Domov HOKEJ Juraj Šiška sa vrátil do veľkého hokeja

Juraj Šiška sa vrátil do veľkého hokeja

Juraj Šiška

Hokejista Juraj Šiška stále patrí medzi najväčší slovenský talent. Už ako 16-ročný si zahral slovenskú extraligu za mužov. V mládežníckych kategóriách vždy hral so staršími. Momentálne je hráčom Slovana. V najbližšej sezóne by sa chcel presadiť v KHL.

Juraj sa s hokejom zoznamoval už v troch rokoch a už v piatich ho začal hrávať. Vyskúšal si všetky posty, dokonca aj brankársky. Veľmi rýchlo sa rozhodol, že jeho túžbou je góly predovšetkým dávať. Už ako deviatak vybojoval s Nitrou svoj prvý majstrovský titul.

Na tomto turnaji sa zúčastnilo šesť tímov a Juraj sa stal jasne najlepším hráčom. Keď mal 16 rokov a päť mesiacov dostal šancu v prvom tíme Nitry. V extralige vtedy odohral dva zápasy (SR 20 a Poprad).

Ťažké zranenie ho posilnilo

Po hrôzostrašnom zranení chrbtice prišiel na jar 2013 na poslednú chvíľu o účasť na majstrovstvách sveta hokejistov do 18 rokov, kde mal byť jedným z lídrov. Bolo to v prípravnom zápase proti Česku, išlo o súboj v rohu ihriska.

„Jednému hráčovi som sa dokázal vyhnúť, ale druhému už nie. Strčil ma zozadu, ja som narazil hlavou do mantinelu, následne som padol na ľad a zostal ležať, čo už nebola sranda,“ vracia sa k nepríjemnému momentu. Zápas nedohral a previezli ho na Kramáre.

Hlavná diagnóza bola narazenie a podvrtnutie krčnej chrbtice, k tomu sa pridali aj ďalšie komplikácie. „Bolo to pre mňa náročné, veď ležanie v nemocnici nikomu na nálade nepridá, ale v podstate som mal šťastie, lebo to mohlo dopadnúť aj horšie.

Vtedy som si uvedomil, že zdravie je najdôležitejšie. Lekári mi vtedy povedali, aby som bol rád, že žijem. S hokejom to nevyzeralo dobre. Začal som sa venovať iným veciam. Najmä štúdiu a po určitom čase som opäť začal s tréningom.“

Juraj Šiška
Radosť z juniorského majstrovského titulu so Slovanom. Foto: Rudolf Zelenay

Okúsil zámorský hokej

Potom jeho kroky smerovali do zámoria. V juniorskom drafte si ho vybral kanadský celok Saint John Sea Dogs, ktorý hráva Quebec Major Junior Hockey League.

„Do Kanady som mal ísť skôr. Tento klub mi veľmi pomohol. V Kanade som získal obrovské skúsenosti. Presvedčil som sa o tom, že v Kanade je úplna iná mentalita ľudí. Všetci sa mi snažili pomôcť, mohol som sa sústrediť iba na hokej.“

Juraj Šiška štartoval na poslednom svetovom šampionáte do 20 rokov. „Myslím si, že cieľ sme na majstrovstvách sveta splnili. Postúpili sme do štvrťfinále, kde sme nestačili na Švédov.“ Po tejto cennej skúsenosti sa stal hráčom Slovana Bratislava. V KHL si zahral tri zápasy.

„Mal som možnosť zažiť atmosféru v KHL. Je to naozaj fantastický pocit. Chcem sa naďalej zlepšovať a presadiť sa v kvalitnom kádri Slovana,“ zdôraznil Juraj Šiška.

V Slovane sa chce presadiť

Sezóna sa pre neho vo februári neskončila. Juniorskému tímu Slovana pomohol vybojovať majstrovský titul. Talentovaný hokejista už myslí na ďalšiu sezónu. „Pomaly začínam s individuálnym tréningom. Minulá sezóna sa v Slovane vydarila Pavlovi Skalickému. Bol by som rád, keby som sa priblížil k jeho výkonom,“ uzavrel Juraj Šiška.

Krátko pred Majstrovstvami sveta do 18 rokov v USA zverejnil Centrálny úrad pre skauting NHL (CSS) záverečný rebríček pred júnovým draftom, ktorý sa 24. a 25. júna uskutoční v Buffale.

Na čele poradia korčuliarov pôsobiacich v Európe je americký útočník Auston Matthews. Zo Slovákov je najvyššie v rebríčku Filip Leštan (74.). Jurajovi Šiškovi patrí 131. miesto. Celkovo je v renkingu 13 slovenských hokejistov.

Vizitka Juraja Šišku

Dátum narodenia: 17. 5. 1996

Klub: HC Slovan Bratislava, bývalé kluby: Nitra, Saint John Sea Dogs (QMJHL)

Výška/váha: 191 cm/90 kg

Post: útočník

Úspechy: účasť na MS 20 2015, juniorský majster Slovenska 2015/2016

ŠPORT žurnál 2/2016  (Juraj Valko, foto: TASR, Rudolf Zelenay)

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…