Domov CYKLISTIKA Majstrom sveta v cyklistike po prvý raz Alaphilippe

Majstrom sveta v cyklistike po prvý raz Alaphilippe

V Talianskej Imole sa v uplynulom týždni uskutočnili majstrovstvá sveta v cyklistike. Kvôli pandémii koronavírusu sa o svetové tituly súťažilo len v kategórii elite. Medzi cyklistickou elitou tentokrát chýbal trojnásobný svetový šampión Peter Sagan.

Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike sa mali pôvodne konať vo Švajčiarsku ale z dôvodu pandémie koronavírusu ich organizátori presunuli na bezpečnejšie miesto.

Ich dejiskom sa stal pretekársky okruh F1 neďaleko Bologne Imola.

Ženám kraľuje van der Breggenová

Časovka mužov i žien sa konala len na okruhu v Imole.

Medzi ženami zvládla trať o dĺžke 31,7 kilometra najrýchlejšie Holanďanka Anna van der Breggenová, s 15-sekundovou stratou prišla do cieľa švajčiarska cyklistka Marlen Reusser a trojicu na stupňoch víťaziek doplnila ďalšia Holanďanka Ellen van Dijková.

Rovnaká trať medzi mužmi sa stala korisťou domáceho jazdca Filippa Gannu, pre ktorého je to najväčší úspech doterajšej kariéry (vlani skončil tretí). S 20-sekundovou stratou prišiel do cieľa na druhom mieste Belgičan Wout van Aert, o tri sekundy za ním zaostal Švajčiar Stefan Kung.

Hlavné preteky sa jazdili aj mimo pretekárskeho okruhu. Na ženy čakala trať v dĺžke 143 kilometrov a opäť bolo najviac vidieť Holanďanky.

Anna van der Breggenová zaknihovala skvelý šampionát a po časovke vystúpila na najvyšší stupienok aj v hlavných pretekoch.

So stratou 1:20 min. prišli spoločne do cieľa holandská cyklistka Annemiek van Vleutenová a domáca jazdkyňa Elisa Longo Borghiniová, pričom prvá menovaná bola v špurte predsa len o čosi rýchlejšia.

Taktickú bitku v rýchlom tempe vyhral Alaphilippe

Na nedeľu bolo naplánované vyvrcholenie majstrovstiev sveta. Na mužov čakalo úctyhodných 258,2 kilometra.

Podľa očakávania tempo diktovali silné reprezentácie Belgicka, Francúzska, Švajčiarska, či Španielska, no nechýbali ani hrdinovia Tour de France zo Slovinska Tadej Pogačar a Primož Roglič.

Od začiatku sa do úniku dostalo sedem jazdcov, z ktorých do posledných sto kilometrov išli na čele už len dvaja – Jonas Koch a Torstein Træen. Ich dobrodružstvo sa však skončilo približne 70 kilometrov pred cieľom.

Až do približne 42 kilometrov pred cieľom išiel pelotón v slušnom tempe spolu, kedy vyskúšal šťastie čerstvý víťaz Tour de France Tadej Pogačar. Jeho sen o majstrovskom titule sa rozplynul už o 20 kilometrov, kedy mu zjavne došli sily a postupne sa prepadol v balíku, a to až na konečné 33. miesto.

Po niekoľkých pokusoch o únik, sa ten rozhodujúci udial tesne pred vrcholom posledného stúpania, asi 17 kilometrov pred cieľom.

Jeho protagonistom bol francúzsky cyklista Julian Alaphilippe, ktorý si udržiaval náskok niekde medzi 10-15 sekúnd. Pri jeho príchode na okruh Imola už bolo jasné, že si bezpečne dôjde po svoj premiérový titul.

Jeho prenasledovatelia totiž začali taktickú bitku o čo najlepšiu pozíciu pred špurtom o striebornú a bronzovú medailu.

Z pätice jazdcov mal v ňom najlepšie nohy Belgičan van Aert, ktorý tak získal v Imole druhú striebornú medailu. V tesnom finiši o bronz zdolal Švajčiar Marc Hirschi Poliaka Michala Kwiatkowskeho.

Slováci bez šance

Slovensko sa na MS predstavilo bez svojich najlepších cyklistov. Trojica pretekárov World Tour Peter a Juraj Saganovci a Erik Baška chýbali.

Slovenskú vlajku tak niesli cyklisti Dukly Banská Bystrica Ján Andrej Cully, Marek Čanecký, Martin Haring, Juraj Bellan a Patrik Tybor, no ani jeden z nich preteky nedokončil.

sam, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sagan: Nepatrím do starého železa

V posledných mesiacoch sa stále viac hovorí o tom, že o služby slovenského cyklistu Petra …