Domov ATLETIKA Matej Tóth: Začal som s prípravou na vrchol sezóny

Matej Tóth: Začal som s prípravou na vrchol sezóny

Olympijský víťaz z Ria Matej Tóth po operácii už začal s prípravou na vrchol sezóny, augustové majstrovstvá sveta. Zastihli sme ho v Bratislave, kde pomáhal pri propagácii ME v cezpoľnom behu, ktoré sa budú konať 10. decembra v Šamoríne.

Ste ambasádor ME 2017 v cezpoľnom behu v Šamoríne. Čo to pre vás znamená?

Spoločne s predstaviteľmi SAZ sme pripravili dobrú kandidatúru a som rád, že som bol pri prezentácii tohto podujatia. Ocenili ju aj predstavitelia európskej atletiky. Som rád, že to skončilo úspechom. Som rád, že som bol pri tom. Teraz sa budem snažiť o spopularizovanie tejto myšlienky. Verím, že sa mi podarí prilákať veľa ľudí nielen na masový beh, ale aj na samotné podujatie. Pre základňu detí by to mohlo byť motivujúce podujatie.

Ako vyzerá vaša príprava na vrchol sezóny?

Je na začiatku, práve som ju odštartoval. Bude trvať 12 týždňov, začiatok bude voľnejší. Potom 12. júna idem na prvé sústredenie do Vysokých Tatier na Štrbské Pleso. Začne sa náročnejšia časť prípravy. Budem opakovať predchádzajúci model prípravy.

Prekonali ste rôzne zranenia. Ako sa momentálne cítite po zdravotnej stránke?

Už som v poriadku, cítim sa výborne a nič ma neobmedzuje. Svojej disciplíne sa venujem 21 rokov, nachodil som sto tisíc km, takže viem, že regenerácia je pomalšia. Telo neoklamete, do tridsiatky som nepoznal, čo je to choroba, alebo zranenie. Vďaka podpore Dukly a SAZ je to na dobrej ceste. Verím, že záťaž zvládnem a na MS budem dobre pripravený.

Kde budete najbližšie štartovať?

Veľmi sa teším na 17. jún, keď sa predstavím na atletickom mítingu P – T – S v pretekoch na 3 km. Budem mať ideálnu možnosť vyskúšať si pred- štartové stavy a nastaviť si psychiku. V minulosti som mal vždy za sezónu jedny preteky na 50 km a viac štartov na dvadsiatku, alebo desiatku. Tento rok som sa predstavil na majstrovstvách Slovenska na 20 km.

Ako hodnotíte s odstupom času obdobie, keď ste bojovali o svoju disciplínu, aby bola v programe OH v Tokiu?

Bolo to náročné obdobie, nielen tou neistotou. Nejednalo sa o mňa. Neštartoval by som vo svojej disciplíne, ale na 20 km a nemal by som medailové ambície. Išiel by som do Tokia podporiť olympijskú myšlienku. Išlo o to, aby o atletike nerozhodovali ľudia, ktorí sa pozerali na ňu iba cez čísla. Veľa som riešil, telefonoval a mailoval. Teraz je dosť času, musíme sa pripraviť na budúcnosť. Doba je iná, každý chce mať víťaza za desať sekúnd a nie každý chce pozerať nejaké podujatie tri hodiny. Je to výzva pre chôdzu, môžeme diskutovať, aby to bolo v prospech chôdze a atletiky.

Sledujete svojich súperov?

Moja disciplína je špecifická. Yohann Diniz má zdravotné problémy, viem že ho zrazilo auto, takže to bude mať ťažké. Veľmi dobre sa ukazuje Kanaďan Evan Dunfee, ktorý bol štvrtý v Riu. Je to mladý chalan, ktorý sa bude zlepšovať. Dobre sa ukazujú Juhoameričania, Číňania, ale aj Európania, ktorí to potvrdili v Dudinciach. Špička s rozšírila a musíme s nimi počítať.

Aj s vami?

Pevne verím, že áno. V  apríli aj v  máji som mal tvrdé tréningy, ktoré by mali zaručiť vrcholné výkony. Forma mi rastie a verím, že to v Londýne potvrdím.

Čo máte nové ohľadom akadémie?

Sme vo fáze prípravy, je to však dosť hektické. Čo sa týka metodiky máme všetko pripravené. Teraz zháňame trénerov, školy. Našťastie to nie je na mojich pleciach, mám skvelý tím. Verím, že od septembra to spustíme.

Mrzí vás, že ste nemohli štartovať v Poděbradoch na 12. ročníku Európskeho pohára?

Vždy ma to mrzí, keď nemôžem štartovať na reprezentačných pretekoch. Navyše Poděbrady sú moje obľúbené preteky, kde sa mi veľmi darí. Posledné tri štarty som pretavil v zisk medaily. Z tohto pohľadu mi to bolo ľúto. Prednosť však dostali majstrovstvá sveta.

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii ATLETIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Víťazný Volkov návrat po zranení

Minulý víkend sa v Trnave uskutočnili atletické majstrovstvá Slovenska, na ktorých pútal n…