Domov BASKETBAL Lakers po desiatich rokoch opäť získali titul

Lakers po desiatich rokoch opäť získali titul

A je dobojované. Zámorská NBA napriek mnohým peripetiám, ktoré ju sprevádzali v tejto sezóne, úspešne ukončila ročník 2019/2020. V bubline v Orlande sa podľa očakávania z titulu v najlepšej basketbalovej lige sveta tešili hráči Los Angeles Lakers, ktorí si vo finálovej sérii poradili s Miami Heat 4:2 na zápasy.

Bola to jedna z najzvláštnejších sezón, aké basketbalová história za morom pamätá. Všetko sa začalo príchodom nového roka. Hneď v jeho úvode zasiahla NBA správa o smrti bývalého šéfa ligy.

Niekdajší dlhoročný komisár profiligy David Stern, ktorý sa počas 30-tich rokov na čele NBA zaslúžil o jej výrazné celosvetové spopularizovanie, zomrel v prvý deň nového roka na následky krvácania do mozgu.

Koniec januára šokoval ligu, ale aj jej fanúšikov po celom svete, ešte viac. Pri leteckej tragédii zahynula jedna z najväčších hviezd súťaže.

Kobe Bryant, spoločne s ďalšími ôsmimi ľuďmi, prišiel o život pri páde helikoptéry na predmestí LA, pričom sa svet musel rozlúčiť aj s jeho talentovanou dcérou Giannou.

Následne 11. marca bol celý súťažný kolotoč pre pandémiu koronavírusu prerušený, a to na dlhých 4 a pol mesiaca.

NBA sa v provizórnom režime vrátila až 31. júla, kedy v basketbalovej bubline v areáli orlandského zábavného parku Disney World odohrali prvé pokoronavírusové zápasy a následne aj play-off.

Už počas neho vyhlásili hráči NBA bojkot reagujúc tak na spoločenské pomery v Spojených štátoch, predovšetkým na policajné násilie voči afroamerickému obyvateľstvu. Už sa zdalo, že sezóna by sa ani nemusela odohrať. Napokon sa hráči s vedením ligy dohodli, že to vyvinie väčšie úsielie v snahe o sociálnu rovnosť.

Súboj Dávida s Goliášom

Napriek všetkému, čo sa v tomto roku udialo a novým podmienkam, na ktoré si museli zvyknúť ako hráči tak i fanúšikovia, vyraďovacej fáze tohto ročníka NBA nechýbalo vôbec nič.

Špičkové výkony tých najlepších basketbalistov sveta, vybičované emócie, rozhodujúce koše s klaksónom, smutní hrdinovia medzi porazenými i žiariace hviezdy víťazov.

Cez sito play-off sa napokon do veľkého finále prebojovali Los Angeles Lakers a trochu prekvapivo, ale zaslúžene, Miami Heat.

Súboj Dávida s Goliášom napokon nebol taký jednoznačný ako sa mohlo pred jeho začiatkom zdať. Miamskí borci zápasiaci s viacerými zraneniami kľúčových hráčov, no vedení odhodlaným Jimmym Butlerom, boli jednoznačnému favoritovi viac ako vyrovnaným súperom.

Kvalita tímu okolo nestarnúceho LeBrona Jamesa sa však napokon ukázala.

Favorit odolal odhodlanému súperovi

Lakers zvíťazili v prvých dvoch zápasoch série, no následne strhol svojím 40-bodovým výkonom a zároveň svojím prvým kariérnym finálovým triple double spoluhráčov Jimmy Butler a Heat znížili na 1:2.

V ďalšom zápase však James a Davis nenechali nič na náhodu a dovedna 50-timi bodmi prispeli k finálovému mečbalu pre Lakers. Butler sa však na koniec sezóny ešte necítil a svojím ďalším triple double, tentoraz 35-bodovým, odvrátil losangeleské oslavy titulu.

Nebol by to však LeBron James, keby pripustil väčšiu zápletku a ohrozenie svojich ambícií na zisk štvrtého titulu NBA.

V šiestom zápase ukázal, že je majstrom rozhodujúcich okamihov, okrem 28 bodov zapísal aj 14 doskokov a 10 asistencií a bezpečne priviedol Lakers k titulu. Organizácia ho získala presne po 10 rokoch, kedy jej ho priniesol tento rok zosnulý Kobe Bryant.

Historické zápisy

Pre Lakers to znamená už 17. titul v histórii NBA, čím sa v historických tabuľkách vyrovnal doteraz najúspešnejšiemu tímu – Bostonu Celtics.

O historický zápis sa postaral aj LeBron James. Ten si okrem titulu odnáša aj honor najužitočnejšieho hráča finálovej série (NBA Finals MVP).

V zbierke má takéto ocenenia už štyri, dvakrát ho získal s Miami Heat, raz s Clevelandom Cavaliers a teraz s Lakers, čo z neho robí prvého hráča histórie NBA, ktorý získal NBA Finals MVP s tromi rôznymi tímami.

Zároveň je spolu s legendárnym Michaelom Jordanom jediným hráčom, ktorý získal v kariére minimálne štyri ocenenia najužitočnejšieho hráča základnej časti a štyri ocenenia najužitočnejšieho hráča finále NBA.

Do histórie sa zapísal aj rozohrávač Rajon Rondo, ktorý si triumf pripísal ako druhý basketbalista NBA v drese dvoch najväčších rivalov súťaže – Celtics (2008) a Lakers (2020) (prvým bol Clyde Lovellette, ktorý v roku 1954 získal titul s tímom Lakers – vtedy ešte ako Minneapolis Lakers, a v rokoch 1963 a 1964 s Bostonom Celtics).

A ešte jedna zaujímavosť. Majiteľka Lakers Jeanie Buss je prvou ženou – majiteľkou klubu NBA, ktorá získala v tejto súťaži titul.

Prvé tituly

Z titulu v NBA sa vôbec po prvýkrát vo svojej 16-tej sezóne v profilige teší Dwight Howard, vo svojej 14-tej sezóne Jared Dudley, v deviatej Markieff Morris, vo svojej 8-mej sezóne zas Dion Waiters a aj hviezdny Anthony Davis. Celkovo až 11 hráčov zlato-fialových sa teší zo svojho premiérového titulu.

Na druhej strane viacero hráčov z Miami Heat, ktorí už v NBA čo to odohrali, si musí na svoju prvú trofej ešte počkať – medzi nimi napríklad Goran Dragič, ktorý je v lige už 12 sezón, tak isto najlepší hráč Miami Jimmy Butler si ani vo svojej deviatej sezóne nenatiahne prsteň pre víťaza NBA.

Finálová séria NBA 2020:

Konečný stav série 4:2 na zápasy pre Los Angeles Lakers

1. zápas Los Angeles Lakers vs. Miami Heat     116 : 98

2. zápas Los Angeles Lakers vs. Miami Heat     124 : 114

3. zápas Miami Heat vs. Los Angeles Lakers     115 : 104

4. zápas Miami Heat vs. Los Angeles Lakers     96 : 102

5. zápas Los Angeles Lakers vs. Miami Heat     108 : 111

6. zápas Miami Heat vs. Los Angeles Lakers     93 : 106

ano, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…