Domov BASKETBAL James opäť naprázdno, MVP je znovu Antetokounmpo

James opäť naprázdno, MVP je znovu Antetokounmpo

Grécky basketbalista Jannis Antetokounmpo obhájil ocenenie pre najužitočnejšieho hráča sezóny NBA (MVP). Líder tímu Milwaukee Bucks sa okrem toho stal aj najlepším obrancom sezóny, čím sa zaradil medzi legendy najlepšej basketbalovej ligy sveta.

Antetokounmpo získal cenu MPV suverénne. Od zástupcov médií dostal 85 hlasov z celkového počtu 101. O stovku hlasov sa postarali píšuci novinári a televízni vysielatelia, jeden hlas pochádzal od fanúšikov.

Druhé miesto obsadil LeBron James (Los Angeles Lakers), ktorého šestnásťkrát zaradili na najvyššiu priečku. Tretí skončil James Harden (Houston Rockets). Lebron James je štvornásovný MVP a celkovo 11-krát bol vo výsledkoch hlasovania v prvej trojke.

Je jedinečný a medzi legendami

Antetokounmpo mal v tejto sezóne NBA priemery 29,5 bodu, 13,6 doskoku a 5,6 asistencie na zápas. Je to absolútne najvyšší priemer, ktorý sa týka troch najdôležitejších štatistík v histórii NBA. Wilt Chamberlain a Elgin Baylor v dávnejšej minulosti síce dosiahli v sezóne viac bodov aj doskokov, ale nie asistencií.

Famózny Grék bol v tejto sezóne piaty najlepší strelec a druhý najúspešnejší v doskakovaní, no v počte minút strávených v priemere na palubovke mu patrí až 71. priečka.

„Urobil toho viac než dosť, aby obhájil pozíciu MVP. Je to neuveriteľný spoluhráč, dáva do hry všetko na oboch koncoch ihriska, je nesebecký a jedinečný. Táto cena nemôže byť zaslúženejšia,“ pochválil svojho lídra tréner Milwaukee Mike Budenholzer.

Okrem Antetokounmpa len dvaja hráči v histórii súťaže získali v jednom ročníku ocenenie MVP a aj ocenenie pre najlepšieho obrancu. Boli nimi legendárni členovia Siene slávy Michael Jordan a Hakeem Olajuwon.

„Michael Jordan je jeden z najlepších, ak nie vôbec najlepší basketbalista histórie. Hakeem Olajuwon prišiel z Nigérie, teda krajiny, kde mám aj ja korene. Preto k nemu vzhliadam. A že sa moje meno spomína s nimi dvoma v jednej vete, znamená pre mňa veľmi veľa,“ uviedol Antetokounmpo.

Antetokounmpo či James?

Sklamanie opäť zavládlo medzi fanúšikmi LeBrona Jamesa. Hráč, ktorý aktuálne oblieka dres LA Lakers, je všeobecne považovaný za jedného z najlepších hráčov, akí kedy v NBA hrali, no toto ocenenie nezískal už sedem rokov.

Podľa zámorských odborníkov by cena MVP mala pripadnúť hráčovi, ktorého dopad na hru a výsledky tímu je neoceniteľný. Podľa mnohých by James toto ocenenie mohol získavať pokojne aj každý rok. Veď za posledných deväť rokov len raz chýbal vo finále NBA a má doň nakročené aj v tomto ročníku.

Obaja, ako James, tak aj Antetokounmpo, priviedli svoje tímy na špicu tabuľky svojich konferencií po základnej časti NBA, i keď Antetokounmpovo Milwaukee malo predsa len lepšie štatistiky.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: VIDEO: Jedinečná noc v NBA

V prospech gréckeho dlháňa hovorí tiež fakt, že nesie na pleciach viac zodpovednosti, keďže funkcionárom v LA sa podarilo poskladať okolo Jamesa skvelý tím, s viacerými dominantnými hráčmi.

Tak či onak, Jannis Antetokounmpo je dvojnásobným MVP, LeBron James však má šancu opäť získať prsteň pre víťaza NBA (má už tri). Tú líder Milwaukee stratil, keď nedokázal posunúť svoj tím cez druhé kolo play-off, v ktorom Bucks nestačili na Miami Heat a podľahli im 1:4 na zápasy.ano, SITA, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Gavel sa stal novým trénerom nemeckého Ulmu

Bývalý slovenský basketbalový reprezentant Anton Gavel sa stal novým hlavným trénerom neme…