Domov FUTBAL Ján Kozák na lavičke Slovenska skončil. Dôvody ostávajú tajomné…

Ján Kozák na lavičke Slovenska skončil. Dôvody ostávajú tajomné…

Šok pre slovenskú športovú verejnosť prišiel deň po prehre s Českom. Tréner slovenskej reprezentácie nečakane na lavičke národného tímu skončil. Urobil tak na základe svojho rozhodnutia, o ktorom informoval prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Informáciu ako prvé priniesli české média a málokomu sa tomu chcelo uveriť. O pár hodín však už informáciu potvrdil aj samotný futbalový zväz. „S trénerom Jánom Kozákom sme sa na jeho žiadosť k dnešnému dňu (14. októbra 2018) dohodli na ukončení vzájomnej spolupráce.

Ján Kozák bol v čase svojho nástupu v roku 2013 v neľahkej situácii a so slovenskou futbalovou reprezentáciou odviedol výbornú prácu. Vytvoril mužstvo, ktoré dosiahlo rad vynikajúcich výsledkov zapísaných do histórie nášho futbalu.

Trénerovi Kozákovi sa chcem poďakovať za päť a polročnú prácu pri národnom mužstve a v prospech slovenského futbalu,“ znelo oficiálne stanovisko prezidenta futbalového zväzu Jána Kováčika.

Dočasnou náhradou Tarkovič

Na utorkový prípravný zápas do Švédska teda cestovali slovenskí sokoli bez svojho hlavného lodivoda. Jeho miesto na lavičke dočasne nahradil dovtedajší asistent Štefan Tarkovič.

„Samozrejme, že ma to prekvapilo, s Janom spolupracujeme päť a polroka, myslím si, že tá spolupráca je dobrá, akceptovali sme sa od začiatku do konca, takže tá správa ma zaskočila.

Kto pozná Jána Kozáka, vie, že keď sa rozhodne, je to pevné a málokomu sa to podarí zmeniť,“ povedal dočasný tréner nášho výberu. Priznal tiež, že nálada v tíme nie je ideálna.

Po dvoch prehratých zápasoch, ktoré si naši chlapci trúfali vyhrať a po odchode trénera, ktorý s tímom dosiahol veľké úspechy ani nemôže byť. „Hráčom som povedal, že treba túto situáciu akceptovať a sa s ňou vyrovnať.

Takéto situácie život prináša, futbal zvlášť. Keď pre hráča je česť reprezentovať Slovensko, pre mňa ako trénera viesť takýto výber je to na jednej strane česť, na druhej veľká zodpovednosť,“ doplnil Tarkovič.

Prečo Kozák rezignoval?

Keďže dnes už bývalý tréner a ani prezident zväzu neprezradili presný dôvod, prečo Ján Kozák rezignoval, okamžite sa začali množiť rôzne dohady.

Na jednej strane sú to nepresvedčivé výsledky národného tímu v poslednom období, čo však málokto považuje za skutočný a nateraz relevantný dôvod.

Napriek nečakaným prehrám malo totiž aktuálne národné mužstvo dôveru fanúšikov ako ešte nikdy predtým. Druhým potenciálnym dôvodom na Kozákov koniec by teda mohli byť určité spory vo vnútri tímu.

Po zápase s Českom si totiž tréner nedával servítku pred ústa, ako je to napokon u neho zvykom, avšak teraz si to zlizli aj najväčšie hviezdy. Nebolo by to však prvýkrát, kedy si Kozák robil poriadky v tíme, všetci si isto spomínajú na Stocha či Hološka.

Tím však vždy držal pokope. Ďalším dôvodom, ktorý sa v médiách objavil malo byť nedodržanie životosprávy hráčov po zápase s Čechmi.

Denník Nový Čas priniesol informácie, že Ján Kozák nedokázala predýchať to, že po prehratom zápase sa skupinka slovenských reprezentantov vybrala do nočného podniku, kde sa mali futbalisti zabávať až do ranných hodín.

Prezident SFZ na margo týchto informácií uviedol, že o ničom takom nemá vedemosť, mlčia aj samotní hráči.

Stalo sa niečo, čo nebudem komentovať

Ján Kozák sa ku svojmu odchodu napokon vyjadril až v utorok. Čo to naznačil, ostal však naďalej tajomný. „Keď príde správny čas, tak sa vyjadrím.

V tejto chvíli vám poviem iba to, že môj odchod nesúvisí s funkcionármi. Jednoducho sa stalo niečo, čo nebudem komentovať,“ povedal bývalý kouč národného tímu pre portál pluska.sk.

Slovenský futbalový zväz ohlásil na štvrtok dopoludnia tlačovú konferenciu Jána Kozáka, kde by sa verejnosť predsa len mohla dozvedieť dôvody, prečo sa najúspešnejší tréner histórie samostatného Slovenska s reprezentáciou rozlúčil.

max, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Schalke nepokorilo rekord… našťastie

Futbalisti nemeckého klubu Schalke 04 Gelsenkirchen sa doslova „v hodine dvanástej“ vyhli …