Domov HOKEJ Historický titul pre hokejistov Banskej Bystrice

Historický titul pre hokejistov Banskej Bystrice

Hokejisti HC ’05 iClinic Banskej Bystrice sa stali majstrami Slovenska v sezóne 2016/2017. V piatom finále play-off Tipsport Ligy Bystričania doma hladko zdolali Nitru 6:2 (2:1, 4:1, 0:0) a celú sériu vyhrali 4:1.

Hokejisti z mesta pod Urpínom sa stali majstrami prvýkrát v histórii najvyššej slovenskej súťaže, na titul premenili tretí finálový pokus. V sezóne 2014/2015 neuspeli proti Košiciam a vlani práve proti Nitre, keď jej podľahli 2:4 na zápasy.

Zverenci trénera Vladimíra Országha sa zároveň stali aj víťazmi dlhodobej základnej časti Tipsport ligy a majstrovský titul im zaručuje miestenku v Lige majstrov 2017/2018.

Kapitán je hrdý na kolektív

Oporou Bystričanov bol kapitán Tomáš Surový, ktorý dal v rozhodujúcom zápase dva góly. „Od začiatku sezóny sme išli za titulom, sme radi že sa to podarilo. Vyhrať ho v domácom meste je fantázia, je to zadosťučinenie za robotu v celej sezóne.

Som hrdý na tento kolektív, nezlomili sme sa ani v ťažkých časoch, sme radi, že sme to zvládli. Rozhodli detaily, sila kolektívu. Zlomové bolo, že sme otočili v závere oba zápasy. Makali sme od začiatku. So všetkými prekážkami sme sa popasovali a teraz sme na vrchole.“

Michal Handzuš sa dočkal

Azda najväčšiu radosť z titulu baranov mal veterán Michal Handzuš. V roku 2013 sa tešil so Chicagom zo Stanleyho pohára a v roku 2002 bol členom zlatého slovenského tímu na majstrovstvách sveta v roku 2002 vo švédskom Göteborgu. Teraz sa premiérovo teší zo zisku Pohára Vladimíra Dzurillu.

„Pokusov som mal viac, aby som titul získal, takže som rád, že to konečne vyšlo. A prečo práve teraz? Chalani sa zomkli, hrali dobre celú sezónu, mužstvo bolo výborné, aj tréneri, fungoval celý servis.

Veľmi ma hreje titul. Proti Nitre sme veľmi chceli vyhrať, no aj pred súperom treba dať klobúk dole. Vyšli nám závery zápasov v Nitre, aj trochu šťastia sme mali. Inak séria taká jednoznačná nebola ako hovorí výsledok.

Pre mňa titul znamená veľmi veľa, ďakujem Bohu, že mi ho doprial. Vždy som si chcel titul užiť práve tu, je to taký Stanley Cup v malom. Sú to fantastické pocity, ale trofej patrí všetkým v klube. Je to historický moment, no či skončím s kariérou, to sa rozhodnem až v lete.“

Oporou Banskej Bystrice bol aj brankár Jason Bacashihua. V rozhodujúcich momentoch finále boli dôležité jeho výkony. „Je to neuveriteľné, skvelé pocity. Som šťastný za spoluhráčov, celú organizáciu každého typu. Je to veľmi špeciálny moment.

Títo chlapci si to zaslúžili. Bol to jeden z dôvod, prečo som tu chcel zostať. Blízko sme boli už aj minulý rok. Od prvého dňa, ako sa skončila letná pauza sme začali robiť všetko pre to, aby tento deň prišiel.

Je to úžasné pre fanúšikov, nás hráčov, celú organizáciu. Naša úloha je teda hotová. Oslavovať budem tak dlho, ako my to telo dovolí.“

Sklamanie Nitranov

Tréner Nitry Andrej Kmeč neskrýval sklamanie. „Prehra bolí, sme športovci, chceli sme vyhrať, ale chalanom musím poďakovať za celú sezónu, za odvedenú prácu, hanbiť sa nemáme za čo.

Sezóna bola výborná. Je úspech dostať sa do finále, ale je veľmi ťažké obhajovať titul. Finále sme neodohrali zle, no vyhrať môže len jeden. Bystrica mala silnejší tím.

Posilnila sa o osem hráčov po novom roku, nič nenechala na náhodu a išla za svojím cieľom. Séria sa zlomila v tom, že sme nevyužívali šance. Ak by sme ich využívali, nestali by sa smolné závery zápasov u nás doma. Tie sú pre mňa nevysvetliteľné.“

Aj Marek Slovák si finálovú sériu predstavoval inak. „Momentálne prevláda veľké sklamanie. Každý hráč myslel iba na titul, vyhrať ho však môže iba jeden. Sériu sme stratili na domácom ľade.

Vo finále sa nemôže stať, že dvakrát po sebe prehráte gólom v posledných minútach. Bolo to o mentálnej príprave, nezvládli sme to v hlavách. Navyše vo finále sme sa dosť trápili v koncovke.“

val, foto: SITA, bystricoviny.sk

Rozhovor s trénerom nových majstrov Slovenska Vladimírom Országhom si môžete prečítať tu: Vladimír Országh: Majstrovský titul je úspech nás všetkých

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sekera ukončil kariéru

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera ukončil vo veku 36 rokov aktívnu kariéru. Hoci ma…