Domov INÉ Hrozí olympijským hrám zánik? Tokijské hry sú už teraz najdrahšie v histórii a to ešte ani neboli

Hrozí olympijským hrám zánik? Tokijské hry sú už teraz najdrahšie v histórii a to ešte ani neboli

Olympijské hry v Tokiu sa ešte ani neuskutočnili a už sú najdrahšie v celej histórii letných hier. Naznačuje to rozsiahla štúdia odborníkov z Oxfordskej univerzity. Britskí vedci zároveň tvrdia, že neustále zvyšovanie nákladov na organizovanie OH má za následok veľký prepad verejných financií v organizátorských mestách a ich neúmerné zadlžovanie do budúcnosti.

Podľa analýzy je prekročenie pôvodne odhadovaných nákladov na Tokio už teraz 200-percentné.

„A to ešte neberieme do úvahy ďalšie náklady, ktoré vzniknú z ročného omeškania pre pandémiu COVID-19. Budú sa rátať na niekoľko miliárd dolárov. Tie budeme môcť započítať až vtedy, keď sa hry aj reálne uskutočnia,“ uviedol dánsky ekonóm a audítor Bent Flyvbjerg.

Jeho štúdia má názov „Úpadok až na dno! Prečo olympijským hrám hrozí explózia?“ a zameriava sa na náklady spojené s organizovaním olympijských hier od roku 1960.

Štúdia ponúka jednoznačný záver, že skutočné náklady neustále stúpajú napriek tvrdeniam Medzinárodného olympijského výboru o ich systematickom znižovaní.

Pritom drvivú väčšinu nákladov zabezpečujú organizátorské mestá, resp. vlády ich krajín a MOV prispieva iba malou časťou.

OH = neúmerné riziko pre mestá

„Možno sa to niekomu ťažko počúva, ale olympijské hry dnes predstavujú najvyššiu úroveň rizika, ktoré mesto môže podstúpiť. Tento trend už nemôže pokračovať.

Žiadne mesto v budúcnosti nebude chcieť usporiadať olympijské hry, smutná dlhová prognóza mu to nedovolí. To už aj veľké svetové metropoly s veľkou mierou turizmu radšej cúvnu,“ myslí si Flyvbjerg.

Vo svojom príspevku cituje aj starostu amerického Los Angeles Erica Garcettiho, ktorého mesto má byť dejiskom OH v roku 2028 po Paríži 2024. Má rovnaký názor.

„Pokiaľ vláda štátu, ktorý bude organizátorom olympijských hier, nie je ochotná sa zadlžiť alebo poskytnúť špeciálnu dotáciu, väčšina miest v budúcnosti už nikdy nepovie olympiáde áno. Musíme hľadať vhodnejší model s menším finančným zaťažením,“ skonštatoval Garcetti.

Podľa Flyvbjerga olympijskí funkcionári a členovia organizačných výborov olympijských hier zavádzajú pri posudzovaní prekročenia svojich nákladov.

„Skutočné náklady sú iné čísla ako tie, ktoré sa oficiálne uvádzajú na verejnosti. Nemôžeme preto počítať s tým, že organizátori, MOV a vlády poskytnú spoľahlivé informácie o skutočných nákladoch a rizikách spojených s ich prekročením,“ zamyslel sa Flyvbjerg.

MOV nereaguje pružne

Medzinárodný olympijský výbor zatiaľ na štúdiu Oxfordskej univerzity nereagoval so zdôvodnením, že ju nemajú naštudovanú.

MOV sa v súvislosti s nákladmi na organizovanie OH odvoláva na iné štúdie univerzít v nemeckom Mainzi a parížskej Sorbonny. Tie tiež zaznamenali výrazné prekročenie nákladov, ale údajne v súlade s inými rozsiahlymi projektami.

Kritický Flyvbjerg tvrdí, že MOV veľmi dobre vie o premrštených nákladoch organizátorov a dokonca aj robí určité kroky, tie však prišli veľmi neskoro.

„To úsilie nie je dostatočné a je to neskoro. Najmä nové mestá, ktoré prvýkrát organizujú hry, budú vždy doplácať na syndróm začiatočníka, pokiaľ MOV nenastaví účinnejší finančný model,“ dodal Flyvbjerg.red, SITA, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…