Domov HOKEJ Majstrami sveta sa pred domácim publikom stali Fíni

Majstrami sveta sa pred domácim publikom stali Fíni

Hokejisti Fínska sa stali štvrtýkrát majstrami sveta. V nedeľňajšom finále na domácom šampionáte zdolali v Tampere Kanadu 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v presilovke Sakari Manninen. Bronzové medaily vybojovali hokejisti Česka, ktorí v zápase o 3. miesto zdolali USA 8:4.

Uplynulý víkend priniesol vo fínskom Tampere zaujímavé vyvrcholenie majstrovstiev sveta v hokeji, aj keď už bez účasti slovenského tímu.

Semifinálové duely

V prvom semifinále na seba narazili domáci Fíni a výber USA. Fínski hráči tlačení publikom za prvou medailou z domácich šampionátov v histórii začali zle, keď inkasovali už na začiatku druhej minúty.

Heiskanen však ešte pred prvou prestávkou vyrovnal a po góle Maninena na začiatku druhej tretiny to boli Američania, ktorí museli doťahovať. Keď však Armia na začiatku 46. minúty zvyšoval na 4:2 zdalo sa, že sa Fíni vytúženého finále dočkajú.

Zámorský tím v dlhej hre bez brankára vykresal iskierku nádeje zásluhou Gaudetteho, avšak zvyšné takmer tri minútky už Severania ubránili.

Ich súper vzišiel z večerného duelu Kanady s Českom, ktorý našim susedom absolútne nevyšiel. Česi sa síce vo ôsmej minúte ujali vedenia, no gól do šatne pol minútku pred prvým klaksónom akoby ich úplne rozhodil.

Na druhej strane Kanaďanom vlial živú vodu a trojgólovou druhou tretinou sa výrazne priblížili k finálovým bránam. Zdecimovaný český tím už nedokázal skórovať, pričom zámorskí hráči pridali v tretej tretine ešte dva góly a napokon po suverénnom víťazstve 6:1 postúpili do finále.

Česká šesťgólová tretina

Česi deklarovali, že ich túžba po medaile je veľká, no do boja o bronz vstúpili veľmi zle. Po góloch Kuhlmana a Gaudetteho síce dokázal znížiť na 1:2 Černoch, no český tím tak ako v semifinále aj teraz inkasoval krátko pred prvou prestávkou.

Zastaviť rozlet Američanov sa Čechom v druhej tretine podarilo a navyše raz skórovali, a tak do tretej časti vstupovali s jednogólovým mankom. To zlikvidoval už po 51 sekundách Pastrňák a keď ho o ani nie o dve minútky napodobnil Červenka, český tím sa prvýkrát v zápase dostal do vedenia.

Neprešla ani minúta a Pastrňák zvyšoval už na dvojgólové vedenie. Čechom narástli krídla a Kampf dokonca v oslabení pridal ďalší klinec do americkej rakvy. V hre bez brankára inkasovali Američania aj siedmy gól a hoci Bordeleau znížil z následnej akcie na 4:7, českú „supertretinu“ uzavrel hetrikom Pastrňák.

Američania nezopakovali bronzový úspech z vlaňajšieho šampionátu v Rige, na druhej strane Česi sa dočkali medaily prvýkrát od roku 2012, celkovo získali v ére samostatnosti trinásty cenný kov na MS (6-1-6).

Dramatické vyvrcholenie turnaja

Hala v Tampere však už netrpezlivo čakala na večerný duel o zlato. Ten mal mierny rozbeh, ako to už v takýchto dôležitých dueloch býva. Jeho skóre sa menilo až v 24. minúte, keď Kanaďan Cozens využil presilovú hru.

Fíni dlho nevedeli nájsť recept na skvelého Dridgera. Jeho čaro odklial až na začiatku tretej tretiny Granlund, aby už o minútu a pol poslal fínske farby do vedenia. Keď na začiatku 55. minúty zvyšoval Armia už na 3:1, zdalo sa, že tamperská rozprávka bude mať predsa len zlatý fínsky koniec.

V dlhočiznej power play však Kanaďania ukázali, prečo je ich útok jedným z najobávanejších. Whitecloud niečo vyše dve minúty pred koncom zápasu znížil a o necelú minútu Comtois vyrovnávajúcim gólom úplne umlčal domáce tribúny.

Predĺženie sa hralo vo formáte troch proti trom. Oba tímy si dávali pozor na chyby, jednej sa však predsa len dopustil kanadský kapitán.

V 66. minúte hákoval protihráča a Fínom sa naskytla ideálna šanca na rozhodnutie duelu. Kanaďania sa nedokázali vymaniť z fínskeho tlaku a ten napokon premenil na zlatý gól Manninen.

Fíni tak vrátili Kanaďanom finálovú prehru spred roka, keď sa zámorský tím v Rige radoval takisto po víťaznom góle v predĺžení.

Hokejisti z krajiny tisícich jazier až na deviaty pokus získali na domácom šampionáte premiérovú medailu. A hneď toho najcennejšieho lesku. Sú zároveň prví od roku 2006, ktorí získali v tom istom roku olympijské zlato aj titul majstrov sveta.

Najlepší

Najproduktívnejším hráčom 85. MS v hokeji bol český útočník Roman Červenka, ktorý nazbieral 17 kanadských bodov za 5 gólov a 12 asistencií. Medzi strelcami triumfoval Čech David Pastrňák, ktorý strelil v 7 zápasoch 7 gólov.

Červenka bol vyhlásený aj za najlepšieho útočníka šampionátu, najlepším obrancom sa stal Fín Mikko Lehtonen a brankárom jeho krajan Jussi Olkinuora, ktorý dostal aj ocenenie pre najlepšieho hráča šampionátu (MVP).

Trojicu v All star tíme turnaja doplnili americký obranca Seth Jones a útočníci Kanaďan Pierre­‑Luc Dubois a Fín Sakari Manninen.

ano, TASR, foto: TASR/AP, facebook