále chýbalo. Bolo to Giro d’Italia,“ povedal ešte vtedy Sagan.

Chce vyhrať etapu i cyklámenový dres

Napriek problémom, ktoré v cyklistickom kalendári pandémia spôsobila, svoje rozhodnutie nezmenil a v štartovacej listine tohtoročnej Giro figuruje. Ba čo viac, má aj smelé plány. Okrem zisku cyklámenového dresu určeného pre víťaza bodovacej súťaže by rád vyhral aj nejakú tú etapu.

„Som tu a pokúsim sa vyhrať nejaké etapy. Podľa toho, ako to pôjde, sa môžem zamerať aj na bodovaciu súťaž,“ povedal trojnásobný majster sveta ešte pred začiatkom talianskych etapových pretekov a dodal „na Tour de France som nebol veľmi silný, ani veľmi slabý.

Chýbalo mi trochu šťastia, aby som z toho vyšiel s lepšími výsledkami. Teraz idem na Giro a uvedomujem si, že nikdy predtým som v jednej sezóne nejazdil dvoje preteky Grand Tour v takom krátkom čase. Tento rok je jedinečný.“

Sagan si po Tour de France oddýchol, ako prezradil, strávil nejaký čas so svojím synom Marlonom, pričom sa rozhodol vynechať majstrovstvá sveta v Imole. Mnohí špičkoví jazdci v Imole štartovali, no Giro tohto roku vypustili.

Sagan nestihne monumenty

Hlavný dôvod neúčasti elitných klasikárov je však prekrývanie termínov s najväčšími jednorazovými pretekmi sezóny.

Počas Giro d’Italia sa uskutočnia tri najväčšie cyklistické monumenty – Liége-Bastogne-Liége (4.10.), Okolo Flámska (18.10.) aj Paríž-Roubaix (25.10.), či niekoľko menších jednorazových pretekov.

„Je to škoda a tiež trochu neúcta voči Giru, že do tohto obdobia sú zahrnuté aj takmer všetky veľké klasiky. Na druhej strane v neľahkej situácii, ktorá v tomto roku nastala, treba pochváliť UCI za to, že dokáže zabezpečiť uskutočnenie aspoň toľkých pretekov,“ reagoval šéf tímu Bora-Hansgrohe Ralph Denk.

Okrem Sagana sa z elitných pretekárov, ktorí boli na Tour de France, presunuli na Giro iba taliansky šprintér Elia Viviani (Cofidis) a kolumbijský vrchár Miguel Ángel López (Astana).

Viviani sa bude chcieť rehabilitovať za nevydarené rýchle koncovky etáp z Tour, López bude zasa v pozícii pomocníka dánskeho lídra Jakoba Fuglsanga.

„Nie je možné, aby najlepší pretekári odjazdili v takom krátkom časovom období Tour de France, majstrovstvá sveta a potom aj Giro. Uvedomujeme si, že vzájomný kanibalizmus týchto pretekov je negatívny signál pre veľkých sponzorov ako aj televízny a reklamný trh.

Nič však nezmôžeme a v tomto špecifickom roku vôbec môžeme byť radi, že svoje preteky odštartujeme,“ uviedol s nadhľadom šéf Giro d’Italia Mauro Vegni.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…