Domov HOKEJ Jozef Golonka: Mám taký dojem, že bojkot hráčov hráčov z NHL pokračuje

Jozef Golonka: Mám taký dojem, že bojkot hráčov hráčov z NHL pokračuje

Jozef Golonka, legenda slovenského hokeja pred majstrovstvami sveta v hokeji pozorne sleduje dianie v našom hokeji. Veľmi mu záleží na tom, aby slovenský hokej napredoval a robil radosť slovenskému fanúšikovi. V žalúdku mu však ležia hráči z NHL. Čo hovorí na to, že na svetovom šampionáte po prvýkrát v A kategórii nemáme z tejto ligy ani jedného hráča.

Nahnevali vás hráči z NHL?

Veľmi. Myslím si, že zo strany zväzu by sa mali prijať nejaké opatrenia. Ja by som im mohol jedným poradiť. Dal by som všetkým hráčom z NHL podpísať papier, že nechcú ísť reprezentovať Slovensko. Potom by sa tréner Zdeno Cíger a aj generálny manažér reprezentácie Róbert Švehla nemusel s touto otázkou vôbec zaoberať. Vyškrtol by ich zo svojho zoznamu a mohol sa pokojne pripravovať.

Česi mali podobné prípady ako u  nás, no hráči sa rozhodli reprezentovať…

Je to o morálke, preto naši susedia dokázali v hokeji uspieť nielen na majstrovstvách sveta, ale aj na olympiáde. Samozrejme, že Slovensko je menšia krajina, ale prístup hráčov z Česka je diametrálne iný. Pýtam sa prečo? Nedávno našim hráčov prekážala jedna osoba na zväze, tá odišla a v bojkote sa pokračuje. Nechápem prečo.

Veľa ľudí pobavili aj výhovorky našich hráčov. Čo hovoríte na ne?

Akceptovať sa dá iba jedna a to je zdravotný stav. Za ostatnými už možno hľadať rôzne špekulácie. Za mojich čias bola veľká česť reprezentovať. Bol som jeden z najlepších hráčov, ale nikdy som si nebol istý, či ma tréner nominuje. Keď som dostal pozvánku, tak som sa veľmi tešil, ani som nevedel spať.

Myslíte si, že sú v tom aj veľké peniaze?

Určite, že hráči, ktorí hrajú v NHL si prídu na veľké prachy a reprezentáciu dávajú na vedľajšiu koľaj. Za mojich čias sme hrávali zadarmo a ako som už povedal bola to pre nás veľká česť. Podľa mňa chybu robia aj médiá. V správach, ak sa niektorému hráčovi podarí v NHL prihrať na gól, tak už z neho robíme veľkú hviezdu. A potom, keď nám títo hráči majú niečo odplatiť v podobe víťazstiev na MS, tak neprídu. Ja som za striebornú olympijskú medailu z roku 1968 dostal päť tisíc korún a z tejto sumy mi odrátali 1800 korún za oblečenie. Po skončení úspešného pôsobenia v Nemecku som sa vrátil domov, hoci mnohí sa mi čudovali. A teraz vidím, že niektorí ľudia sa boja povedať pravdu, lebo prídu o svoje fleky.

Pravdou je však aj fakt, že hráčov z NHL ubúda a o niekoľko rokov už možno ani nebudeme mať svojho zástupcu v tejto súťaži…

Ja, keď som bol pri kormidle slovenskej reprezentácie spolu s Vincentom Lukáčom , tak som bol v podobnej situácii ako Zdeno Cíger. Do kádra som zaradil 16 mladých hráčov a dosiahli sme aj úspechy. Potom som sa stal pre hráčov neprijateľný. Vtedy sa nám to poriadne vypomstilo v podobe neúspechu na olympiáde v Nagane. Zdena Cígera je mi ľúto, myslím si, že aj on by mal vsadiť na mladých hráčov. V našej osemnástke aj dvadsiatke je dostatok talentovaných hráčov, ktorí by mohli dosiahnuť vrchol na majstrovstvách sveta, ktoré budú na Slovensku v roku 2019.

Pokazili našich hráčov veľké peniaze?

Všetko nasvedčuje tomu, že áno. Počul som už aj také veci, že starší hráči hovorili mladším, aby nešli, lebo sa môžu zraniť. Mladší si neuvedomujú, že ak by sa na MS ukázali v dobrom svetle, dostali by lepšiu zmluvu. Naše najväčšie hviezdy vyšli z chudoby, rovnako ako napríklad vo futbale Messi, či Ronaldo. Prečo sa takýto veľkí hráči neospravedlňujú.

Čo by mohli naši hokejisti dosiahnuť na MS?

Ja by som bol najradšej keby sme vyhrali čo najviac zápasov a to nielen tie, v ktorých budeme favoritmi. Ja sa chcem tešiť z našich víťazstiev. Zdeno Cíger je skúsený tréner a verím tomu, že dal dokopy dobrý kolektív.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článok je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 15

ŠPORT žurnál 15

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…