Domov INÉ HÁDZANÁ Hádzaná: Slovákov čaká v kvalifikácii na MS Belgicko

Hádzaná: Slovákov čaká v kvalifikácii na MS Belgicko

Hádzanári Belgicka budú súpermi slovenských reprezentantov v marcovej prvej časti druhej fázy kvalifikácie o postup na MS 2023 v Poľsku a Švédsku. Ak zverenci trénera Petra Kukučka cez Belgičanov postúpia, o účasť na finálovom turnaji si zahrajú s Ruskom. Rozhodol o tom sobotný žreb v Budapešti.

Slovensko do prvej časti kvalifikácie poslal fakt, že na práve skončených domácich ME skončili medzi deviatkou najnižšie umiestnených tímov (na 18. mieste z 24 účastníkov).

Okrem Belgicka mohli Slováci dostať aj Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko, Izrael, Taliansko, Rumunsko (postupujúci z I. fázy) a priamo nasadené Švajčiarsko podľa rebríčka reprezentácií.

Duely prvej časti odohrajú systémom doma-vonku v termínoch 16./17. a 19./20. marca 2022. V Budapešti zároveň vyžrebovali aj druhú časť druhej fázy kvalifikácie, v ktorej boli okrem Rusov priamo nasadení Island, Nemecko, Chorvátsko, Holandsko, Čierna Hora, Česko, Srbsko a Maďarsko.

Proti nim nastúpi deväť postupujúcich z prvej časti druhej fázy. Zápasy sú rovnako systémom doma-vonku na programe 13./14. a 16./17. apríla. Slováci proti Rusom naposledy nastúpili nedávno v skupine domácich ME, prehrali s ním v košickej Steel Aréne 27:36 a nepostúpili do ďalšej fázy.

Nebude to ľahký protivník

Belgičania postúpili z I. fázy, keď v 1. skupine skončili druhí za Grékmi s bilanciou 2–1–3. So Slovákmi sa stretli pred vyše dvoma desaťročiami v kvalifikácii ME, keď v Michalovciach zvíťazili 26:17 a v Neerpelte 31:21.

Rusko je najčastejší kvalifikačný súper SR v uplynulých rokoch, Slováci mu čelili v boji o postup na ME 2018, MS 2019 a ME 2020.

„Prvá časť žrebu je pre nás dobrá, v druhej si už nebolo veľmi čo vyberať. S Belgičanmi nemáme v uplynulých rokoch skúsenosť, ale videl som ich pred pár rokmi hrať v kvalifikácii s Francúzmi a neboli to jednoznačné zápasy. Určite to nebude ľahký protivník.

Musíme k tomu pristúpiť s plnou vážnosťou, zvládnuť 1. kolo a potom sa môžeme sústrediť na ďalšie. V druhej časti tam už nebol súper, o ktorom by som mohol povedať, že tohto áno alebo nie.

Jedine, možno by som bral Čiernu Horu, ale tá je takisto silná. Stačí sa pozrieť, ako účinkovala na týchto ME. Rusov veľmi dobre poznáme, čo je možno aj dobré, ale kvalita je na ich strane.

My však môžeme prekvapiť. Našou výhodou môže byť, že začíname vonku. Som presvedčený, že taký zlý zápas ako na majstrovstvách Európy 2022 proti nim neodohráme.

Stále tvrdím, že keby sme bránili proti nim ako s Nórmi v úvodnej dvadsaťminútovke, tak by ten duel dopadol úplne odlišne. Rusi majú veľkú kvalitu.

Oni sú v úlohe favorita, ale stále tvrdím, že musíme ísť krok po kroku a najskôr zvládnuť dvojzápas proti Belgicku,“ uviedol pre web SZH hlavný kouč národného tímu Peter Kukučka.

MS 2023 v hádzanej

Účasť na MS 2023 už majú okrem organizátorských krajín Poľska a Švédska istú aj Dánsko, Francúzsko, Španielsko a Nórsko. Na MS 2023 bude účinkovať 32 výberov, hrať sa bude v deviatich mestách (4 v Poľsku – Krakov, Gdansk, Katovice, Plock, 5 vo Švédsku – Štokholm, Malmö, Göteborg, Jönköping, Kristianstad), otvárací duel sa uskutoční 11. januára v Katoviciach.

sam, TASR, foto: TASR/František IvánNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HÁDZANÁ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Hádzanári vstúpili do kvalifikácie dvomi prehrami

Slovenskí hádzanári nezačali kvalifikáciu na ME 2024 najlepšie. Z dvoch úvodných zápasov s…