Domov FUTBAL Johan Cruijff- futbalista, ktorý vybojoval titul všade, kam prišiel

Johan Cruijff- futbalista, ktorý vybojoval titul všade, kam prišiel

S holandským futbalom sa neodmysliteľne spája meno Johan Cruijff. Ide o futbalovú legendu, ktorá ešte veľmi dlhý čas ostane nezabudnutá. Presne pred 33 rokmi ukončil svoju hviezdnu kariéru, no na futbal nezanevrel a venoval sa mu aj ďalej z trénerskej lavičky.

Kariéra poznačená ťažkosťami

Cruijff už ako 10- ročný začal navštevovať akadémiu Ajaxu, kde sa rozhodol, že sa bude venovať bejzbalu. Po smrti svojho otca v roku 1959 sa rozhodol, že sa na znak úcty k nemu bude venovať futbalu. Už ako mladík prevyšoval na trávniku ostatných a bolo jasné, že sa zrodila nová hviezda.

Ocenenie za ocenením

V sezóne 1965/66 mal úžasnú štatistiku, keď v 23 zápasoch strelil až 25 gólov. Niet teda pochýb, že sa podpísal na zisku majstrovského titulu Ajaxu. Ajax nesiahal len na titul holandskej ligy, ale trikrát ovládol aj Európsky pohár majstrov. V tomto období Cruijff získal trikrát titul pre najlepšieho futbalistu Európy.

Najdrahší hráč

V roku 1973 za neho tím Barcelony zaplatil neuveriteľný jeden milión libier, čím sa postaral o vtedajší rekord za najdrahší prestup v histórii. Barcelona však toto rozhodnutie určite neoľutovala, pretože hneď v prvej sezóne pre tím Barcelony vybojoval titul.

Menej úspešné sezóny

Po ukončení pôsobenia v Barcelone odišiel Cruijff do Ameriky, kde jednu sezónu odohral v tíme Los Angeles Aztecs a jednu v tíme Washington Diplomats. Napriek krátkemu pôsobeniu v tamojšej lige získal cenu pre najlepšieho hráča roka. Po návrate do Európy sa rozhodol pre španielsky tím UD Levante, ktorý hral v druhej lige. Sezóna pre neho skončila vďaka zraneniu neslávne.

Návrat domov

Po návrate do Ajaxu Amsterdam získal s tímom opäť dva majstrovské tituly. Nepochopiteľný krok zo strany Ajaxu, ktorý mu po sezóne 1982/83 nepredĺžil zmluvu, sa skončil odchodom do Feyenoordu Rotterdam. Aj tam na konci sezóny zdvihol nad hlavu majstrovský pohár a lepší koniec kariéry si nemohol želať.

Trénerská kariéra

Po skončení aktívnej hráčskej kariéry sa Cruijff rozhodol posunúť svoje skúsenosti ďalej a začal pôsobiť ako tréner v tímoch Ajax Amsterdam a FC Barcelona. Tím Barcelony priviedol k štyrom majstrovským titulom v rade, niekoľkým pohárom a vysnívanému triumfu v Pohári majstrov európskych krajín.

Zlozvyk, na ktorý doplatil

Nebýva zvykom, že vrcholový športovec holduje fajčeniu. Cruijff však bol veľmi tuhý fajčiar. Podľa jeho slov ho fajčenie upokojovalo a ako tréner Barcelony dokázal vyfajčiť až 20 cigariet za deň. Po srdcovom bajpase, ktorý podstúpil v roku 1991 s fajčením skoncoval. V roku 2015 mu však diagnostikovali rakovinu pľúc, ktorá sa mu stala osudnou, keď jej 24. marca 2016 podľahol.

puma, foto:SITA

Tento článok je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 16

http://sportzurnal.sk/1808/sport-zurnal-16-uspechy-pady-slovenskeho-hokeja-co-bude-dalej/

 

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…