Domov HOKEJ Michal Čajkovský: Chcel by som ešte zabojovať o NHL

Michal Čajkovský: Chcel by som ešte zabojovať o NHL

Hokejový obranca Michal Čajkovský strávil polovicu sezónu v drese Avtomobilistu Jekaterinburg. Po prestupe zo Sparty nazbieral v 20-tich zápasoch v KHL 15 bodov za 5 gólov a 10 asistencií. Ihneď po príchode patril k lídrom obrany. S týmto klubom má zmluvu ešte na jednu sezónu.

Ako hodnotíte minulú sezónu?     

Podarilo sa mi prestúpiť do Jekaterinburgu. Som rád, že som dostal šancu hrať v KHL. Škoda, že som s týmto klubom nepostúpil do play­‑off. Mal som veľkú minútáž, chodieval som na presilovky aj oslabenia.

Dobré výkony v Sparte Praha vám určite pomohli…

Sparta je veľký klub s bohatou históriou. Som rád, že ma oslovili, sice som bol v Amerike, no neváhal som a vrátil som sa do Európy. Tréneri Kalous a Jandač mi veľmi pomohli. Zahral som si aj vo finále českej extraligy. S Libercom sme však ťahali za kratší koniec. Mali sme však veľa zranených hráčov.

V Sparte Prahe hrával aj Zdeno Chára a nakoniec to dotiahol do NHL…

Do profesionálneho hokeja sa dostal len vďaka tomu, že tvrdo trénoval. Zdeno Chára je pre mňa vzor, všetko si vydrel. Aj v Sparte mi ho dávali ako príklad. Veľmi chcel, vypracoval sa a zaradil sa medzi najlepších obrancov poslednej dekády. Vyhral Stanleyho pohár, je kapitán Bostonu. Pritom niektorí ľudia povedali, že v živote hokej nebude hrať. Pozrite sa, čo všetko dokázal.

Päť rokov ste pôsobili v Amerike. Ako sa pozeráte ne toto obdobie?

Bola to pre mňa dobrá škola. Absolvoval som kemp vo Washingtone a bol som veľmi blízko k NHL, no nakoniec mi to o vlások ušlo. Vypadol som ako posledný bek. Už je to za mnou, teraz sa pozerám dopredu.

Aké boli začiatky?

Začiatky sú všade ťažké. Po anglicky som nevedel ani jedinú súvislú vetu, nikoho som tam nepoznal. Bolo to náročné. Postupne som sa naučil reč a spoznal nových ľudí. Veľmi mi pomohol nemecký brankár Phillip Grubauer. Bol tam rok predtým a vedel mi poradiť s mnohými vecami.

V kempe Washingtonu ste boli po boku Alexandra Ovečkina. Aký bol?

Partia v Capitals bola dobrá. Jasné, bojovalo sa o fleky, len niektorí ich mali isté. Konkurencia bola obrovská. Do úvodného kempu prišlo približne 80 hráčov a len dvaja sa dostali do prvého tímu. Alex je skvelý profesionál a super chalan. Zahrali sme si spolu aj niekoľko prípravných zápasov. Dokonca ma pozval do jeho domu na párty.

Ak by prišla ponuka z NHL, tak by ste to ešte raz skúsili?

Určite. Teraz sa však musím sústrediť na KHL a podávať v drese Jekaterinburgu čo najlepšie výkony. Môj vek mi ešte dovoľuje myslieť na NHL.

V akom štádiu je vaša letná príprava na novú sezónu?

Pripravujem sa sám, chodievam do posilňovne, ale aj na ľad. Piateho júla sa budem hlásiť v Jekaterinburgu, kde sa začne predsezónny kemp.

Trénerom Jekaterinburgu je Vladimír Krikunov. Aký dojem na vás urobil?

Je to mimoriadne prísny tréner. Na začiatku mu dosť prekážalo, že som veľa útočil. Rýchlo sme našli spoločnú reč. Je zástancom starej ruskej školy.

Je veľký rozdiel medzi českou extraligou a KHL?

Myslím si, že rozdiely nie sú veľké. Musel som sa prispôsobiť k väčším klziskám, no problém to nebol.

Čo by ste povedali k reprezentácii?

K reprezentácii sa vyjadrovať nebudem.

Ciele do novej sezóny?

Čo najviac hrávať, podávať stabilné výkony, ktoré by boli odrazovým mostíkom do ďalšej kariéry. Všetko sa to však odvíja od zdravia, ktoré je prvoradé.

Michal Čajkovský

 narodený:  6. 5. 1992
 Výška/váha:  192 cm, 99 kg
 klub:  Avtomobilist Jekaterinburg
 Kariéra:  V KHL odohral 20 zápasov s bilanciou 5 gólov a 10 asistencií, V Sparte Praha odohral 68 zápasov a dal 18 gólov a na 22 prihral. V reprezentácii Slovenska odohral 18 zápasov a dal 2 góly.

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…