
24. mája uplynulo 53 rokov od najväčšej tragédie na futbalovom štadióne. Táto sa odohrala v peruánskom hlavnom meste Lima, keď počas kvalifikačného zápasu medzi Argentínou a Peru došlo k nepokojom, následkom ktorých prišlo o život 328 ľudí.
Zápasu, v ktorom sa bojovalo o vstupenku na olympijské hry sa venovala všetka pozornosť. Niet sa čo čudovať, že štadión s kapacitou 53,000 miest praskal vo švíkoch.
Všetko sa to začalo verdiktom rozhodcu, keď odpískal faul a neuznal domácim gól. Vtedy sa dav rozrušil a rozpískal. Dvaja fanúšikovia vstúpili na hraciu plochu a pokúsili sa zaútočiť na rozhodcu.
Polícia útočníkov spacifikovala, čo ešte viac rozvášnilo divákov. Polícia sa rozhodla použiť slzotvorný plyn. Vtedy nastala hromadná panika, ľudia chceli ujsť zo štadióna a veľa z nich umrelo následkami udusenia.

To, čo sa však udialo pred štadiónom v uliciach, bolo oveľa horšie. Začala sa „vojna“ medzi davom a políciou. Celková bilancia hovorí, že tento zápas sa stal osudným pre 328 ľudí a ďalších 500 bolo zranených.
Ghanská tragédia
Podobná situácia nastala aj 9. mája 2001 v ghanskej Accre v zápase medzi domácim tímom a Asante Kotoko. Fanúšikovia hostí, ktorí boli nespokojní s prehrou, začali na trávnik hádzať plastové stoličky a fľašky.
Polícia sa aj v tomto prípade rozhodla použiť slzotvorný plyn a došlo k hromadnej panike, výsledkom ktorej bolo 127 obetí.
Tlačenica zabíjala v Anglicku
15. 4. 1989 počas semifinálového zápasu FA Cupu medzi tímom Liverpoolu a Nottingham Forest na štadióne v Sheffielde tiež došlo k tragédii, ktorá si vyžiadala takmer 100 životov.

Najhoršia tragédia v dejinách anglického futbalu začala tým, že polícia vpustila na preplnené tribúny ďalšiu tisícku fanúšikov.
V tlačenici bolo udupaných 96 ľudí a ďalších 700 bolo zranených. Táto tragédia prinútila organizátorov, aby zvýšili bezpečnosť na štadiónoch. Škoda len, že kvôli tomu musela umrieť takmer stovka fanúšikov.
Egyptská nevraživosť súperov
Aj 1. február 2012 sa zapísal do histórie futbalu čiernymi písmenami. Zápas egyptskej Premier League medzi tímom Al Masry a Al Ahly sa tiež skončil tragédiou.
Odvekí rivali na seba začali útočiť po tom, ako zápas vyhral tím Al Masry. Fanúšikovia používali zbrane, nože, fľaše aj ohňostroje. Výsledkom bolo 73 obetí.
Po zápase začali súdne procesy. Už v máji nasledujúceho roka bolo vynesených 21 rozsudkov smrti, 5 doživotných trestov a iné menšie tresty.
Panika pri bráne 12
Futbalový štadión v Buenos Aires sa 23. júna 1968 stal osudným pre 72 futbalových fanúšikov. Existujú dve rôzne tvrdenia o tom, čo sa vlastne v tento deň stalo a čo ku katastrofe viedlo.
Prvé hovorí o tom, že všetko začalo tým, že fanúšikovia Boca Juniors hodili z horných radov horiace vlajky na dole stojacich fanúšikov River State. Iní tvrdia, že brána 12 bola uzamknutá a neotvorila sa.
Ľudia vzadu nepočuli výzvu, aby prestali chodiť dovnútra a znova vznikla hromadná panika. Vyšetrovanie, ktoré trvalo 3 roky neoznačilo žiadneho vinníka.
Toto je len 5 tragédií na štadiónoch, ktoré sa vôbec nemuseli stať. Príčinou je len nevraživosť medzi fanúšikmi a neuvedomenie si, čo môže spôsobiť panika na štadióne, kde sú tisícky fanúšikov.
Už dávnejšie môžeme na štadiónoch vidieť „fanúšikov“, ktorých nezaujíma futbalový zápas, ale láka ich možnosť robiť veci, ktoré často môžu viesť aj k takýmto zbytočným tragédiám.
puma, foto: SITA, PIS